poniedziałek, 06 styczeń 2014 11:46

Weekend w Czarnkowie Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
http://www.czarnkow.pl

W pradolinie Noteci - w pobliżu pięknych jezior - napotkamy jeden z najpiękniejszych zakątków Wielkopolski, tzw. "Szwajcarię Czarnkowską".

Stolicą regionu jest Czarnków. Miasto malowniczo wpisane wąskim pasem między rzekę Noteć a strome krawędzie doliny. Z racji swego położenia nad Notecią, która jest elementem międzynarodowej trasy wodnej E70 Berlin – Kaliningrad, miasto Czarnków stawia także na turystykę wodną. W roku 2011 została oddana do użytku nowoczesna przystań wodna – Marina Czarnków, której budowę w 65 proc.  sfinansowano ze środków Unii Europejskiej. Powstał nowoczesny obiekt z miejscem do slipowania, cumowania, nowoczesnym zapleczem sanitarnym i polem namiotowym którego wszystkie usługi w związku z unijnym dofinansowaniem będą przez pięć lat udostępniane za darmo! Można tam wypożyczyć rowery, kajaki i łodzie (szczegóły na www.czarnkow.pl/marina).

Zwiedzanie Czarnkowa warto rozpocząć od tarasu widokowego wyposażonego w ławeczki, zadaszenie ze stołem do gry w szachy i warcaby oraz nowoczesną lunetę (za darmo) do obserwacji miasta i okolic. Warto odwiedzić również: Muzeum Ziemi Czarnkowskiej, późnogotycki kościół parafialny pw. św. Marii Magdaleny - jeden z cenniejszych zabytków sakralnych na terenie Wielkopolski - zabytkowy budynek browaru z 1871, w którym cały czas warzone jest znakomite Piwo Noteckie czy skocznię narciarską, która powstała w czynie społecznym w 1963 roku. Na jej szczycie znajduje się tzw. Grzybek z którego roztacza się malowniczy widok na Czarnków. Rekord skoczni "Orlinek" został ustanowiony w styczniu 1971 r. przez Kazimierza Polusa i wynosi 34,5 metra. Od maja do września czynny jest kompleks basenów odkrytych z podgrzewaną, krystalicznie czystą wodą (więcej na www.osir.czarnkow.pl).

Szlaki turystyczne wokół Czarnkowa:
- Żeglowny Szlak Noteci (cześć międzynarodowej trasy wodnej E-70 Berlin - Kaliningrad);
- Transwielkopolska Trasa Rowerowa, odcinek północny: Poznań - Okonek: 200 km, przebiegający przez Czarnków;
- niebieski (P-302): Ujście - Walkowice - Czarnków - Krucz - Miały - Marylin - Sieraków - Międzychód - Pszczew - Trzciel - Zbąszyń - Rudno - Świętno - Olejnica - Boszkowo - Leszno - Rydzyna (326 km);
- zielony (P-303): Szamotuły - Obrzycko - Lubasz - Czarnków - Radolin - Trzcianka - Niekursko (91 km).

W Czarnkowie organizowane są ciekawe imprezy plenerowe, m.in.: Dni Ziemi Czarnkowskiej (maj/czerwiec), Strong Man (maj/czerwiec), Noc Świętojańska (czerwiec), Flis Notecki (czerwiec), Zlot zabytkowych pojazdów (lipiec) czy Dzień Spieczonego Bliźniaka (ostatnia sobota sierpnia www.mck.czarnkow.pl).

Możliwości na "Weekend z przyrodą" dają m.in.: Puszcza Notecka i Dolina Noteci, Puszcza Drawska, Szwajcaria Czarnkowska, czy Trzcianecka kraina jezior. To również spływy kajakowe rzeką Drawą i Notecią, połączone z pokonywaniem śluz. W Czarnkowie i Drawsku zostały wybudowane dwie przystanie wodne wzdłuż jedynego połączenia śródlądowego między Wisłą a Odrą.
Zwolennicy pieszych bądź rowerowych wędrówek mogą wędrować ścieżkami przyrodniczo-edukacyjnymi przygotowanymi przez nadleśnictwa, m.in.: Ścieżka przyrodniczo-leśna „Pańska Łaska" - w Nadleśnictwie Trzcianka (4 km), Ścieżka przyrodniczo-leśna w Nadleśnictwie Krucz (piesza ok. 5 km, piesza lub rowerowa ok. 12 km oraz rowerowa ok. 20 km), Ścieżka przyrodniczo-edukacyjna „Dziewanna" w Nadleśnictwie Potrzebowice (1,8 km) czy Ścieżka historyczno-przyrodnicza: Zacisze im. Hansa Paasche w Nadleśnictwie Krzyż Wlkp.

Na miłośników architektury sakralnej czekają m.in.: Sanktuarium narodzenia NMP z 1761 r. w Lubaszu z obrazem Matki Boskiej Lubaskiej,
kościół pw. św. Marii Magdaleny w Czarnkowie z 1570-1580r. z barokowym ołtarzem głównym czy szachulcowy kościół pw. Matki Boskiej Różańcowej z 1595 roku w Dzierżążnie Wielkim.
Perełką regionu jest Zespół pałacowo-parkowy w Goraju. Warto też znaleźć czas na zwiedzanie takich miejsc jak: klasycystyczne pałace w Sławnie oraz Bzowie, kompleks parkowo-pałacowy w Lubaszu, zespół pałacowo-parkowy Sapiehów we Wieleniu, zespół Dworski w Dębogórze czy przebudowane lamusy tkackie, dawną rytualną łaźnię żydowską z przełomu XVIII/XIX w. w Trzciance. Więcej na: www.czarnkowsko-trzcianecki.pl i www.czarnkow.pl.