Wydrukuj tę stronę
sobota, 14 maj 2011 15:49

Do eurostrefy wciąż daleko

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Do eurostrefy wciąż daleko www.sxc.hu

Majowe wydanie „Monitora Konwergencji Nominalnej” wskazuje, że Polska nie spełnia większości kryteriów wymaganych dla kraju chcącego przyjąć euro jako walutę.

{jumi [*4]}Obecnie nie jest wypełnione kryterium fiskalne ze względu na nałożoną na Polskę procedurę nadmiernego deficytu. Wynik sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2010 r. wyniósł -7,9 proc. PKB. Zgodnie z przyjętą przez Radę Ministrów aktualizacją Programu Konwergencji 2009, przewidującą realizację rekomendacji Rady Ecofin z 7 lipca 2009 r., Polska do 2012 r. powinna ograniczyć nadmierny deficyt sektora finansów publicznych. Realizacja tej rekomendacji umożliwiłaby zakończenie procedury nadmiernego deficytu wobec Polski najpóźniej w 2013 r. Istnienie nadmiernego deficytu zostało stwierdzone w 24 z 27 państw UE.

Ponadto bieżąca stopa inflacji w Polsce wynosi 4,0 proc. r/r i znacząco przekracza 12-miesięczną tzw. średnią kroczącą. Prognozy Komisji Europejskiej y listopada ub.r. (wraz z ich marcową aktualizacją dla Polski i sześciu innych państw UE) nie przewidują ponownego spełnienia kryterium stabilności cen przez Polskę w horyzoncie prognozy, tzn. do końca 2012 r. Wynika z nich, że różnica między wartością dla Polski a wartością referencyjną spadnie do ok. 0,1-0,2 pkt. proc. w pierwszej połowie 2011 r., a następnie wzrośnie do ok. 0,7-0,9 pkt. proc. W tej sytuacji, kryterium stabilności cen osiągane jeszcze przez Polskę w marcu 2011 r. mogłoby nie zostać uznane za wypełnione w sposób trwały.

Z „Monitora” wynika, że w marcu 2011 r. Polska wypełniała jedynie kryterium stóp procentowych. Średnia długoterminowa stopa procentowa za ostatnie 12 miesięcy wynosiła 5,9 proc. i była o 0,9 pkt. proc. niższa od wartości referencyjnej. Podstawą do obliczenia tej wartości były dane z 3 państw Unii Europejskiej o najbardziej stabilnych cenach: Łotwy, Niemiec i Holandii. W przypadku Polski kryterium kursu walutowego nie jest z kolei wypełnione ze względu na fakt, że nasz kraj nie uczestniczy w mechanizmie ERM II. Z aktualnej wyceny instrumentów finansowych wynika, że rynek dyskontuje wejście Polski do strefy euro w przedziale 2019 do 2021 r. Przedział ten nie zmienił się w porównaniu z poprzednim miesiącem.

{jumi [*9]}

Artykuły powiązane

© 2019 KURIER365.PL