sobota, lipiec 20, 2024
Follow Us
poniedziałek, 15 październik 2012 13:39

Zmiany w ruchu na Bemowie

Napisane przez Jacek Wilski
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Pętla Os. Górczewska w pobliżu przebudowywanego skrzyżowania Pętla Os. Górczewska w pobliżu przebudowywanego skrzyżowania fot. ztm.waw.pl

Duże zmiany w ruchu drogowym na Bemowie to efekt przebudowy skrzyżowania ulic Górczewskiej i Lazurowej. Po zakończeniu wszystkich prac powstanie tam rondo. Zmiany dotyczą zarówno kierowców, jak i pasażerów komunikacji miejskiej. Wiele autobusów zostało skierowanych na trasy objazdowe.

W przyszłości ulica Lazurowa będzie mieć dwie jezdnie. Kolejny etap budowy drugiej jezdni spowodował na razie zamknięcie jednego odcinka tej ulicy - południowego wlotu ul. Lazurowej na skrzyżowanie z ul. Górczewską. Ulica zamknięta jest na odcinku od ul. Doroszewskiego. Niemożliwy jest więc przejazd ul. Lazurową w kierunku ul. Połczyńskiej. Równocześnie ruch na ul. Górczewskiej na odcinku od pętli autobusowej i tramwajowej do granicy miasta odbywa się na nowo wybudowanej jezdni północnej. Jezdnia południowa została bowiem wyłączona z ruchu. Kierowcy mają do dyspozycji po jednym pasie ruchu w każdą stronę. Wydzielone zostały też pasy do skrętów. Osoby wyjeżdżające z centrum handlowego Tesco lub pobliskich osiedli oraz z ul. Narwik muszą skręcić w prawo, w stronę granicy miasta. Aby ominąć zamknięty odcinek ul. Lazurowej, trzeba skręcić w ul. Człuchowską, Powstańców Śląskich, Górczewską lub Radiową.
Zmiany w organizacji ruchu drogowego na Bemowie obowiązują od niedzieli 14 października. Również autobusy w tym rejonie jeżdżą inaczej. Linie autobusowe 105, 122, 149, 189, 190, 422, 714, 719, 729, N45 i N95 zostały skierowane na trasy objazdowe. Trasy niektórych linii zostały skrócone. Na pętli „Os. Górczewska" obowiązuje teraz ruch wahadłowy sterowany sygnalizacją świetlną. Utrudnia to autobusom wjazd i wyjazd z terenu pętli. Dlatego ZTM postanowiło ograniczyć liczbę autobusów zatrzymujących się w tym miejscu. Pozostały tam linie 105, 109, 189 i N42. Autobusy linii 122, 149 i N95 odjeżdżają z przystanku Klemensiewicza 01. Linie podmiejskie można znaleźć na przystanku Klemensiewicza 02, znajdującym się pod centrum handlowym Tesco. Autobusy 190 i 422 jeżdżą po skróconych trasach. 190 zatrzymuje się na przystanku Człuchowska 55, a linia 422 kończy trasę na przystanku Rozłogi 54. Zawieszone zostały przystanki: Człuchowska 02, Batalionów Chłopskich 01 i 02, Szobera 01 i 02 i Os. Górczewska 01, 02, 03, 04, 05, 06, 07, 08, 09, 10 i 71. Uruchomiono natomiast szereg nowych przystanków.
Zmiany w komunikacji miejskiej zostały wprowadzone na okres jednego miesiąca. Jednak nowa organizacja ruchu obowiązywać będzie do połowy grudnia. Przez ten czas przebudowane zostaną instalacje podziemne, zbudowane zostanie odwodnienie, a przebudowany fragment starej jezdni ul. Górczewskiej i jej skrzyżowanie z ul. Lazurową. Efektem mają być dwie jezdnie na ul. Lazurowej i rondo zamiast obecnego skrzyżowania.
Szczegółowe informacje o zmianach w ruchu drogowym spowodowanych remontami i inwestycjami znaleźć można na stronie Biura Koordynacji Inwestycji i Remontów w Pasie Drogowym pod adresem www.infoulice.um.warszawa.pl. Strona ta oferuje również usługę w postaci SMS-owego powiadamiania o utrudnieniach ruchu w stolicy. O zmianach w kursowaniu linii autobusowych jadących przez Bemowo można przeczytać na stronie www.ztm.waw.pl.

{jumi [*8]}

a