Wydrukuj tę stronę
wtorek, 15 kwiecień 2014 15:22

Najstarsza wiadomość w butelce Wyróżniony

Napisane przez Kos
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Najstarsza wiadomość w butelce fot. International Maritime Museum Hamburg

Ponad 100 lat temu młody Niemiec Richard Platz wsadził wiadomość do brązowej butelki po piwie, a następnie wyrzucił ją podczas swojej przygody do Morza Bałtyckiego.

Wtedy jeszcze dwudziestoletni Platz, syn piekarza, nie mógł przewidzieć, że jego wiadomość przetrwa dwie wojny światowe, wielki kryzys i zimną wojnę, nie mówiąc już o wieku brutalnych zim i burz morskich.

W zeszłym miesiącu niemiecki rybak wyłowił z Bałtyku butelkę, która pływa podobno od 17 maja 1913 roku. Niektórzy eksperci twierdzą, że jest to najstarsza na świecie wiadomość z butelki.

- To z pewnością pierwszy raz, kiedy tak stara wiadomość w butelce została odnaleziona, szczególnie w tak nienaruszonym stanie. - powiedział Holger von Neuhoff z Międzynarodowego Muzeum Morskiego w Hamburgu.

Badacze zlokalizowali za pośrednictwem berlińskiej grupy genealogicznej wnuczkę Platz'a, 62-letnią Angelę Erdmann. Erdmann nigdy nie poznała swojego dziadka, który zmarł w 1946 roku w wieku 54. lat.

- To niewiarygodne. - powiedziała Angela po przekazaniu jej butelki i wiadomości od dziadka, cytowana przez The Local. - To był wzruszający moment. Łzy spływały mi po policzkach.

Butelka Platza dołączyła do innych rzadkich okazów, takich jak wiadomość w butelce pozostawiona pod skałami Archipelagu Arktycznego przez Paula T. Walkera, amerykańskiego glacjologa. Wiadomość, w której opisał swoje badania, została odnaleziona przez badaczy po 54. latach.

Walker w trakcie wyprawy doznał udaru mózgu i mimo szybkiego ratunku, zmarł wkrótce potem. - Czytaliśmy niektóre z jego ostatnich słów. - powiedział Warwick F. Vincent z Uniwersytetu Laval, jeden z naukowców, który odnalazł komunikat.

Poprzednia najstarsza wiadomość w butelce została wyrzucona za burtę w 1914. roku i została odkryta u wybrzeży Szkocji w 2012 roku, 98 lat później. Komunikat był jednym z grupy tysięcy, które zostały wyrzucone do szkockich wód w ramach naukowego projektu badawczego, który miał za zadanie śledzić prądy morskie wokół Szkocji.

Butelka Platza zawierała pocztówkę z komunikatem dla znalazcy, aby zwrócił ją pod wskazany berliński adres. Reszta tekstu jest nieczytelna, gdyż tusz został rozmazany przez wilgoć we wnętrzu butelki. Teraz naukowcy próbują odszyfrować całą wiadomosć.

Artykuły powiązane

© 2019 KURIER365.PL