sobota, 14 maj 2011 15:49

Do eurostrefy wciąż daleko

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
www.sxc.hu

Majowe wydanie „Monitora Konwergencji Nominalnej” wskazuje, że Polska nie spełnia większości kryteriów wymaganych dla kraju chcącego przyjąć euro jako walutę.

{jumi [*4]}Obecnie nie jest wypełnione kryterium fiskalne ze względu na nałożoną na Polskę procedurę nadmiernego deficytu. Wynik sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2010 r. wyniósł -7,9 proc. PKB. Zgodnie z przyjętą przez Radę Ministrów aktualizacją Programu Konwergencji 2009, przewidującą realizację rekomendacji Rady Ecofin z 7 lipca 2009 r., Polska do 2012 r. powinna ograniczyć nadmierny deficyt sektora finansów publicznych. Realizacja tej rekomendacji umożliwiłaby zakończenie procedury nadmiernego deficytu wobec Polski najpóźniej w 2013 r. Istnienie nadmiernego deficytu zostało stwierdzone w 24 z 27 państw UE.

Ponadto bieżąca stopa inflacji w Polsce wynosi 4,0 proc. r/r i znacząco przekracza 12-miesięczną tzw. średnią kroczącą. Prognozy Komisji Europejskiej y listopada ub.r. (wraz z ich marcową aktualizacją dla Polski i sześciu innych państw UE) nie przewidują ponownego spełnienia kryterium stabilności cen przez Polskę w horyzoncie prognozy, tzn. do końca 2012 r. Wynika z nich, że różnica między wartością dla Polski a wartością referencyjną spadnie do ok. 0,1-0,2 pkt. proc. w pierwszej połowie 2011 r., a następnie wzrośnie do ok. 0,7-0,9 pkt. proc. W tej sytuacji, kryterium stabilności cen osiągane jeszcze przez Polskę w marcu 2011 r. mogłoby nie zostać uznane za wypełnione w sposób trwały.

Z „Monitora” wynika, że w marcu 2011 r. Polska wypełniała jedynie kryterium stóp procentowych. Średnia długoterminowa stopa procentowa za ostatnie 12 miesięcy wynosiła 5,9 proc. i była o 0,9 pkt. proc. niższa od wartości referencyjnej. Podstawą do obliczenia tej wartości były dane z 3 państw Unii Europejskiej o najbardziej stabilnych cenach: Łotwy, Niemiec i Holandii. W przypadku Polski kryterium kursu walutowego nie jest z kolei wypełnione ze względu na fakt, że nasz kraj nie uczestniczy w mechanizmie ERM II. Z aktualnej wyceny instrumentów finansowych wynika, że rynek dyskontuje wejście Polski do strefy euro w przedziale 2019 do 2021 r. Przedział ten nie zmienił się w porównaniu z poprzednim miesiącem.

{jumi [*9]}