poniedziałek, lipiec 04, 2022
Follow Us
środa, 02 marzec 2022 12:41

Jaka farba będzie dobra do łazienki? Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Łazienka to pomieszczenie specjalnego przeznaczenia, dlatego jej urządzanie należy dobrze przemyśleć, nie tylko pod względem tego, jak zaaranżować przestrzeń, ale również jakie materiały do tego wybrać.

W łazience panuje wilgoć, czasem podwyższona temperatura, nie zawsze jest też naturalnie doświetlana. Dlatego tak ważny jest m.in. wybór odpowiedniej farby do łazienki. Inspiracji na kolory nie brakuje, ale czy każda farba będzie odpowiednia? Czym się kierować przy wyborze?

Łazienka – inspiracje kolorystyczne

W zasadzie nie ma żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o kolorystykę łazienki. Co więcej – o ile kiedyś łazienka była kojarzona głównie z orzeźwiającymi kolorami kojarzonymi z wodą, tak teraz widać coraz większą oryginalność i odejście od wszelkich schematów. Jakie kolory będą dobre do łazienki? Inspiracją może być dosłownie wszystko! 

Wyjątkowo dużym zainteresowaniem cieszą się… ciemne kolory! Czerń, granat i butelkowa zieleń, zestawione z elementami i dodatkami złota, bieli czy szarości robią prawdziwą furorę, niezależnie od metrażu pomieszczenia. Takie łazienki są eleganckie, ale i modne, tworzone na wzór nowojorski i glamour. Przepisem na sukces jest również brązowa łazienka w pastelowych kolorach, w sielskim klimacie, delikatna, lekka, sprzyjająca relaksowi. Coraz częściej łączy się metal, drewno i beton, by stworzyć łazienkę w loftowym stylu, pełną szarości w różnych odcieniach ze srebrem czy cegłą. Pomysłów i możliwości jest naprawdę sporo! W poszukiwaniu najlepszych aranżacji mogą pomóc strony wnętrzarskie, takie jak AboutDecor, na której można znaleźć mnóstwo ciekawych inspiracji na łazienkę w różnych stylach, zgodnych zarówno z najnowszymi trendami, jak i klasycznych. 

Co wybrać do łazienki – płytki czy farbę?

Już od dawna nie aranżuje się łazienek wyłącznie przy pomocy płytek. Choć są one idealne na podłogę czy ściany przy wannie, prysznicu i umywalce, a więc w strefach mokrych, to jednak pozostałe miejsca doskonale wyglądają pomalowane farbą. Dzięki temu można stworzyć atrakcyjną łazienkę i – co najważniejsze – co jakiś czas pozwolić sobie na zmiany, malując jedynie ścianę, bez konieczności skuwania płytek. Jeśli wybierze się uniwersalne płytki, np. białe czy szare, pozostanie możliwość wyboru dowolnego koloru, który zawsze będzie dobrze wyglądał. To idealny sposób na szybkie odświeżenie łazienki! Inspiracją mogą być nawet pory roku – przemalowanie ścian to bowiem żaden problem!

Jaka farba do łazienki będzie najlepsza?

Jednak sam kolor farby do łazienki – choć oczywiście ma znaczenie – nie jest najważniejszy. Znacznie bardziej należy się pochylić nad rodzajem farby. Musi być ona odporna na specyficzny mikroklimat panujący w pomieszczeniu, a więc przede wszystkim wilgoć. Do tego dochodzą wahania temperatury oraz kontakt z wodą. Niestety, nie każda farba dobrze ją znosi, dlatego trzeba sięgnąć po specjalistyczny produkt. Jaka powinna być farba do łazienki?

  • Odporna na ścieranie, mycie i szorowanie, czyli farba zmywalna lub plamoodporna. Dobrze, by posiadały I klasę ścieralności.
  • Wodoszczelna (hydrofobowa) – ochroni ścianę przed wilgocią i zabrudzeniami, nie pozwoli wniknąć wodzie w jej powierzchnię.
  • Paroprzepuszczalna – dzięki czemu ściana będzie mogła „oddychać”.
  • Z właściwościami bakteriobójczymi – zapobiegnie osadzaniu się pleśni i grzybów na ścianach łazienki.

Biorąc pod uwagę powyższe kryteria, odpowiednimi farbami do łazienek będą farby lateksowe – odporne, paroprzepuszczalne, o dobrej przyczepności i kryciu, idealne na każde podłoże, wytrzymałe i praktycznie bezzapachowe – oraz ceramiczne, posiadające te same cechy, jednak nieco bardziej trwałe. 

Jaką farbą pomalować łazienkę? Inspiracji co do kolorów jest mnóstwo i co najważniejsze – każdy znajdzie swój idealny zarówno wśród farb lateksowych, jak i ceramicznych. Nie brakuje więc ani pomysłów, ani możliwości, by je zrealizować.  

a