A+ A A-

Przekąski Papagrin – slow food, czyli rośnie rynek zdrowych przekąsek

  • Napisane przez BJ/Red/mat.pras
  • Dział: Zdrowie
Wyróżniony Slow food Papagreen, pełnowartościowe przekąski mat.pras Slow food Papagreen, pełnowartościowe przekąski

Slow foodowe przekąski od Papagreen, to pełne wartości odżywczych zdrowe pożywienie bez konserwantów. Zdrowa slow foodowa przekąska w ciągu dnia, zdrowa, pełna cennych wartości odżywczych jest idealnym uzupełnieniem diety. Nie tylko dla podróżników, kosmonautów i zapracowanych. 

Papagreen - slow food - Polska Ekologia

Motto: tortilla, zachowująca świeżość przez długi czas,  służyła jako przekąska – często jedyna – . Indianom, którzy udawali się w dalekie podróże.

Susana Osorio – Mrożek (pisarka)

Najlepiej by było, gdyby slow foodowa przekąska się składała z warzyw, siemienia lnianego, owoców, dobrze dobranych przypraw. Takie przegryzki, pod nazwą wrapów, wytwarza ręcznie firma Papagrin, należąca do Stowarzyszenia „Polska Ekologia”. Wrapy, tortille, czy pity, a tak naprawdę to pro zdrowotne porcje, w których obecność chociażby siemienia lnianego w „Tortilli warzywnej złotej, bezglutenowej BIO” skłania do sięgania po małe co nieco. 

Siemię lniane zawiera cenne kwasy omega 3, witaminę E, cynk, lignany (zwane hormonami roślinnym) i w towarzystwie owocowo – warzywnym syci i wzmacnia. Wśród warzyw króluje wartościowy burak, chowający w sobie m.in. przeciwutleniacze i makroelementy – wapń, potas i magnez, a z mikroelementów – molibden, kobalt i żelazo.

Jak zrobić pełnowartościową slow foodową przekąskę bez konserwantów?

Szczególnie ważna jest odpowiednia temperatura wytwarzania i w Papagrin nie przekracza 42 st. C. Dlaczego? Wyjaśnia Pani Prezes prozdrowotnej spółki Iwona Olszewska:

  • „Metodę suszenia do 42 st. stosujemy, gdyż dzięki temu są zachowane wszystkie wartości odżywcze. Wykorzystanie w 100 % ekologicznych składników i ręczna technika tworzą produkty smaczne i cenne dla zdrowia. Wykluczamy chemię spożywczą, konserwanty i „polepszacze”, bowiem najlepszymi czynnikami polepszającymi każdej super przekąski są starannie dobrane wyjątkowe składniki. Tak jest też i w odniesieniu do „Tortilli czerwonej”, gdzie jest nieoceniony burak, czosnek oraz przyprawy o ogromnej mocy: imbir, kminek, kolendra i pieprz”.

Papagrin podaje nie tylko przekąski - granola

 

W tej 100% skarbnicy, jak najbardziej wellness, jest wiele wspaniałych przysmaków, a wśród nich także BIO granola z kakao. To coś więcej niż mieszanka bakalii z płatkami. Granola stała się idealną konkurentką płatków kukurydzianych z mlekiem czy jogurtem. 

Tu punktem wyjściowym jest się wciąż modna kasza gryczana, a do tego jabłko, pestki słonecznika, siemię lniane, rodzynki, koncentrat soku jabłkowego, suszone daktyle i tytułowe kakao (3%). Wszystkie mają certyfikat ekologiczny. W tym samych rzędzie dla urozmaicenia jest jeszcze bezglutenowa granola z goi i granola figa z kokosem. Ale trudno też oprzeć się chęci spróbowania suszonych chlebków lnianych z dodatkiem warzyw i słonecznika, także w wersji bezglutenowej. Wszystko zachęca do dobierania i powolnego smakowania posiłku.

W Papagrin rządzi slow food

-„Podstawową ideą „Papagrin” jest wytwarzanie pozwalające na zachowanie wszystkich walorów odżywczych – mówi Pani Prezes Iwona Olszewska - to krok do slow life. Pamiętam co powiedział twórca idei slow foodu Carlo Petrini: slow food łączy przyjemność jedzenia z odpowiedzialnością, zrównoważonym rozwojem i harmonią, z naturą. Wybieram slow food, bo jeżeli chcesz zmienić świat, najpierw musisz zmienić swoje menu.

Naszymi działaniami chcemy wspierać ideę innowacyjnych, zdrowych, a przy tym smacznych produktów. Nasze slow foodowe wyroby powstają przy zachowaniu najwyższej staranności, a surowce użyte do ich wytworzenia są dokładnie wyselekcjonowane. Ręczna produkcja daje zatrudnienie wielu osobom i nadaje naszym artykułom niepowtarzalny charakter”.

Dobre wiadomości o slow foodzie z rynku

Zanosi się na zwycięstwo godnych polecenia przekąsek – zwłaszcza ekologicznych - nad śmieciowymi i na wyparcie tych złych - najpierw ze szkolnych sklepików, a inicjatywy firmy Papagrin wróżą temu jak najlepiej. Szacunki specjalistów z branży EKO pokazują, że rynek zdrowych przegryzek rośnie w tempie 5 – 10% rocznie!