sobota, październik 16, 2021
Follow Us
sobota, 31 lipiec 2021 10:47

Hołowczyc. Na co musi być gotowy kierowca rajdowy? Wyróżniony

Napisane przez mat.pras
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Jak zaczęła się przygoda Krzysztofa Hołowczyca ze światem rajdów? Jak zaczęła się przygoda Krzysztofa Hołowczyca ze światem rajdów? mat.pras

– To gonienie króliczka jest cudowniejsze niż złapanie go w końcu. Dlatego tak bardzo wracam do tego sportu, gdzie już parę razy mówiłem: dość, już mnie wszystko boli, mam połamany kręgosłup i pewne rzeczy już nie działają w tym organizmie, a chwilę później wystarczy złapanie jakiegoś dobrego nastroju, coś się dzieje i nagle chcesz jechać dalej i nie możesz bez tego żyć. Ja po prostu bez adrenaliny nie żyję! – mówi Krzysztof Hołowczyc, kierowca rajdowy.

Co powinien wiedzieć dobry kierowca rajdowy?

– Przede wszystkim mieć świadomość, że robię coś, co jest niebezpieczne i ryzykowne. Trzeba to ryzyko spokojnie opanować i mieć świadomość, że mogę wypaść z drogi, ale to wcale nie znaczy, że to koniec. Ale jeżeli tylko się boisz, to zostań w domu i już nie jeźdź w rajdach. Dla odmiany ktoś, kto się w ogóle nie boi, też nie ma racji bytu, bo prędzej czy później wypadnie z drogi, tak że zaboli albo w ogóle zgaśnie światło – ostrzega Hołowczyc.

A także:

  • Jak zaczęła się przygoda Krzysztofa Hołowczyca ze światem rajdów?
  • Czy istnieje uniwersalna droga do kariery kierowcy rajdowego?
  • Jaki główny problem mają młodzi rajdowcy?
  • Krzysztof Hołowczyc – kierowca rajdowy, mistrz Europy.

Najbardziej utytułowany polski kierowca wyścigowy. Trzykrotny rajdowy mistrz Polski (1995, 1996, 1999), mistrz Europy (1997), trzykrotny zwycięzca Rajdu Polski. Uczestniczył w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Świata, zarówno w samochodach WRC, jak i grupy N oraz w Rajdzie Dakar. Największe sukcesy odnosił z pilotem Maciejem Wisławskim. Startował również w rajdach cross-country. W 2008 zajął 2. miejsce w klasyfikacji końcowej Pucharu Świata, w 2010 zdobył FIA International Cup for Cross-Country Bajas, a w 2013 Puchar Świata FIA w rajdach terenowych. W latach 2007-2009 był posłem do Parlamentu Europejskiego. W 2012 r.został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz polskiej motoryzacji. W tym samym roku ukazała się jego książka „Piekło Dakaru”. W 2015 r. ogłosił zakończenie kariery.


 

a