poniedziałek, maj 29, 2023
Follow Us

Nawrocki

środa, 22 marzec 2023 12:55

Warszawa: Order Polonia Restituta na wystawie w Łazienkach Królewskich Wyróżniony

Napisane przez mat.pras
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Są to nie tylko ordery i dokumenty, lecz także pamiątki po kawalerach – osobach uhonorowanych orderem Polonia Restituta. Są to nie tylko ordery i dokumenty, lecz także pamiątki po kawalerach – osobach uhonorowanych orderem Polonia Restituta. mat.pras

Jednemu z najpiękniejszych orderów z okresu 20-lecia międzywojennego została poświęcona wystawa czasowa pt. „Polonia Restituta. Symbol odrodzenia” w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. Ekspozycja w Pałacu Myślewickim jest potrwa do 31 maja 2023 r.

Polonia Restituta, nazywany również Orderem Odrodzenia Polski, to pierwszy order wprowadzony po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Ustanowiono go jako najwyższy cywilny order państwowy po Orderze Orła Białego, na mocy ustawy sejmu Rzeczypospolitej z dnia 21 lutego 1921 roku. Barwa i kształt nowo powstałego odznaczenia nawiązywała do Orderu Świętego Stanisława, ustanowionego przez króla Stanisława Augusta w 1765 roku. Jak mówi Paweł Mełgieś, kurator wystawy i opiekun zbiorów falerystycznych w Muzeum Łazienki Królewskie: Order Odrodzenia Polski uważany był za jeden z najpiękniejszych – pod względem plastycznym – oraz za jeden z najbardziej prestiżowych orderów w czasach dwudziestolecia międzywojennego, tak jak zresztą i dzisiaj.

Muzeum Łazienki Królewskie prezentuje ok. 50 eksponatów z kolekcji własnej oraz ze zbiorów prywatnych. Są to nie tylko ordery i dokumenty, lecz także pamiątki po kawalerach – osobach uhonorowanych orderem Polonia Restituta.

Ekspozycja dostępna jest w Pałacu Myślewickim, który w swej historii gościł wiele znakomitych postaci związanych z królewskim dworem i wojskowością. Pałac zbudowany został na polecenie króla Stanisława Augusta, który następnie oddał budynek w posiadanie swemu bratankowi, księciu Józefowi Poniatowskiemu. Rezydencja przetrwała do dziś w stanie niemal niezmienionym, z oryginalnym w większości wystrojem z czasów Stanisława Augusta.

Wystawa „Polonia Restituta. Symbol odrodzenia” Termin: 14 marca – 31 maja 2023 r.

Miejsce: Pałac Myślewicki w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie

Informacje na stronie: https://www.lazienki-krolewskie.pl/pl/wydarzenia/polonia-restituta-symbol-odrodzenia

Wstęp: w ramach biletu do obiektów (40 zł - bilet normalny, 20 zł - ulgowy, 1 zł - dzieci od lat 7 i młodzież do 26. roku życia)
Zdjęcia: MŁK

a