niedziela, 23 wrzesień 2012 06:18

Pogorszenie jakości kredytów

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
www.sxc.hu

Dopiero pod koniec września Urząd Komisji Nadzoru Finansowego opublikował informację o sytuacji banków w I kwartale br.

Choć większość banków odnotowała poprawę wyników finansowych, a jakość portfela kredytowego była względnie stabilna, to w obszarze kredytów mieszkaniowych oraz kredytów dla przedsiębiorstw i drobnych przedsiębiorców odnotowano pewne pogorszenie jakości. Tempo wzrostu akcji kredytowej było umiarkowane (nominalny spadek portfela kredytowego wynikał z umocnienia złotego). Przy tym odnotowano dalsze zmniejszenie tempa wzrostu kredytów dla gospodarstw domowych, podczas gdy dynamika akcji kredytowej dla przedsiębiorstw była relatywnie wysoka. Poziom bazy depozytowej był względnie stabilny, aczkolwiek odnotowano sezonowy spadek depozytów przedsiębiorstw. Ponadto w niektórych obszarach obserwowane są niekorzystne zjawiska, które mogą negatywnie wpływać na funkcjonowanie banków w kolejnych okresach. A w szczególności: nastąpiło pogorszenie sytuacji w otoczeniu zewnętrznym banków; występuje niekorzystna struktura portfela kredytów mieszkaniowych oraz narastający problem z terminową obsługą tych kredytów; istniej zbyt wysoki udział aktywów walutowych w niektórych bankach oraz niedopasowanie walutowe struktury aktywów i pasywów. Wg KNF doszło także do zjawiska nadmiernego uzależnienia długoterminowej akcji kredytowej od depozytów krótkoterminowych.

Wzrost ryzyka w otoczeniu zewnętrznym banków wynika z kryzysu zadłużeniowego niektórych krajów strefy euro, pogorszenia perspektyw wzrostu globalnej gospodarki (zwłaszcza krajów strefy euro) oraz pogorszenia nastrojów na rynkach finansowych i klimatu inwestycyjnego. Dodatkowo, na rynku krajowym spodziewane jest zacieśnienie polityki fiskalnej mające na celu wyjście Polski z procedury nadmiernego deficytu. W konsekwencji, pomimo umiarkowanego tempa wzrostu polskiej gospodarki, w kolejnych okresach oczekiwane jest jego zmniejszenie (według prognoz NBP tempo wzrostu polskiej gospodarki zmniejszy się do 3,0 proc. w 2012 r. oraz 2,3 proc. w 2013 r.). W związku z tym, banki muszą liczyć się z okresowymi zaburzeniami na rynkach finansowych oraz pogorszeniem sytuacji finansowej części klientów, co będzie wywierało negatywną presję na wyniki finansowe banków. Nie można też wykluczyć ograniczenia wsparcia ze strony podmiotów macierzystej grupy kapitałowej oraz przenoszenia ryzyka reputacji.

Wg danych KNF w I kwartale br. wartość kredytów zagrożonych zwiększyła się o 0,8 mld zł, tj. o 1,3 proc. (rok/rok o 8,6 proc.), a udział tych kredytów w portfelu wzrósł do 7,4 proc. (z 7,3 proc. na koniec 2011 r.). O wzroście kredytów zagrożonych zdecydował przyrost zagrożonych kredytów mieszkaniowych oraz kredytów dla przedsiębiorstw i drobnych przedsiębiorców. Jakość kredytów mieszkaniowych uległa dalszemu pogorszeniu, co przejawiło się we wzroście kredytów zagrożonych (o 0,4 mld zł) oraz zwiększeniu ich udziału w portfelu (z 2,3 do 2,5 proc.). Odnotowano również pogorszenie spłacalności tych kredytów, co najprawdopodobniej będzie wywierało negatywną presję na jakość portfela mierzoną udziałem kredytów zagrożonych oraz wyniki finansowe banków w kolejnych okresach.

Obserwowane w ostatnich okresach pogorszenie jakości portfela kredytów mieszkaniowych po części wynika ze stopniowego „dojrzewania” tego portfela (choć większość kredytów nadal ma bardzo krótką „historię”), a po części jest pochodną nadmiernie liberalnej polityki kredytowej banków oraz nadmiernego ryzyka podjętego przez niektórych klientów.

W kolejnych okresach może wg KNF dojść do pogorszenia jakości portfela kredytowego, co wynika z oczekiwanego w latach 2012-2013 zmniejszenia tempa wzrostu gospodarczego i pogorszenia sytuacji na rynku pracy. W konsekwencji należy liczyć się z pogorszeniem sytuacji finansowej części kredytobiorców, co będzie wywierało negatywną presją na jakość portfela kredytowego i wyniki banków.

{jumi [*9]}