czwartek, maj 09, 2024
Follow Us
piątek, 08 marzec 2013 10:11

Atak klonów Wyróżniony

Napisane przez Kos
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Sklonowane myszy z 24 i 25 generacji Sklonowane myszy z 24 i 25 generacji fot. RIKEN

Najbardziej znanym dotąd przypadkiem klonowania jest owca Dolly. Stosując tę samą technikę naukowcy z RIKEN Center w Japonii opracowali sposób wytwarzania nowych myszy, które są całkowicie zdrowe i mogą być kolejno klonowane w nieskończoność.

Badanie japońskich naukowców, które rozpoczęło się w 2005 roku zostało opublikowane w magazynie Cell Cell Stem. Zespół na czele którego stał dr Teruhiko Wakayama, wykorzystał technikę zwaną przeniesieniem jądra komórki somatycznej (SNCT) do produkcji 581 klonów jednej myszy, poprzez 25 rund klonowania.

 

SNCT jest powszechnie stosowaną techniką klonowania, której jądro komórkowe zawierające informację genetyczną jednostki jest wkładane do żywego jajka, którego jądro zostało wcześniej usunięte. Stosuje się to z powodzeniem na zwierzętach laboratoryjnych oraz zwierzętach hodowlanych.

Jednakże do tej pory naukowcy nie byli w stanie pokonać ograniczeń SNCT, które prowadziły do ​​niewielkiego sukcesu i ograniczały liczbę razy ssaków, które można sklonować na nowo. Próby ponownego klonowania świń, kotów i myszy więcej niż dwa do sześciu razy zawodziły.

- Jednym z możliwych wyjaśnień tego limitu może być akumulacja zaburzeń genetycznych lub epigenetycznych kolejnych generacji. - wyjaśnia dr Wakayama.

Aby zapobiec ewentualnym zmianom epigenetycznym lub modyfikacji funkcji DNA, które nie wymagają zmiany w DNA samego w sobie, Wakayama i jego zespół dodał do komórek trichostatynę, która hamuje cykl komórkowy komórek eukariotycznych w początkowej ich fazie. Dzięki tej technice efektywność klonowania zwiększyła się nawet sześciokrotnie.

Dzięki poprawie każdego etapu procedury SCNT, naukowcy byli w stanie sklonować myszy 25 razy, nie zauważając przy tym żadnych problemów. Uzyskane w ten sposób 581 zdrowe myszy były płodne, urodziły zdrowe potomstwo i żyły podobnie do normalnie poczętych myszy, czyli około dwóch lat.

- Nasze wyniki wskazują, że nagromadzenie nieprawidłowości genetycznych lub epigenetycznych wśród myszy nie miało miejsca, nawet po wielokrotnym klonowaniu. - podsumowuje pracę Wakayama i dodaje - Ta technika może być bardzo przydatna do produkcji zwierząt doskonałej jakości na dużą skalę w celach hodowlanych lub ochronnych.

Badania doktora Wakayamy stały się sławne w 2008 roku, kiedy wraz ze swoim zespołem stworzył przy użyciu SCNT klony z ciał myszy, które były zamrożone przez 16 lat.

{jumi [*7]}

a