piątek, kwiecień 19, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/17987.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/17987
czwartek, 19 czerwiec 2014 00:00

5. Światowy Kongres PIASA Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

5. Światowy Kongres PIASA (Polskiego Instytutu Nauk i Sztuk w Ameryce) – polonijnej instytucji naukowej i dydaktycznej rozpocznie się w Warszawie 21 czerwca. Wstęp na wszystkie panele dyskusyjne jest wolny.

Trwający cztery dni Kongres, to blisko 50 paneli dyskusyjnych z różnych dziedzin, ze szczególnym uwzględnieniem nauk historycznych. Współorganizatorem wydarzenia jest Muzeum Historii Polski. Kongres objęty został honorowym patronatem przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

20 czerwca uczestnicy Kongresu zwiedzą warszawskie muzea i instytucje kultury, w tym m.in. Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Zamek Królewski, Muzeum Historii Żydów Polskich oraz Centrum Nauki Kopernik.

{gallery}17987{/gallery}

Od 21 do 23 czerwca odbędzie się szereg debat naukowych z wybitnymi przedstawicielami świata nauki, sztuki i biznesu. Sesja plenarna rozpoczynająca cykl spotkań poświecona będzie Janowi Karskiemu – słynnemu emisariuszowi Polskiego Państwa Podziemnego. Sesję rozpocznie wykład dyrektora Muzeum Historii Polski Roberta Kostro o projekcie „Jan Karski. Niedokończona misja". Swoje referaty zaprezentują również: Maciej Kozłowski z Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Andrzej Żbikowski i Sławomir Dębski z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Wojciech Białożyt z Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego.

Pozostałe 48 paneli dyskusyjnych poświęconych będzie różnym dziedzinom, w szczególności historii, literaturze, nauce, biznesowi i sztukom plastycznym. W spotkaniach udział wezmą polscy i zagraniczni eksperci ze Stanów Zjednoczonych i Kanady.

Wydarzenie organizowane jest przez Polski Instytut Nauk i Sztuk w Ameryce (PIASA). Instytut założony został w 1942 r. przez wybitnych przedstawicieli polskiej nauki i kultury, w tym m.in. antropologa Bronisława Malinowskiego, historyka Oskara Haleckiego, Prezydenta Ministrów w Królestwie Polskim w latach 1917-1918 Jana Kucharzewskiego oraz poetę Jana Lechonia. Działa jako organizacja o charakterze non-profit, na rzecz rozwoju nauki i kultury. W głównej mierze działania Instytutu koncentrują się na informowaniu amerykańskiego społeczeństwa o Polsce i jej dziedzictwie kulturowym, jak również wzmacnianiu polsko-amerykańskich relacji.

Program z wyszczególnionymi panelami dostępny jest na stronie wydarzenia: www.piasa.org

Więcej na: www.muzhp.pl.

a