Wydrukuj tę stronę
wtorek, 27 styczeń 2015 14:32

„Wujowie i inni" Jana Ledóchowskiego Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Film Jana Ledóchowskiego „Wujowie i inni", złożony z wywiadów, opowiada o tym, jak ziemiański tryb życia jego krewnych dobiegł końca w wyniku drugiej wojny światowej. Jest to dokument historyczny złożony z ciekawych wywiadów przeprowadzonych przez autora z krewnymi i znajomymi. Głównymi bohaterami filmu są Maciej Morawski, syn Kajetana Morawskiego i wuj autora oraz jego stryjeczny brat Kazimierz Morawski, zwany w rodzinie „Adzio", syn Tadeusza (brata Kajetana) i Dominik Horodyński, syn właściciela majątku w Zbydniowie.

Film przedstawia dramatyczne wybory, których bohaterowie musieli dokonywać, kiedy wysiedleni ze swoich dworów i napiętnowani jako „zdrajcy i obszarnicy" stanęli przed koniecznością zdefiniowania od nowa sensu swojego życia. Kanwą opowieści jest historia członków trzech rodzin, którzy zostali rozdzieleni przez żelazną kurtynę i odmienne poglądy polityczne.

Jest także historią niepodobnych do siebie losów trzech dworów, z którymi byli związani bohaterowie filmu. Losy dworu w Zbydniowie były całkiem odmienne od losów Małej Wsi. Dominik Horodyński, syn właściciela majątku, opowiada w filmie o krwawej masakrze dokonanej przez SS na jego rodzinie, gościach i pracownikach po przyjęciu weselnym w Nocy Kupały 1943. Sam ocalał, bo w tym momencie działał w wileńskim AK. Relacjonuje też walki w trakcie powstania warszawskiego oraz śmierć swojej przyjaciółki, Magdy Morawskiej, która w wieku 22 lat zginęła przy barykadzie na ul. Okopowej. Dominik był po wojnie serdecznym przyjacielem ojca autora, Włodzimierza hr. Ledóchowskiego, i ożenił się z jego kuzynką Teresą hr. Ledóchowską.

{gallery}20026{/gallery}

Maciej Morawski miał zaledwie 10 lat, kiedy wybuchła wojna i Jurkowo zostało przyłączone do Rzeszy. Razem z innymi wysiedlonymi krewnymi znalazł się u 10-letniego brata stryjecznego Kazimierza Morawskiego na dworze w Małej Wsi. W Małej Wsi znalazła schronienie także Dorota Kłuszyńska, z domu Dora Pilcer, bardzo aktywna działaczka polityczna żydowskiego pochodzenia i senator RP z ramienia partii socjalistycznej PPS. Maciej, Kazimierz i siostra Kazimierza, Maria Sokolnicka, opowiadają w filmie o swoim dzieciństwie w Małej Wsi, o rodzinie, dziadku Zdzisławie, o gościach i o Dorocie Kłuszyńskiej. Z wyjątkiem aresztowania Zdzisława Lubomirskiego, który zmarł w 1943 w następstwie odniesionych na Pawiaku obrażeń i gruźlicy, Mała Wieś była oazą spokoju.

Maciej Morawski opowiada o swoich przygodach jako 15-letniego chłopca w służbach sanitarnych. Sam jednak został odcięty od bojowników Powstania już 2 sierpnia i razem z matką i z innym cywilami, którzy przeżyli masakry dokonane przez brygadę generała SS Kamińskiego, został wywieziony do obozu w Pruszkowie.

Kazimierz Morawski pozostał z rodzicami w Warszawie. Od 1976 był posłem a od 1982 członkiem Rady Państwa PRL. W filmie opowiada o swojej działalności w PAX i w koncesjonowanej partii katolickiej ChSS, o współpracy z pierwszymi sekretarzami KC PZPR Edwardem Gierkiem i Wojciechem Jaruzelskim, oraz o spotkaniu na Kremlu przed wprowadzeniem stanu wojennego w 1981.

Dominik Horodyński pozostał w kraju, współpracował z Bolesławem Piaseckim w PAX (w którym początkowo był aktywny także Tadeusz Mazowiecki) i jako znany dziennikarz został redaktorem naczelnym Kultury warszawskiej.

Wszystkie trzy dwory odebrano ich właścicielom w 1945. Mała Wieś w okresie PRL-u została rezydencją Premiera. Film przedstawia ich stan obecny, pozwala poznać obecnych mieszkańców Jurkowa i miejsce masakry w Zbydniowie. Osadzony w realiach środowiska ziemiańskiego, konkretnych dworów ziemiańskich, film na przykładzie członków i przyjaciół jednej rodziny dokumentuje dramatyczne i dramatycznie różne wybory polskich ziemian.

Film składa się z dwóch części: „Wojna" (do 1945 r.) i „PRL" (po Wojnie). Razem 132 min. Premiera filmu odbyła się w Londynie 9 lutego 2014 roku:

Film będzie można obejrzeć w marcu 2015 roku zarówno w Polsce jak i za granicą:

• Piątek 13 marca 2015, godz. 19.00, PARYŻ; Bibliothèque Polonaise de PARIS, Biblioteka Polska; 6 Quai d'Orléans, 75004 Paris, tel +331 5542 8383

• Środa 18 marca BIAŁYSTOK

• Czwartek 19 marca SUPRAŚL

• Sobota 28 marca 2015, godz. 11.00, WROCŁAW; Dolnośląska Biblioteka Publiczna, Rynek 58

Książkę i film na DVD można zamówić w Polsce TUTAJ; w Wielkiej Brytanii za pośrednictwem maila: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
Więcej na: http://www.ledochowski.eu/wujowie/wiecej.html.

Artykuły powiązane

© 2019 KURIER365.PL