czwartek, maj 09, 2024
Follow Us
środa, 09 wrzesień 2020 12:43

Bezdroża: Sycylia – #travel&style Wyróżniony

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Umieszczone na wstępie sugestie i propozycje autorów („Poznaj i doświadcz” – 9 różnych), co uważają za najważniejsze i najciekawsze na Sycylii, generalnie uwzględniają, na ile ją znam, rzeczywiście miejsca, obiekty i przeżycia warte szczególnego polecenia Umieszczone na wstępie sugestie i propozycje autorów („Poznaj i doświadcz” – 9 różnych), co uważają za najważniejsze i najciekawsze na Sycylii, generalnie uwzględniają, na ile ją znam, rzeczywiście miejsca, obiekty i przeżycia warte szczególnego polecenia mat.pras/Photo by Peter Boccia on Unsplash

Sycylia, największa, 25,7 tys. km², wyspa na Morzu Śródziemnym, otoczona od północy wodami Morza Tyrreńskiego, a od wschodu Morza Jońskiego, jest kolejnym przewodnikiem w nowej, wydawanej od ub. r., serii Bezdroży #travel&style.

Bogato ilustrowanym ponad 200 kolorowymi zdjęciami, z kilkoma planami i mapkami oraz luźną, do wyjmowania, mapą turystyczną, zawiera również sporo włamanych w tekst, ale nie skatalogowanych, informacji i ciekawostek na czarnym lub czerwonym tle oraz króciutkich na pomarańczowym. Podobnie jak inne w tej serii, przewodnik ten ma przymocowaną do tylnej okładki gumkę umożliwiającą używanie jej jako zakładki na dowolnej stronie.

Umieszczone na wstępie sugestie i propozycje autorów („Poznaj i doświadcz” – 9 różnych), co uważają za najważniejsze i najciekawsze na Sycylii, generalnie uwzględniają, na ile ją znam, rzeczywiście miejsca, obiekty i przeżycia warte szczególnego polecenia. Chociaż zdecydowanie brak mi wśród nich Starówki w Palermo, a przynajmniej tamtejszej katedry (Lista UNESCO), jak również katedry w Montreale. Aby uwzględnić któreś z nich wystarczyło połączyć, wymienione wśród tych 9 propozycji, atrakcje tamtejszej kuchni („Słodko i na ostro” oraz „Rozkosze dla podniebienia”).

Krótki „Niezbędnik” zawiera podstawowe informacje i ostrzeżenia, m.in. przed tamtejszymi rabusiami na skuterach wyrywającymi turystom torby i torebki oraz kieszonkowcami. Warte uwagi są również informacje na temat napiwków, które z reguły wliczone są w cenę posiłków. Podstawowe dane statystyczne dotyczące wyspy znaleźć można na dwu stronach „Sycylia w pigułce”. Nieco szerzej przedstawiona jest ona w rozdziale „Oto Sycylia”. Zawiera, również bardzo zwięzłe, ale przedstawione ciekawie, prezentacje tamtejszej przyrody, historii, społeczeństwa, kultury i oczywiście kuchni. A także kalendarz ważnych, a mogących zainteresować turystę, wydarzeń i imprez.

Najobszerniejsza część ściśle przewodnikowa podzielona została na 5 regionów kraju: Palermo oraz Sycylię: północno-zachodnią; południowo-zachodnią; południową i północno-wschodnią.

Każdą poprzedza lista uwzględnionych miejscowości i miejsc oraz po kilka sugestii („Nie pomiń!”) ze zdjęciami, na co szczególnie warto zwrócić uwagę. Są parowierszowe, nieco obszerniejsze w przypadku Palermo, informacje o historii ważniejszych miejscowości oraz propozycje ich zwiedzania. Z wybranymi i króciutko opisanymi zabytkami, budowlami, miejscami i innymi atrakcjami. Z informacjami („i”) o ich nazwach, adresach – także stron www, dniach i godzinach otwarcia oraz cenach biletów, lub wstępie wolnym.

Na końcu każdej z tych części przeważnie po 2 strony zajmują takie informacje jak np. „Palermo ( i inne części wyspy) z dziećmi”, „Smaki Palermo: street food”, „Wino”, „Rezerwat Zingaro”, „Zamki z duchami”, „Aktywnie”, „Plażowe top”, „Śladami Ojca chrzestnego”. Około polowy miejsca przeznaczonego na poszczególne tematy zajmują duże zdjęcia i krótkie informacje w ramkach. Warto przytoczyć niektóre z ich tematów: „Triskelion – symbol wyspy”. „Święci bywają leniwi”. „Sycylia na Liście UNESCO” (7 obiektów). „Cytrynowa granita” (z przepisami na jej przygotowanie). „Marcepanowe słodkości”. „Historyczne bazary Palermo”. „Tajemniczy uśmiech nieznajomego” (Najsłynniejszy eksponat w Muzeum Mandralisca”. „Legenda o powstaniu katedry” (w Monreale). „Zbiorniki (wodne) i wiatraki”. „Krwawe połowy tuńczyków” (wokół Wysp Egadzkich). „Mit o porwaniu bogini” (Persefony, córki Zeusa). „Madonna „Całus Całus” (obrzędy w Modice). „Aztecka czekolada z Modiki”. „Pieszo lub windą do wąwozu” (Alcantara). „Wyspy Liparyjskie w filmach”.

Informacje praktyczne: Informator A-Z – informacja turystyczna, dojazd i poruszanie się na miejscu, noclegi, wyżywienie) umieszczone są na końcu przewodnika („Sycylia praktycznie”), przez Indeksem. Podzielone zostały wg. regionów wyspy, a w nich wybranych miejscowości. W przypadku noclegów i restauracji z paroma przykładowymi w każdej z nich. Z ich nazwami, adresami – także www., bardzo krótką charakterystyką, ale bez cen. W sumie jest to przewodnik napisany ciekawie i kompetentnie, z walorami (przede wszystkim zdjęcia i nowoczesne „łamanie” stron) oraz wadami (nierzadko nazbyt zwięzłe informacje, spory ciężar ze względu na dosyć gruby papier) tej serii.

SYCYLIA. Przewodnik Bezdroży z serii #travel&style. Autorka: Anna Daszkiewicz. Wydawnictwo Helion, wyd. I, Gliwice 2020, str. 45, cena 59,90 zł. ISBN 978-83-283-6377-9

Dodatkowe informacje

  • Wydawca: Helion
  • Język: polski
  • Gatunek: przewodnik
  • ISBN: 978-83-283-6377-9
  • Recenzent: Cezary Rudziński
  • Data recenzji: 08.2020
  • Ocena recenzji: 4
Czytany 1010 razy

a