czwartek, maj 09, 2024
Follow Us
poniedziałek, 25 marzec 2013 14:12

Sprintujący robot Wyróżniony

Napisane przez Kos
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Sprintujący robot fot. Churnice / Wikimedia Commons

Z doświadczenia wiemy, że poruszanie się po piasku jest dosyć uciążliwe. Piasek spowalnia nasze ruchy i powoduje większe zmęczenie. Po tej nawierzchni bardzo dobrze poruszają się jaszczurki pustynne, a jak ostatnio mogliśmy zauważyć, roboty już potrafią naśladować zwierzęta.

Jeśli zebralibyśmy wszystkie ostatnie roboty inspirowane wzorcami występującymi w przyrodzie, to mielibyśmy całkiem niesamowite sztuczne zoo. Jego uzupełnieniem mógłby być bot zaprezentowany przez inżynierów z Georgia Institute of Technology. Inspiracją do jego budowy była jaszczurka pustynna, która świetnie porusza się po trudnych terenach takich jak wydmy. Zespół ma nadzieję, że ten środek lokomocji umożliwi przyszłej generacji robotów szybkie i łatwe poruszanie się nawet po obcych planetach.

Według wyników opublikowanych w zeszłym tygodniu w magazynie Science, robot może poruszać się po piaszczystym terenie z prędkością 30 centymetrów na sekundę. Oczywiście, to nie tak szybko jak mogłaby gnać prawdziwa jaszczurka po pustyni, ale jest to poważny start dla robotów z zupełnie nową konstrukcją nóg. Po wielu testach na piasku, drobinach szkła, a nawet na nasionach maku, zespół dostosował nogi poruszające się do tyłu, które kształtem przypominają szufelki. Okazało się, że konstrukcja zaprezentowana poniżej świetnie radzi sobie w każdych z tych warunków.

Oprócz projektowania nowych robotów, inżynierowie z Georgia Tech mają nadzieję dowiedzieć się, jaki rodzaj odnóży jest najbardziej efektywny w poruszaniu się po ziarnistej powierzchni. Wiedza to może pomóc innym naukowcom dowiedzieć się nieco więcej na temat ewolucji kończyn u różnych gatunków zwierząt.

- Z biologicznego punktu widzenia, ten robot może pomóc nam zrozumieć dlaczego zwierzęta mają takie, a nie inne kształty nóg i stóp. Obecny model pozwala nam na wysuwanie hipotez i przewidywań na ten temat. - powiedział Daniel Goldman, jeden z naukowców pracujących przy robocie.

{jumi [*7]}

a