sobota, czerwiec 12, 2021
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/19138.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/19138
wtorek, 21 październik 2014 12:01

"Kroniki raka" Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
"Aby zrozumieć chorobę, musiał stawić czoła największej tajemnicy medycyny" "Aby zrozumieć chorobę, musiał stawić czoła największej tajemnicy medycyny" http://www.wielkalitera.pl

To pierwsza na polskim rynku książka o raku z którym można walczyć. Przedtem tego wroga trzeba dobrze poznać. George Johnson miał okazję poznawać przeciwnika podczas choroby żony, która zwyciężyła w walce z rakiem i choroby brata, który ją przegrał. Historia choroby żony pisarza pozwala wierzyć, że nie jesteśmy wobec raka bezsilni. Autor zadaje w swojej książce proste pytania, pisze o tym, co to w ogóle jest rak, dlaczego chorujemy, jakie są metody leczenia, jak można się uchronić, jak pomóc osobie chorej. Książka "Kroniki raka" polecana jest przez onkologów chorym, a szczególnie ich bliskim.

George Johnson - wieloletni popularyzator nauki - napisał wciągającą opowieść o próbie zrozumienia zjawiska i weryfikacji nagromadzonych wokół niego mitów i złudzeń - po części popularnonaukową, po części filozoficzną. Wpleciona w nią historia choroby nowotworowej żony autora, która wyzdrowiała mimo fatalnych rokowań, i jego brata, który mimo dobrych rokowań walkę z rakiem przegrał pozwalają przyjrzeć się z bliska tej nieobliczalnej chorobie. Jak dotąd nie znaleziono na nią lekarstwa, ani sposobów jej uniknięcia. Jak pisze autor - nie ma większego znaczenia czy prowadzimy zdrowy tryb życia, czy wręcz przeciwnie, czy jesteśmy optymistami, czy nie. Rak może zaatakować każdego i w każdym momencie życia. Tropiąc informacje o nowotworach złośliwych odkrył istnienie raka na Ziemi tak dawno, że znaleziono guzy, które atakowały kości dinozaurów.

Obecnie w Stanach Zjednoczonych - po obejmujących dwadziścia pięć lat badaniach "The Causes of Cancer" - przeważają dowody, że dużą część nowotworów można powiązać ze stylem życia: palenie tytoniu (ok. 30 proc), otyłość i brak aktywności fizycznej (ok. 20 proc.), sposób odżywiania (ok. 10-25 proc.), alkohol (ok. 4 proc.) i wirusy (ok. 3 proc.). Reszta to przypadek, szczęście lub jego brak.

Rozdział zatytułowany Skąd naprawdę bierze się rak, autor zakończył w ten sposób: "Wyobraziłem sobie armię klonów, identycznych genetycznie, przechodzących przez życie w takich samych warunkach i w takich samych miejscach. Jadłyby taką samą żywność, tak samo by się zachowywały i niektórzy z nich umarliby na raka w wieku pięćdziesięciu lub sześćdziesięciu lat, a inni zgaśliby dziesiątki lat później z innych powodów. Jak ujęliby to Peto i Doll (Doll, Peto, Causes of Cancer, s. 1204): 'Na prawdopodobieństwo pojawienia się nowotworu u dowolnej jednostki ma wpływa zarówno natura, jak i kultura'. Ale to ślepy los rostrzyga, kto rzeczywiście zachoruje."

Z kolei w rozdziale W głąb komórki nowotworowej pisze: "Z około 25 tysięcy genów w ludzkim genomie przynajmniej 350 zostało zidentyfikowanych jako potencjalne geny nowotworowe - czyli takie, których przekształcenie może nadać cechę zapewniającą przewagę. Według niektórych szacunków ich liczba może wzrosnąć do wartości tysięcy." A w kolejnym pt. Nieśmiertelny demon opisuje: "Komórka nowotworowa to taka, która mutuje szaleńczo, wsposób niekontrolowany.". I dalej: "Nowotwór jest chorobą informacyjną, zaburzeniem komunikacji komórkowej.".

W przedmowie autor umieścił słowa charakteryzujące raka, napisane przez Johna Gunthera, Death Be Not Proud: "Gruźlicę nazywano potocznie "suchotami", ponieważ "wysusza" chorego. Jego płuca, kości zanikają. Natomiast rak produkuje. Jest potworem produktywności.".

{gallery}19138{/gallery}

"Kroniki raka"
Autor: George Johnson
Tytuł oryginalny: The Cancer Chronicles: Unlocking Medicine's Deepest Mystery
Tłumacz: Marta Klimek-Lewandowska
ISBN: 978-83-64142-51-2
Data wydania: 07.05.2014
Liczba stron: 320
Cena detaliczna: 34.90 zł
http://www.wielkalitera.pl

a