piątek, maj 10, 2024
Follow Us
poniedziałek, 22 grudzień 2014 09:44

Przyszłość należy do latających samochodów Wyróżniony

Napisane przez Kos
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Przyszłość należy do latających samochodów fot. Terrafugia

Idea pół samochodu pół samolotu wydaje się nie być tak naciągana, jak może się wydawać. Tak naprawdę żadne technologiczne przeszkody nie stoją nam na drodze.

Będziemy mieli prywatne pojazdy powietrzne, które są i samochodami i samolotami, a przynajmniej jest to wizja przyszłości Missy Cummings. - Chodzi w zasadzie o skrzyżowanie drona ze zrobotyzowanym samochodem, jednak w rzeczywistości nie będzie to ani to, ani to - twierdzi profesor Aeronautyki i Astronautyki w Massachusetts Institute of Technology.

- Drony są negatywnie przedstawiane w mediach, ponieważ na ogół są postrzegane jako kamery szpiegowskie. Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, że lecąc samolotem, tak naprawdę podróżują dronem. Technologia fly-by-wire jest tak samo wykorzystywana przez Boeingi czy Airbusy, jak i przez drony - dodaje profesor.

Odpowiedzią dla której drony mają być przyszłością jest to, iż jesteśmy tragicznymi kierowcami. Ludzie z natury mają niemal pół sekundy opóźnienia przy każdej reakcji wymagającej gwałtownych ruchów. Te Pół sekundy może spowodować kolosalną różnicę między życiem, a śmiercią. W przypadku komputerów to tylko mikrosekundy.

Nasza sieć transportu przyszłości, zarówno ta na ziemi, jak i w powietrzu, będzie bezpieczniejsza jeśli oddamy ją w "ręce" komputerów.

- Tak naprawdę nie ma żadnych technologicznych przeszkód co do tego pomysłu - twierdzi Cummings. - Największe przeszkody jakie mamy to te psychologiczne i kulturowe w zakresie rezygnacji z samochodu. Jednak nie potrzebujemy żadnej nowej technologii do opracowania latającego auta. Jedynie co musimy zmniejszyć to koszta produkcji, co oznacza, że potrzebujemy więcej robotów. Jest to więc pewne koło, w którym musimy tworzyć więcej robotów, aby były tańsze.

Patrząc na pomysł globalizacji pojazdów powietrznych oznacza to, że być może w niedalekiej przyszłości dostrzeżemy znaczące podniesienie się jakości życia całej ludzkości.

Czy powinniśmy martwić się, że roboty przyjmą całkowitą kontrole? Cummings obawia się bardziej hakerów oraz terrorystów. Jedną z rzeczy, nad którą pracuje jest umożliwienie latającym robotom odparcie każdego ataku cybernetycznego oraz aby były one w stanie poruszać się bez GPS'a lub innego sygnału zewnętrznego.

a