czwartek, kwiecień 18, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/15792.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/15792
poniedziałek, 06 styczeń 2014 11:46

Weekend w Czarnkowie Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Weekend w Czarnkowie http://www.czarnkow.pl

W pradolinie Noteci - w pobliżu pięknych jezior - napotkamy jeden z najpiękniejszych zakątków Wielkopolski, tzw. "Szwajcarię Czarnkowską".

Stolicą regionu jest Czarnków. Miasto malowniczo wpisane wąskim pasem między rzekę Noteć a strome krawędzie doliny. Z racji swego położenia nad Notecią, która jest elementem międzynarodowej trasy wodnej E70 Berlin – Kaliningrad, miasto Czarnków stawia także na turystykę wodną. W roku 2011 została oddana do użytku nowoczesna przystań wodna – Marina Czarnków, której budowę w 65 proc.  sfinansowano ze środków Unii Europejskiej. Powstał nowoczesny obiekt z miejscem do slipowania, cumowania, nowoczesnym zapleczem sanitarnym i polem namiotowym którego wszystkie usługi w związku z unijnym dofinansowaniem będą przez pięć lat udostępniane za darmo! Można tam wypożyczyć rowery, kajaki i łodzie (szczegóły na www.czarnkow.pl/marina).

Zwiedzanie Czarnkowa warto rozpocząć od tarasu widokowego wyposażonego w ławeczki, zadaszenie ze stołem do gry w szachy i warcaby oraz nowoczesną lunetę (za darmo) do obserwacji miasta i okolic. Warto odwiedzić również: Muzeum Ziemi Czarnkowskiej, późnogotycki kościół parafialny pw. św. Marii Magdaleny - jeden z cenniejszych zabytków sakralnych na terenie Wielkopolski - zabytkowy budynek browaru z 1871, w którym cały czas warzone jest znakomite Piwo Noteckie czy skocznię narciarską, która powstała w czynie społecznym w 1963 roku. Na jej szczycie znajduje się tzw. Grzybek z którego roztacza się malowniczy widok na Czarnków. Rekord skoczni "Orlinek" został ustanowiony w styczniu 1971 r. przez Kazimierza Polusa i wynosi 34,5 metra. Od maja do września czynny jest kompleks basenów odkrytych z podgrzewaną, krystalicznie czystą wodą (więcej na www.osir.czarnkow.pl).

{gallery}15792{/gallery}

Szlaki turystyczne wokół Czarnkowa:
- Żeglowny Szlak Noteci (cześć międzynarodowej trasy wodnej E-70 Berlin - Kaliningrad);
- Transwielkopolska Trasa Rowerowa, odcinek północny: Poznań - Okonek: 200 km, przebiegający przez Czarnków;
- niebieski (P-302): Ujście - Walkowice - Czarnków - Krucz - Miały - Marylin - Sieraków - Międzychód - Pszczew - Trzciel - Zbąszyń - Rudno - Świętno - Olejnica - Boszkowo - Leszno - Rydzyna (326 km);
- zielony (P-303): Szamotuły - Obrzycko - Lubasz - Czarnków - Radolin - Trzcianka - Niekursko (91 km).

W Czarnkowie organizowane są ciekawe imprezy plenerowe, m.in.: Dni Ziemi Czarnkowskiej (maj/czerwiec), Strong Man (maj/czerwiec), Noc Świętojańska (czerwiec), Flis Notecki (czerwiec), Zlot zabytkowych pojazdów (lipiec) czy Dzień Spieczonego Bliźniaka (ostatnia sobota sierpnia www.mck.czarnkow.pl).

Możliwości na "Weekend z przyrodą" dają m.in.: Puszcza Notecka i Dolina Noteci, Puszcza Drawska, Szwajcaria Czarnkowska, czy Trzcianecka kraina jezior. To również spływy kajakowe rzeką Drawą i Notecią, połączone z pokonywaniem śluz. W Czarnkowie i Drawsku zostały wybudowane dwie przystanie wodne wzdłuż jedynego połączenia śródlądowego między Wisłą a Odrą.
Zwolennicy pieszych bądź rowerowych wędrówek mogą wędrować ścieżkami przyrodniczo-edukacyjnymi przygotowanymi przez nadleśnictwa, m.in.: Ścieżka przyrodniczo-leśna „Pańska Łaska" - w Nadleśnictwie Trzcianka (4 km), Ścieżka przyrodniczo-leśna w Nadleśnictwie Krucz (piesza ok. 5 km, piesza lub rowerowa ok. 12 km oraz rowerowa ok. 20 km), Ścieżka przyrodniczo-edukacyjna „Dziewanna" w Nadleśnictwie Potrzebowice (1,8 km) czy Ścieżka historyczno-przyrodnicza: Zacisze im. Hansa Paasche w Nadleśnictwie Krzyż Wlkp.

Na miłośników architektury sakralnej czekają m.in.: Sanktuarium narodzenia NMP z 1761 r. w Lubaszu z obrazem Matki Boskiej Lubaskiej,
kościół pw. św. Marii Magdaleny w Czarnkowie z 1570-1580r. z barokowym ołtarzem głównym czy szachulcowy kościół pw. Matki Boskiej Różańcowej z 1595 roku w Dzierżążnie Wielkim.
Perełką regionu jest Zespół pałacowo-parkowy w Goraju. Warto też znaleźć czas na zwiedzanie takich miejsc jak: klasycystyczne pałace w Sławnie oraz Bzowie, kompleks parkowo-pałacowy w Lubaszu, zespół pałacowo-parkowy Sapiehów we Wieleniu, zespół Dworski w Dębogórze czy przebudowane lamusy tkackie, dawną rytualną łaźnię żydowską z przełomu XVIII/XIX w. w Trzciance. Więcej na: www.czarnkowsko-trzcianecki.pl i www.czarnkow.pl.

a