sobota, maj 11, 2024
Follow Us
poniedziałek, 18 marzec 2013 15:00

Antyczny zegar słoneczny Wyróżniony

Napisane przez Kos
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Antyczny zegar słoneczny fot. University of Basel

Podczas wykopalisk archeologicznych w Dolinie Królów w Górnym Egipcie zespół naukowców z Uniwersytetu w Bazylei znalazł jeden z najstarszych na świecie zegarów słonecznych. Grupa egiptologów pod kierunkiem prof. Susanne Bickel dokonała znaczącego odkrycia podczas usuwania wejścia do jednego z grobowców.

Podczas tegorocznych wykopalisk naukowcy odkryli spłaszczony kawałek wapienia (tzw. Ostracon), na którym w czarnym kolorze zostało narysowane półkole. Podzielone jest ono na 12 odcinków po 15 stopni każdy. Dziura w środku służyła jako miejsce do umieszczenia drewnianego lub metalowego kija, którego cień miał pokazywać godzinę dnia. Małe kropki w środku każdej sekcji były wykorzystane do bardziej szczegółowych pomiarów czasu.

Zegar został odnaleziony w rejonie chat kamiennych pochodzących z 13 wieku p.n.e., w których mieszkali mężczyźni pracujący przy budowie grobowców i służył prawodpodobnie do pomiaru ich godzin pracy. Jednakże podział drogi słońca na godziny odgrywał również rolę w tzw. przewodnikach zaświatów, które zostały sporządzone na ścianach królewskich grobowców. Przewodniki te to ilustrowane teksty chronologicznie opisujące nocną podróż Boga Słońca przez zaświaty. Zatem zegar słoneczny mógł również służyć dalszej wizualizacji tego zjawiska.

Podczas ubiegłorocznych wykopalisk studenci z Uniwersytetu w Bazylei we współpracy z władzami egipskimi odkryto ponad 500 obiektów, które głównie we fragmentarycznych częściach zostały udokumentowane i przygotowywane do dalszych badań. Obejmuje to również cały materiał z niższych warstw grobowca KV 64 znalezionego w 2012 roku. We wewnętrzu sprzed około 3500 lat odkryto sarkofag, który trzyma mumię kobiety imieniem Nehemes-Bastet.

{jumi [*7]}

a