piątek, maj 10, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/21156.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/21156
środa, 03 czerwiec 2015 13:36

Łojdyrydy Pijanej Sypialni Wyróżniony

Napisane przez Ewa Ploplis
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Łojdyrydy Pijanej Sypialni fot. Ewa Ploplis

Już niedługo Warszawiacy będą mieli okazję obejrzeć trzy spektakle Teatru Pijana Sypialnia. 14 czerwca br. o godz. 17:45 w Parku Kombatantów we Włochach (ul. ks. J. Chrościckiego 2) teatr zaprezentuje spektakl pt. „Wyjowisko". 9 czerwca o godz. 19:00 w Klubokawiarni „Pomost 511", ul. Bulwar Flotylli Wiślanej przy Pomniku Sapera nad Wisłą, odbędzie się przedstawienie pt. „Wodewil Warszawski". 23 lipca w kawiarni Prochownia w Parku Żeromskiego na Żoliborzu będzie można zobaczyć „Łojdyrydy". Na wszystkie spektakle wstęp jest wolny.

31 maja w Skwerze - Filii CA Fabryki Trzciny na Krakowskim Przedmieściu Teatr Pijana Sypialnia prezentował spektakl p.t. „Łojdyrydy". Przez ok. 75 minut czternastu aktorów oraz siedmioosobowa orkiestra zaprezentowały pełen muzyki, śpiewu, tańca i humoru spektakl. Na widowni zabrakło miejsc. Niektórzy siedzieli na podłodze, a po zakończeniu przedstawienia długo rozbrzmiewały oklaski i bisy.

Nic dziwnego, Łojdyrydy" to oryginalny spektakl muzyczno-dramatyczny, łączący elementy współczesnego kabaretu, przedstawienia muzycznego i sztuki teatralnej. Wypełniony jest tańcem i muzyką, które są niewątpliwymi atutami spektaklu. Na scenie rozbrzmiewa ludowa muzyka: kujawiak, oberek i mazur oraz tradycyjne polskie przyśpiewki znane publiczności m.in. z repertuaru Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze, ale w nowoczesnej aranżacji Daniela Zielińskiego, który jest szefem muzycznym teatru, autorem jednego z utworów w przedstawieniu – Oberka i zarazem jednym z wykonawców. Do jego zadań należało także przygotowanie wokalne zespołu, zadziwiające widzów wysokim poziomem. Silny wokal sprawia, że chwilami widz może odnieść wrażenie, że jest jakby na spektaklu zespołu Mazowsze, tylko w alternatywnej oprawie scenicznej.

- Nie tworzymy żadnego gatunku w czystej formie, mamy własne oryginalne pomysły, które są składową różnych stylistyk teatralnych - mówi Sławomir Narloch, dyrektor naczelny i zarazem aktor Teatru Pijana Sypialnia.

Satyryczna współczesność

Łojdyrydy, której reżyserem jest Stanisław Dembski, opowiada o współczesnej Polsce, mającej wiejskie korzenie, kręcącej się (z powodu własnej mentalności) w chocholim tańcu. Opowiada historię mieszkańców dwóch sąsiadujących miejscowości: Kopydliny i Samborza, którzy podejmują działania mające polepszyć ich byt. Z humorem pokazuje społeczność uwikłaną we własny stereotyp myślenia, który powoduje, że podejmowane działania tj. m. in. obalenie władzy Sołtysa, czy inwestycja związana z budową przydrożnego szaletu, w rzeczywistości nie przynoszą zmian i nie poprawiają sytuacji społeczności. Bezradni mieszkańcy czekają więc na pomoc z zewnątrz - wsparcie gości ze stolicy, którzy są dla nich synonimem postępu i nadzieją na lepsze jutro. Po nadejściu oczekiwanych gości okazuje się...

Narratorem opowieści i przewodnikiem jest Jacuś, grany przez Sławomira Narlocha, który jest także współautorem scenariusza wraz z Karoliną Lichocińską, także aktorką pojawiającą się na scenie. Choreografią spektaklu zajęła się Izabela Massalska.

