piątek, 07 wrzesień 2012 07:18

"Pan Tadeusz" rządzi również w Toruniu Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
www.torun.pl

W sobotę 8 września w Toruniu odbędzie się "Narodowe Czytanie Pana Tadeusza". Akcji patronuje Prezydent RP Bronisław Komorowski. Będzie parada, polonez i recytacje najsłynniejszego polskiego trzynastozgłoskowca.

W toruńskiej akcji wezmą udział aktorzy w tradycyjnych litewskich strojach z epoki, którzy wyruszą w paradzie spod teatru „Baj Pomorski" o godz. 11.30. Mieszkańcy, szczególnie właściciele z rasowymi psami myśliwskimi, mogą do nich dołączyć w każdej chwili. Zagra orkiestra wojskowa w strojach z okresu Księstwa Warszawskiego i parada pomaszeruje w kierunku Dworu Artusa. Tam Prezydent Torunia wygłosi inwokację z "Pana Tadeusza", a aktorzy z teatrów Wilama Horzycy i „Baj Pomorski" odczytają wybrane fragmenty z wszystkich dwunastu ksiąg. Muzycy Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej zagrają na rogu i na cymbałach koncert Jankiela. Następnie czytać naszą narodową epopeję będzie mógł każdy, kto tylko zapragnie. Na Rynku Staromiejskim będzie można zatańczyć poloneza, którego poprowadzi profesjonalna grupa taneczna. Impreza potrwa do godz. 15.

Wybór dzieła nie jest przypadkowy. W tym roku mija dwieście lat od ostatniego zajazdu na Litwie, czyli roku 1812, w którym wieszcz zakończył akcję swojej epopei. Jej publiczne czytanie odbędzie się w sobotę w trzydziestu dwóch polskich miastach. W Toruniu, w drukarni miejskiej dzierżawionej przez Ernsta Lambecka, ukazało się w 1858 roku pierwsze wydanie "Pana Tadeusza" na ziemiach polskich – mówi dyrektor Wydziału Kultury UMT, Zbigniew Derekowski. - 8 września spotykamy się na starówce, czytamy i słuchamy. A także wspólnie się bawimy. Zapraszamy wszystkich: starych i młodych, torunian, turystów i biznesmenów, którzy przyjechali do Torunia w interesach. Naprawdę warto.

Zespół Staromiejski Torunia został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO.4 grudnia 1997 roku, podczas XXI plenarnej sesji Komitetu Dziedzictwa Światowego UNESCO w Neapolu.
Najważniejszymi znakami rozpoznawczymi Torunia są:

• Mikołaj Kopernik - rodowity torunianin, osobowość renesansowa, najsłynniejszy naukowiec w dziejach Polski, twórca astronomicznego przewrotu opartego o teorię heliocentryczną.

• Gotyk toruński - Toruń posiada po Krakowie największą w Polsce liczbę zachowanych, autentycznych zabytków gotyckich i najlepiej zachowany zespół gotyckiej architektury mieszkalnej w Europie północnej. Układ przestrzenny toruńskiej starówki, w tym siatka ulic, został zachowany w stanie zbliżonym do pierwotnego, czyli średniowiecznego. Najważniejsze zabytki gotyckie miasta (ratusz i kościoły) reprezentują sobą arcydzieła ludzkiego geniuszu twórczego.

• Wiślana panorama Torunia - urok i harmonia widoku Torunia od strony Wisły sprawiają, że rzeczna panorama miasta jest jednym z jego symboli i znaków rozpoznawczych. Od 2007 roku wiślana panorama Torunia znajduje się na liście 7 Cudów Polski.

• Pierniki toruńskie - najsłynniejszy produkt wytwarzany od stuleci w Toruniu i jeden z najsłynniejszych polskich produktów spożywczych.

• Uniwersytet Mikołaja Kopernika - największa i najbardziej prestiżowa uczelnia Polski północnej. Jej działalność jest jednym z elementów współczesnej kontynuacji w Toruniu naukowych tradycji kopernikańskich.

www.torun.pl

{jumi [*7]}