czwartek, 19 czerwiec 2014 00:00

5. Światowy Kongres PIASA Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

5. Światowy Kongres PIASA (Polskiego Instytutu Nauk i Sztuk w Ameryce) – polonijnej instytucji naukowej i dydaktycznej rozpocznie się w Warszawie 21 czerwca. Wstęp na wszystkie panele dyskusyjne jest wolny.

Trwający cztery dni Kongres, to blisko 50 paneli dyskusyjnych z różnych dziedzin, ze szczególnym uwzględnieniem nauk historycznych. Współorganizatorem wydarzenia jest Muzeum Historii Polski. Kongres objęty został honorowym patronatem przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

20 czerwca uczestnicy Kongresu zwiedzą warszawskie muzea i instytucje kultury, w tym m.in. Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Zamek Królewski, Muzeum Historii Żydów Polskich oraz Centrum Nauki Kopernik.

Od 21 do 23 czerwca odbędzie się szereg debat naukowych z wybitnymi przedstawicielami świata nauki, sztuki i biznesu. Sesja plenarna rozpoczynająca cykl spotkań poświecona będzie Janowi Karskiemu – słynnemu emisariuszowi Polskiego Państwa Podziemnego. Sesję rozpocznie wykład dyrektora Muzeum Historii Polski Roberta Kostro o projekcie „Jan Karski. Niedokończona misja". Swoje referaty zaprezentują również: Maciej Kozłowski z Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Andrzej Żbikowski i Sławomir Dębski z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Wojciech Białożyt z Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego.

Pozostałe 48 paneli dyskusyjnych poświęconych będzie różnym dziedzinom, w szczególności historii, literaturze, nauce, biznesowi i sztukom plastycznym. W spotkaniach udział wezmą polscy i zagraniczni eksperci ze Stanów Zjednoczonych i Kanady.

Wydarzenie organizowane jest przez Polski Instytut Nauk i Sztuk w Ameryce (PIASA). Instytut założony został w 1942 r. przez wybitnych przedstawicieli polskiej nauki i kultury, w tym m.in. antropologa Bronisława Malinowskiego, historyka Oskara Haleckiego, Prezydenta Ministrów w Królestwie Polskim w latach 1917-1918 Jana Kucharzewskiego oraz poetę Jana Lechonia. Działa jako organizacja o charakterze non-profit, na rzecz rozwoju nauki i kultury. W głównej mierze działania Instytutu koncentrują się na informowaniu amerykańskiego społeczeństwa o Polsce i jej dziedzictwie kulturowym, jak również wzmacnianiu polsko-amerykańskich relacji.

Program z wyszczególnionymi panelami dostępny jest na stronie wydarzenia: www.piasa.org

Więcej na: www.muzhp.pl.