środa, lipiec 17, 2024
Follow Us
wtorek, 04 listopad 2014 13:32

Zobacz metro zanim pojedziesz Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Zanim pojedziemy centralnym odcinkiem II linii metra w Dzień otwarty w niedzielę, 9 listopada, możemy obejrzeć nowe i gotowe stacje podziemnej kolejki. Wprawdzie nie znamy jeszcze terminu otwarcia II linii metra, o czym piszemy TUTAJ, ale to oczekiwanie możemy sobie uprzyjemnić obejrzeniem wszystkich nowych stacji metra. Miasto zapowiada z tej okazji wiele atrakcji - dla dorosłych i dla dzieci.

- Serdecznie zapraszam wszystkich warszawiaków do zobaczenia stacji centralnego odcinka II linii metra w Dzień Otwarty, 9 listopada. Centralny odcinek drugiej linii metra jest gotowy - obecnie trwają odbiory, próbne przejazdy, przed nami jeszcze odbiory Straży Pożarnej, Sanepidu, nadzoru budowlanego. Chcemy być pewni, że wszystko jest bezpieczne i sprawne. Wiemy już, że wszyscy metrem pojedziemy 14 grudnia tego roku. – mówi Hanna Gronkiewicz-Walt, prezydent Warszawy.

Dzień otwarty na II linii metra

W niedzielę 9 listopada w godz. 10-18 otwarte będą wszystkie stacje nowej linii metra. Wstęp będzie wolny, nie są konieczne zapisy. Wszystkie stacje są już gotowe, tak więc zobaczyć będzie można podziemne budowle takie, jakie pasażerowie będą widzieli podczas codziennych podróży podziemną koleją. Przyjść i obejrzeć stacje może każdy.

Ściany za torami na wysokości peronów zaprojektował światowej sławy artysta plastyk Wojciech Fangor. Biegnące przez całą długość peronu nazwy stacji zwracają uwagę swym kształtem i barwami.

Kolorowe stacje

Kolorem stacji Rondo Daszyńskiego jest czerwony. Podziemne budowle rozciągają się pod ziemią od ul. Towarowej do Karolkowej. Rondo ONZ utrzymane jest w stalowo-szarym kolorze. Do stacji można wejść z każdej strony ronda – po nim jest olbrzymia sieć korytarzy. Żółta Świętokrzyska jest stacją przesiadkową pomiędzy I a II linią metra. Nowy Świat – Uniwersytet to najmniejsza i najgłębsza stacja – peron jest na głębokości 23 m poniżej ulicy. Jej wystrój utrzymany jest w kolorze fioletowym. Centrum Nauki Kopernik - morska zieleń - to stacja położona nad samą Wisłą. Peron ulokowany jest pod tunelami Wisłostrady. Jedno z wyjść prowadzi wprost nad rzekę. Podświetlone wentylatory to charakterystyczna cecha stacji Stadion Narodowy. Żywa zieleń tej stacji ma się kojarzyć z piłkarską murawą. Niebieska, największa budowla centralnego odcinka II linii metra, to stacja Dworzec Wileński - o długości niemal 400 m pod ul. Targową.

Praski Jarmark, gra miejska i inne atrakcje
W niedzilę 9 listopada Wola zaprasza na grę miejską „Metro zmienia Warszawę", Warszawska Organizacja Turystyczna na spacery z przewodnikiem wokół nowych stacji. Przy stacji Świętokrzyska na warszawiaków czekają występy artystyczne, przedstawienia teatralne, zabawy dla dzieci. Niespodzianki szykują Centrum Nauki Kopernik i Wydział Fizyki oraz Wydział Chemii UW. Przy Placu Wileńskim rozłoży się Praski Jarmark. Będą stoiska handlowe, gastronomia, atrakcje dla dzieci i występy m.in. Praskiej Orkiestry Dętej, Kapeli z Targówka i Kapeli Praskiej.
Źródło: http://www.um.warszawa.pl.

a