Teatr warszawski

Zawodowy i niezależny Teatr Pijana Sypialnia ma w repertuarze cztery sztuki: Wyjowisko według sztuczki Bohomolca, Osmędeuszy Białoszewskiego, Wodewil Warszawski na motywach niedokończonej komedii Feliksa Schobera i Łojdyrydy. Teatr powstał wiosną 2012 r. w Warszawie z inicjatywy uczniów i absolwentów Studia Aktorskiego, które działa przy teatrze. Tworzą go ludzie młodzi, często dwudziestoparoletni aktorzy, studenci archeologii, psychologii, wiedzy o teatrze, warszawiacy z odzysku i aktorzy z powołania. Wspólnie uczą się śpiewu i tańca, a potem wybierają się w podróż w czasie.

Od samego początku teatr prowadzi Stanisław Dembski, który dobiera zespół według własnego klucza. Szuka twarzy prawdziwych, osobowości, postaci charakterystycznych, o naturalnej vis comica.

Dembskiego i jego zespół interesują zapomniane gatunki sceniczne, rekonstruują styl gry sprzed stu i więcej lat, ale wzbogacają go współczesnością.

fot. Ewa Ploplis

{gallery}21156{/gallery}

Leżakowy teatr

Pijana Sypialnia nie ma stałej siedziby. Prezentuje swoje spektakle w różnych, czasami niecodziennych miejscach. Możemy spotkać go w kawiarniach, w klubach muzycznych, a nawet w barach mlecznych czy w plenerze.

- W lipcu i w sierpniu planujemy na Wisłą cykl spektakli pt. Teatr na Leżakach w ramach którego będziemy pokazywali nasze przedstawienia w plenerze. Na wszystkie spektakle wstęp jest wolny. Trwają negocjacje. W chwili obecnej nie mogę nic więcej powiedzieć – mówi dyrektor Sławomir Narloch. – W swoich planach mamy także występy w całym kraju. M.in. od 9 do 12 lipca br. będziemy brać udział w Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Ulicznych STREET ART 2015 w Krakowie, na którym prezentują się najlepsze teatry tego gatunku z całego świata - kontynuuje. 4 czerwca pokażemy Wodewil Warszawski na Festiwalu Teatralna Maszyna w Pszczynie. 17 lipca będziemy na Targu Rybnym w Olsztynie. 11 i 12 sierpnia zaprezentujemy się ze spektaklami Łojdyrydy i Osmędeusze na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Dionizje w Ciechanowie. 13 i 14 sierpnia pokażemy Wodewil Warszawski i Wyjowisko w Starym Browarze w Poznaniu. 22 sierpnia będziemy w Toruniu na Festiwalu Teatrów Ulicznych z przedstawieniem Wodewil Warszawski - zapowiada dyrektor teatru.

Warto zobaczyć

Nawet jeśli nie jest się pasjonatem kultury ludowej, ani nie ma się pojęcia o ludowych tańcach koniecznie trzeba wybrać się na przedstawienia Pijanej Sypialni. W rankingu krytyków miesięcznika „Teatr" podsumowującym sezon artystyczny 2012/2013 teatr został dwukrotnie wyróżniony w kategorii OFF za zespół i spektakl „Wyjowisko". Zdobywa nagrody na festiwalach teatralnych w całej Polsce m.in. na: Festiwalu Teatrów Niezależnych w Ostrowie Wielkopolskim, Tyskich Spotkaniach Teatralnych, Biesiadzie Teatralnej w Horyńcu Zdroju, Festiwalu Sztuki Teatralnej w Rybniku. Jest zdobywcą drugiego miejsca w społecznościowym plebiscycie „Śledź warszawski 2013" za działalność w klimatach warszawskich. Jego cykl „Teatr na leżakach" zgromadził kilka tysięcy widzów, a redakcja portalu teatrdlawas.pl uznała go za najciekawszy pomysł teatralny w kraju, w ostatnim sezonie. Zespół teatru razem z BOOM - Bardzo Oryginalną Ofertą Marketingową są twórcami Festiwalu Teatralnego WrzAWA, którego pierwsza edycja odbyła się w lipcu 2013 r. w Warszawie, na patio budynku PAST-y.

Informacja na temat spektakli Teatru Pijana Sypialnia i rezerwację biletów można dokonać przez internet na: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie pod numerem 505 673 768.

a