Wydrukuj tę stronę
czwartek, 30 maj 2013 06:46

Procesja w Łowiczu Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Procesja w Łowiczu www.katedra.lowicz.pl, Grzegorz Micuła

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, bo taka jest obecnie nazwa Bożego Ciała, została wprowadzona przez biskupa Roberta w 1246 roku w diecezji Liége w dzisiejszej Belgii. W Polsce wprowadził tę uroczystość w 1320 r. w diecezji krakowskiej biskup Nanker. Zwyczaj ten rozszerzył się na całą Rzeczypospolitą, a w Łowiczu, mieście gdzie rezydowali arcybiskupi gnieźnieńscy nabrał szczególnego znaczenia.

Zgodnie z tradycją ta jedyna w swoim rodzaju w Polsce procesja wyrusza na ulice miasta po Mszy św. sprawowanej w bazylice katedralnej o godz. 10.30. Barwna procesja obchodzi cztery ołtarze, wybudowane specjalnie z okazji święta w pobliżu Starego Rynku.

Procesji przewodniczą biskupi łowiccy lub zaproszeni duchowni. W procesji idą władze miasta i powiatu, lud łowicki w tradycyjnych pasiastych strojach, przedstawiciele cechów rzemieślniczych, Konfraternia św. Wiktorii, strażacy, harcerze, uczniowie, członkowie stowarzyszeń i bractw kościelnych, którzy niosą swoje sztandary, chorągwie, feretrony. Liczny udział w procesji biorą dzieci w barwnych łowickich strojach, niosąc przyozdobione poduszki, sypiąc kwiaty przed monstrancją czy przytrzymując barwne wstążki przy chorągwiach. Procesji towarzyszy orkiestra.

Ze względu na liczną obecność zagranicznych gości fragmenty Ewangelii także odczytywane są w czterech różnych językach. Przy czwartym ołtarzu usytuowanym na frontonie muzeum (dawniej Seminarium Duchownym) wygłaszane jest Słowo Boże i udzielane błogosławieństwo „na cztery strony świata". Po modlitwie przy ołtarzach wszyscy wracają do katedry, gdzie śpiewane jest uroczyste „Te Deum".

Pośród zwyczajów związanych z obchodami Bożego Ciała zachowała się tradycja, że uczestnicy procesji zabierają kwiaty i gałązki roślin, którymi były ozdobione ołtarze. Gałązki wtykano w strzechy chałup i innych zabudowań, by ochronić je od pożaru i piorunów, a wkładane w narożniki stodoły miały ustrzec zbiory przed robactwem i szkodnikami. Lekkie uderzenie gałązką po twarzy i i powiedzenie „Żebyś był zdrowy" miało zapewnić zdrowie, a także wpłynąć na uspokojenie niespokojnych dzieci.

Burmistrz Miasta Łowicza Krzysztof Jan Kaliński serdecznie zaprasza, 30 maja 2013 r. na wyjątkowe Boże Ciało w Księstwie Łowickim. Tego dnia o godz. 10.30, odbędzie się uroczysta msza święta celebrowana przez Ordynariusza Diecezji Łowickiej ks. bp Andrzeja Franciszka Dziubę.
Po uroczystościach kościelnych o godz. 13.30, na Nowym Rynku w Łowiczu, odbędą się występy zespołów ludowych. Wokół rynku, swoje stoiska z rękodziełem, rozstawią łowiccy twórcy ludowi.

{gallery}13501{/gallery}

W czasie trwania imprezy na specjalnie zadaszonych stoiskach odbywać się będą bezpłatne warsztaty ludowe z następujących dziedzin rękodzieła i rzemiosła łowickiego: garncarstwa, rzeźbiarstwa, koronkarstwa, wikliniarstwa, plastyki obrzędowej (wycinanki, kwiaty z bibuły, palmy łowickie, pisanki,) hafciarstwa, zabaw ludowych (taniec i śpiew) oraz sporządzania tradycyjnych potraw regionalnych.

Wzdłuż ul. Starzyńskiego rozstawią się stragany komercyjne tzw. „bobiki" i stoiska gastronomiczne, a od ul. Kaliskiej Wesołe Miasteczko z wieloma atrakcjami i karuzelami.

PROGRAM KONCERTU (scena na Nowym Rynku)

13.30 – Uroczyste powitanie
13.40 - 14.40 Mazowsze - Polska
14:50 - Fa Vila - Serbia
15:15 - Ballet Naghma - Algieria
15:35 - Rancho Folclórico e Etnográfico do Casal Sentista - Portugalia
16:00 - Sh.K.A. Jahi Hasani - Macedonia
16:25 - Zespół Pieśni i Tańca "Bańdurka" z Łowicza (pierwsze wejście)
16:45 - Zespół Pieśni i Tańca "Tramblanka" z Opoczna
17:10 - Zespół Pieśni i Tańca "Bańdurka" z Łowicza (drugie wejście)
17:35 - Kapela góralska "Ciupaga" z Łącka
18.10 - Akademicki Zespół Folklorystyczny "Masovia" z Łowicza (warsztaty taneczne)

Podtrzymaniem starej tradycji jest uczestniczenie w procesji w strojach łowickich - tradycyjnych pasiakach. Miejscowa legenda głosi, że mundury gwardii szwajcarskiej wzorowane są na łowickich pasiakach. Podobno jakiś przedsiębiorczy łowiczanin zawiózł próbkę wielobarwnego samodziału i pokazał go Ojcu Świętemu. Ten tak zachwycił się tkaniną, że kazał swoim Szwajcarom uszyć z niej mundury. Inni mówią, że to właśnie jeden z prymasów, któremu spodobały się stroje gwardii szwajcarskiej, postanowił ubrać w podobne stroje swoich „Księżakow". Wielobarwne pasiaki do dziś fascynują i ściągają do Łowicza tłumy.

www.katedra.lowicz.pl

www.lowicz.eu

{jumi [*6]}

Artykuły powiązane

© 2019 KURIER365.PL