wtorek, 21 październik 2014 12:01

"Kroniki raka" Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
"Aby zrozumieć chorobę, musiał stawić czoła największej tajemnicy medycyny" http://www.wielkalitera.pl

To pierwsza na polskim rynku książka o raku z którym można walczyć. Przedtem tego wroga trzeba dobrze poznać. George Johnson miał okazję poznawać przeciwnika podczas choroby żony, która zwyciężyła w walce z rakiem i choroby brata, który ją przegrał. Historia choroby żony pisarza pozwala wierzyć, że nie jesteśmy wobec raka bezsilni. Autor zadaje w swojej książce proste pytania, pisze o tym, co to w ogóle jest rak, dlaczego chorujemy, jakie są metody leczenia, jak można się uchronić, jak pomóc osobie chorej. Książka "Kroniki raka" polecana jest przez onkologów chorym, a szczególnie ich bliskim.

George Johnson - wieloletni popularyzator nauki - napisał wciągającą opowieść o próbie zrozumienia zjawiska i weryfikacji nagromadzonych wokół niego mitów i złudzeń - po części popularnonaukową, po części filozoficzną. Wpleciona w nią historia choroby nowotworowej żony autora, która wyzdrowiała mimo fatalnych rokowań, i jego brata, który mimo dobrych rokowań walkę z rakiem przegrał pozwalają przyjrzeć się z bliska tej nieobliczalnej chorobie. Jak dotąd nie znaleziono na nią lekarstwa, ani sposobów jej uniknięcia. Jak pisze autor - nie ma większego znaczenia czy prowadzimy zdrowy tryb życia, czy wręcz przeciwnie, czy jesteśmy optymistami, czy nie. Rak może zaatakować każdego i w każdym momencie życia. Tropiąc informacje o nowotworach złośliwych odkrył istnienie raka na Ziemi tak dawno, że znaleziono guzy, które atakowały kości dinozaurów.

Obecnie w Stanach Zjednoczonych - po obejmujących dwadziścia pięć lat badaniach "The Causes of Cancer" - przeważają dowody, że dużą część nowotworów można powiązać ze stylem życia: palenie tytoniu (ok. 30 proc), otyłość i brak aktywności fizycznej (ok. 20 proc.), sposób odżywiania (ok. 10-25 proc.), alkohol (ok. 4 proc.) i wirusy (ok. 3 proc.). Reszta to przypadek, szczęście lub jego brak.

Rozdział zatytułowany Skąd naprawdę bierze się rak, autor zakończył w ten sposób: "Wyobraziłem sobie armię klonów, identycznych genetycznie, przechodzących przez życie w takich samych warunkach i w takich samych miejscach. Jadłyby taką samą żywność, tak samo by się zachowywały i niektórzy z nich umarliby na raka w wieku pięćdziesięciu lub sześćdziesięciu lat, a inni zgaśliby dziesiątki lat później z innych powodów. Jak ujęliby to Peto i Doll (Doll, Peto, Causes of Cancer, s. 1204): 'Na prawdopodobieństwo pojawienia się nowotworu u dowolnej jednostki ma wpływa zarówno natura, jak i kultura'. Ale to ślepy los rostrzyga, kto rzeczywiście zachoruje."

Z kolei w rozdziale W głąb komórki nowotworowej pisze: "Z około 25 tysięcy genów w ludzkim genomie przynajmniej 350 zostało zidentyfikowanych jako potencjalne geny nowotworowe - czyli takie, których przekształcenie może nadać cechę zapewniającą przewagę. Według niektórych szacunków ich liczba może wzrosnąć do wartości tysięcy." A w kolejnym pt. Nieśmiertelny demon opisuje: "Komórka nowotworowa to taka, która mutuje szaleńczo, wsposób niekontrolowany.". I dalej: "Nowotwór jest chorobą informacyjną, zaburzeniem komunikacji komórkowej.".

W przedmowie autor umieścił słowa charakteryzujące raka, napisane przez Johna Gunthera, Death Be Not Proud: "Gruźlicę nazywano potocznie "suchotami", ponieważ "wysusza" chorego. Jego płuca, kości zanikają. Natomiast rak produkuje. Jest potworem produktywności.".

"Kroniki raka"
Autor: George Johnson
Tytuł oryginalny: The Cancer Chronicles: Unlocking Medicine's Deepest Mystery
Tłumacz: Marta Klimek-Lewandowska
ISBN: 978-83-64142-51-2
Data wydania: 07.05.2014
Liczba stron: 320
Cena detaliczna: 34.90 zł
http://www.wielkalitera.pl