Wydrukuj tę stronę
środa, 02 kwiecień 2014 10:57

"Życie jest piękne" w muzeum Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
"Życie jest piękne" "Życie jest piękne"

Film „Życie jest piękne" wyświetlony zostanie w Muzeum Historii Żydów Polskich w środę 2. kwietnia o godzinie 19. Na wszystkie filmy wstęp wolny.

Podczas kwietniowych pokazów w ramach cyklu "Zagłada. Poszukiwanie języka filmowego. Przegląd komediodramatów o Holokauście" można będzie obejrzeć cztery kontrowersyjne tytuły:

• "Życie jest piękne" (02.04.2014, godz. 19) - Obsypany nagrodami, w tym trzema Oscarami i nagrodą jury na festiwalu w Cannes, obraz wojennej nie-rzeczywistości. Guido z synkiem i żoną trafiają do obozu koncentracyjnego. Koszmar wojny staje się dla dziecka łatwiejszy do zniesienia dzięki iluzji stworzonej przez obdarzonego niezwykłą wyobraźnią ojca. Benigni wcielający się jednocześnie w rolę Guido sprawnie żongluje gatunkami. W filmie mieszają się kino wojenne z dramatem i komedią, a także prawda historyczna z literacką fikcją, powaga upamiętnienia z kontrastującą z tematem farsą. Film wzbudził zachwyt, ale także krytykę dużej części widowni, historyków i filmowców. Z tego powodu tym bardziej stanowi ważny punkt odniesienia w dyskusjach na temat wojennego tabu.

{gallery}17198{/gallery}

• "Jakub kłamca" (09.04.2014, godz. 19) - Ekranizacja powieści Jurka Beckera z Robinem Williamsem w roli tytułowej. Dobra wiadomość usłyszana przez Jakuba w radiu budzi zapomnianą już w getcie radość i nadzieję. Jakub, widząc to, decyduje się fałszować dochodzące z frontu wiadomości, by podnieść na duchu swoich towarzyszy. Urodzony w Łodzi Jurek Becker napisał „Jakuba kłamcę" na postawie swoich wojennych doświadczeń i życia w getcie Litzmanstadt. Powieść została po raz pierwszy przeniesiona na ekran w 1975 roku przez Franka Beyera. Peter Kassovitz, urodzony na Węgrzech Żyd, 20 lat później powrócił do tej historii. Brutalność rzeczywistości getta uwypuklił za pomocą ironii i czarnego humoru.
• „Bękarty wojny" (16.04.2014, godz. 19) - Fantazja na temat spektakularnej i krwawej zemsty za Holokaust na granicy kiczu i makabreski. Powołana przez wywiad grupa amerykańskich żołnierzy zwanych bękartami złożona w większości z Żydów brutalnie rozprawia się z hitlerowcami na terenie okupowanej Francji. W rolę dowódcy bękartów - porucznika Aldo Raine'a – wciela się Brad Pitt. Inspiracją dla Quentina Tarantino była jednej strony prawdziwa historia, opowiedziana zresztą kilka lat po później w dokumencie „Prawdziwe bękarty wojny", z drugiej – „Bohaterowie z piekła", włoska komedia wojenna z popularnego w latach 60. nurtu macaroni war.
• „Pociąg życia" - Europa Wschodnia, rok 1941, początek deportacji. Żydowscy mieszkańcy małego miasteczka wynajmują pociąg i aranżują swoją własną wywózkę, by w ten sposób uniknąć obozu i przedostać się do Palestyny. Stworzona przez rumuńskiego reżysera, a wyprodukowana we Francji opowieść to teatr absurdu i szmonces, ale także próba przedstawienia realizacji nieziszczalnego marzenia. Mihaileanu zainspirowała „Lista Schindlera" Spielberga, jednak nie chciał tworzyć obrazu o męczeństwie. Użył komediowych i baśniowych środków, które nie rażą i nie wywołują kontrowersji. Prawdopodobnie dlatego, że bańka w końcu pęka, obnażając tragedię.

Cyklowi filmów o Zagładzie towarzyszyć będzie zaplanowana na 3. kwietnia o godzinie 18 debata, zorganizowana  we współpracy ze stowarzyszeniem B'nai B'rith, na której będzie można zastanowić się, jakim językiem można opisywać Zagładę. Jak daleko może się posunąć artysta, czy i gdzie są granice, których nie powinno się przekraczać? Spotkanie poprowadzi Milada Ślizińska, kuratorka wielu wystaw polskich i zagranicznych. Udział w nim wezmą: Katarzyna Kasia – filozofka, Wydział Zarządzania Kulturą Wizualną ASP, publicystka, Kinga Krzemińska - kulturoznawczyni, tłumaczka, autorka „Kicz w kinie Holokaustowym", Andrzej Osęka – historyk i krytyk sztuki, pisarz, publicysta i
Szymon Holcman – filmoznawca i teoretyk komiksowy. Dyskusja będzie wydarzeniem towarzyszącym cyklowi filmowemu Zagłada. Poszukiwanie języka filmowego. Wstęp wolny.
Muzeum Historii Żydów Polskich
ul. Anielewicza 6, Warszawa
http://www.jewishmuseum.org.pl

Artykuły powiązane

© 2019 KURIER365.PL