poniedziałek, 17 październik 2016 12:29

Niesamowite malowidła z baskijskiej jaskini Wyróżniony

Napisane przez Kos
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
fot. Deia Noticias de Bizkaia / YouTube

Hiszpańscy speleolodzy zbadali malowidła odnalezione w maju b.r. w jaskini Armintxe w miejscowości Lekeito i uznali je za "najbardziej spektakularne i uderzające" na całym Półwyspie Iberyjskim. Jak twierdzą badacze, niektóre obrazy mają wymiary nawet do 150 centymetrów. Ze względu na trudno dostępne położenie oraz dla zachowania cennego znaleziska, jaskinia nie będzie ogólnodostępna.

Przynajmniej 70 malowideł w jaskini zostało odkrytych przez archeologów Diego Garate i Iñakiego Intxaurbe. Dzieła datowane są na okres górnego paleolitu, czyli na okres 12,5 tys. lat p.n.e. Pomalowana powierzchnia obejmuje ok. 100 metrów i w dużej mierze przedstawia konie, bizony, kozy czy jelenie. Podczas konferencji Garate zwrócił uwagę na malowidło żubra przebitego wieloma włóczniami myśliwych. - Ten biedny facet jest najprawdopodobniej najczęstszym celem polowań w całej Europie - powiedział.

Jaskinie zostały odkryte w 1929 roku, jednak władze lokalne rekrutowały grotołazów do prowadzenia poszukiwań dopiero w 2014 roku.

Przez tysiące lat rysunki zatarły się i stały się ledwo widoczne dla przeciętnego ludzkiego oka. Naukowcy twierdzą, że dawniej być może zawierały czarną pigmentację z węgla lub może zostały wyryte w kamieniu przez artystów z wykorzystaniem narzędzi krzemiennych.