czwartek, październik 01, 2020
Follow Us
piątek, 28 czerwiec 2019 02:00

Do Warszawy powróci Kapitan Ryszard BIAŁOUS ps. „Jerzy”

Napisane przez uj/portal tvp.info
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Kapitan Ryszard Białous ps. „Jerzy” to legendarny dowódca batalionu AK „Zośka”. Kapitan Ryszard Białous ps. „Jerzy” to legendarny dowódca batalionu AK „Zośka”. (fot. en.wikipedia.org)

W piątek, 28 czerwca br. do Ojczyzny za którą walczył i do swoich żołnierzy powróci Kapitan Ryszard BIAŁOUS ps. „Jerzy” – charyzmatyczny,  legendarny dowódca batalionu AK „Zośka”. Zgodnie z wnioskiem „Zośkowców” sprowadzenie urny z prochami bohatera do Polski odbywa się przy współudziale żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.  

 Kapitan Ryszard Białous ps. „Jerzy” to legendarny dowódca batalionu AK „Zośka”, z którym przeszedł cały jego powstańczy szlak bojowy, charyzmatyczny dowódca, jeniec obozów niemieckich, trzykrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych, kawaler Orderu Virtuti Militari. Po wojnie był zmuszony wybrać życie na emigracji, od 1948 r. mieszkał i pracował w Argentynie. Polskę odwiedził w trzydziestą rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego w 1974 r. Zmarł w 1992 r. w Neuquén, w Argentynie i tam też został pochowany.

Sprowadzenie urny z prochami kpt. Białousa do kraju oraz ponowny pochówek na polskiej ziemi to inicjatywa Społecznego Komitetu Opieki nad Grobami Poległych Żołnierzy Batalionu „Zośka”, realizowana przy wsparciu Ambasady RP w Buenos Aires i MON. Na wniosek „Zośkowców” koordynatorem całego przedsięwzięcia po stronie wojska zostało Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej, które jest współczesnym kontynuatorem misji Komendy Głównej AK, z którym Społeczny Komitet blisko współpracuje.

Urna z prochami kpt. Ryszarda Białousa przyleci z Argentyny do bazy Rammstain w Niemczech skąd w dniu 28 czerwca br. na pokładzie wojskowej CASY C-295M, w asyście dwóch samolotów F-16 zostanie przetransportowana do Warszawy. Po uroczystości powitania na terenie Wojskowego Portu Lotniczego urna z prochami zostanie złożona w Katedrze Polowej Wojska Polskiego i będzie tam do czasu uroczystego pochówku w dniu 31 lipca br. na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie,  w kwaterze batalionu AK „Zośka”. Dzień wcześniej, 30 lipca br. urna z prochami zostanie wystawiona w Katedrze Polowej Wojska Polskiego.

Ekshumacja ciała śp. kpt. Ryszarda Białousa ps. „Jerzy” była możliwa w wyniku działań podjętych przez Społeczny Komitet Opieki nad Grobami Poległych Żołnierzy Batalionu „Zośka”. We współpracy z najbliższą rodziną kpt. „Jerzego” uzyskano zgodę odpowiednich władz na jego pochówek w kwaterze poległych żołnierzy Batalionu „Zośka” na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Źródło portal tvp.info

a