czwartek, maj 09, 2024
Follow Us
środa, 08 lipiec 2020 11:56

Bezdroża: Ekwador – Travelbook Wyróżniony

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Bezdroża: Ekwador – Travelbook, pomimo trochę zwięźlejszych opisów poszczególnych zabytków, miejsc i innych atrakcji, również przewodnik bardzo dobry, zawierający solidną dawkę informacji o Ekwadorze Bezdroża: Ekwador – Travelbook, pomimo trochę zwięźlejszych opisów poszczególnych zabytków, miejsc i innych atrakcji, również przewodnik bardzo dobry, zawierający solidną dawkę informacji o Ekwadorze mat.pras

Ukazał się kolejny przewodnik Bezdroży po Ekwadorze, tym razem w serii travelbooków. Jest to skrócona, trochę zmieniona oraz dostosowana do jej schematu wersja przewodnika „Ekwador i wyspy Galapagos” wydanego w ub. roku w serii Bezdroża Classic, którego obszerną recenzję opublikowałem w lutym br.

Tego samego autora świetnie znającego ten kraj, który zaprezentował czytelnikom kompetentnie i ciekawie oraz w tym samym opracowaniu redakcyjnym. Od poprzedniego przewodnika różni się trochę układem treści, objętością – jest szczuplejszy o 46 stron i ceną niższą o 10 zł. Zawiera natomiast blisko czterokrotnie więcej zdjęć, przy czym kolorowych oraz o blisko połowę mniej mapek i planów oraz ciekawostek w ramkach włamanych w tekst. I cztery obszerne, 2-4 stronicowe wkładki monotematyczne, których w obszerniejszej wersji nie było.

Jest to, pomimo trochę zwięźlejszych opisów poszczególnych zabytków, miejsc i innych atrakcji, również przewodnik bardzo dobry, zawierający solidną dawkę informacji o tym kraju, także o nie wymienionych w tytule Wyspach Galapagos.

Pozwalający na indywidualną podróż po tym południowo amerykańskim kraju, ale zasługujący na przeczytanie i zabranie ze sobą również przez uczestników wycieczek organizowanych przez biura podróży. Podobnie jak inne travelbooki, rozpoczyna się od prezentacji, ze zdjęciami i krótkimi informacjami, głównych atrakcji kraju. Po 4 Historycznych miast, Pereł architektury i Kultury i życia nocnego oraz po 6 Cudów przyrody i Plaż i kurortów.

Dwa rozdziały wstępne: Informacje praktyczne oraz Informacje krajoznawcze z ABC zawierają to, co turyście jest niezbędne i przydatne. M.in. o ruchu bezwizowym dla obywateli RP do 90 dni, z możliwością płatnego przedłużenia pobytu. Rady, aby ubezpieczyć się od następstw wypadków i chorób oraz zabezpieczeniu medycznym. Co ze sobą zabrać uwzględniając tamtejsze warunki od nadmorskich, po wysokie Andy, z ważną informacją, że tanie są tam publiczne pralnie. O potrzebie posiadania osłon (chusty, szale) przed wiatrami i pyłem, zwłaszcza w górach. I wiele innych, np.o rodzaju wtyczek elektrycznych, czy przydatności szarego mydła, gdy trzeba umyć się w zimnej wodzie.

Bardzo ważna jest informacja, że na miejscu płacić trzeba przeważnie gotówką, gdyż karty bankowe uznawane są w stosunkowo niewielu miejscach. O noclegach, w sporym wyborze, także dosyć tanich. Jedzeniu, z problemami wegetarian, a zwłaszcza wegan.

Czy zagrożeniach w tym, jednym z najbezpieczniejszych państw latynoskich – kradzieży, niekiedy napadów rabunkowych, trzęsień ziemi z radami jak się zachowywać w ich trakcie, ruchu drogowego, czy na prowincji zdziczałych psów. A także skorpionów, użądleń pszczół i os, ale niegroźnymi wężami, poza boa dusicielami w lasach namorzynowych. Sporo jest też informacji o kraju, jego kalendarium historyczne od 8 tys. lat p.n.e do roku 2017, społeczeństwie, religii, kulturze i sztuce oraz kuchni.

Podstawowa część przewodnika: zwiedzanie kraju, podzielona została na 3 główne części: Sierra, czyli andyjskie wnętrze, Costa – wybrzeże oraz Orient – wschodnie tereny nizinne. A w nich na stołeczne Quito i regiony, ze szczególnym uwzględnieniem parków narodowych i rezerwatów oraz osobno wysp Galapagos na Pacyfiku. W prezentacji miast, miejscowości i obiektów uwzględniona jest krótko ich historia, zabytki i inne atrakcje, z ich nazwami, adresami, stronami www, dniami i godzinami otwarcia, cenami biletów. Na końcu każdej miejscowości są w ramkach informacje o placówkach IT, dojeździe i ew. komunikacji lokalnej, noclegach, wyżywieniu itp.

Na ponad 40 stronach poświęconych wyspom Galapagos omówiona jest ich historia, flora i fauna oraz zawarte informacje praktyczne. M.in. na temat różnych możliwości ich zwiedzania, z ostrzeżeniem, że najwygodniejsza – udział w rejsach z wyspy na wyspę, jest zarazem najdroższa, kosztuje do tysiąca dolarów dziennie. Dosyć obszernie opisane są wyspy: Santa Cruz, San Cristóbal i Isabela, a pozostałe bardzo skrótowo. Na końcu przewodnika znajduje się krótki słowniczek polsko – hiszpański z podstawowymi zwrotami oraz zwięzły indeks osobno Ekwadoru i Wysp Galapagos.

EKWADOR. Przewodnik Bezdroży z serii travelbooków. Autor: Piotr Bobołowicz. Wydawnictwo Helion, wyd. I, Gliwice 2020, str. 240, cena 29,90 zł. ISBN 978-83-283-6269-7

Dodatkowe informacje

  • Wydawca: Bezdroża
  • Język: Polski
  • Gatunek: przewodnik
  • ISBN: ISBN 978-83-283-6269-7
  • Recenzent: Cezary Rudziński
  • Data recenzji: 01-06-2020
  • Ocena recenzji: 5
Czytany 1306 razy

a