wtorek, kwiecień 16, 2024
Follow Us
piątek, 19 październik 2012 06:20

Trzy rejestry dłużników

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

BIG, czyli biuro informacji gospodarczej, to miejsce, w którym można sprawdzić przyszłych lub obecnych klientów, kontrahentów, dostawców, partnerów biznesowych pod względem ich wiarygodności płatniczej. Obecnie na polskim rynku działają trzy takie instytucje: BIG InfoMonitor SA, Krajowy Rejestr Długów BIG SA oraz Rejestr Dłużników ERIF BIG SA.

Firmy oraz osoby prywatne mogą tam wpisywać swoich uporczywych dłużników. Mogą także umieszczać w BIG ich dane pozytywne. Są to prywatne przedsiębiorstwa, których celem jest gromadzenie i udostępnianie zarówno informacji negatywnych o dłużnikach, jak
i pozytywnych o solidnych płatnikach. BIG-i to prywatne firmy. Działają na podstawie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. Biura informacji gospodarczej posiadają własne bazy danych i systemy wymiany informacji, z których korzystają wierzyciele (czyli podmioty, którym ktoś jest winien pieniądze), tacy jak: duże przedsiębiorstwa, średnie i małe firmy, banki i inne instytucje finansowe, jednostki samorządu terytorialnego. Z BIG-ów może korzystać także osoby prywatne.

Do biura informacji gospodarczej można wpisać dłużnika-przedsiębiorcę (czyli firmę), gdy wartość zadłużenia jest większa niż 500 zł, natomiast, gdy z zapłatą spóźnia się konsument – wystarczy już zaległość w wysokości 200 zł. Od terminu płatności powinno upłynąć co najmniej 60 dni. Na miesiąc przed planowanym wpisem dłużnika do rejestru należy go ostrzec o takiej możliwości. Jeśli mimo tego dług nie zostanie uregulowany, wpis do rejestru będzie możliwy i zgodny z prawem. Wierzyciel sam wybiera biuro, z którym będzie współpracować i może wpisać dłużnika do jednego, dwóch lub wszystkich trzech BIG-ów jednocześnie, w zależności od tego, z iloma biurami ma podpisane umowy.

Wpis do rejestru dłużników to obecnie jedno z najskuteczniejszych narzędzi stosowanych wobec nierzetelnych płatników. Wpisywanie i sprawdzanie danych w BIG stało się już popularne zarówno wśród przedsiębiorców, jak i osób prywatnych. W ten sposób z jednej strony np. instytucje finansowe mogą ustrzec się przed rozpoczęciem współpracy z nierzetelnym dłużnikiem, który już widnieje w rejestrze. Z drugiej strony natomiast samemu można ostrzec innych uczestników rynku przed niesolidnymi firmami czy usługodawcami (np. pracodawcami, którzy nie płacą w terminie wynagrodzeń swoim pracownikom, biurami podróży, które nie wywiązały się ze swoich zobowiązań itp.).

Dla przedsiębiorców wpisanie ich danych o zadłużeniu do BIG to przede wszystkim kłopoty biznesowe – utrata potencjalnych lub obecnych kontrahentów, którzy będą mieć obawy przed dalszą współpracą. Mogą oni też zażądać dodatkowych zabezpieczeń lub płatności z góry gotówką. Z systemów BIG korzystają także banki i inne instytucje finansowe, więc prawdopodobieństwo odmowy udzielenia kredytu, pożyczki czy przyznania karty kredytowej jest bardzo duże. Konsumenci mogą również napotkać na szereg utrudnień w dostępie do kredytów i pożyczek, zakupów ratalnych. Często może to oznaczać także brak możliwości korzystania z usług na abonament (np. telekomunikacyjnych, internetowych czy TV), a nawet trudności z wynajmem mieszkania.

Jak zniknąć z rejestru, jeśli jest się dłużnikiem? Sposób jest tylko jeden – spłacić zadłużenie. Po odnotowaniu spłaty, wierzyciel ma obowiązek w ciągu 14. dni usunąć z BIG dane, byłego już, dłużnika. Jeśli tego nie zrobi, grożą mu poważne sankcje wynikające z ustawy. Po uregulowaniu zaległości i wykreśleniu negatywnych danych z rejestru, mamy znowu „białą kartę” i możliwość powrotu do normalnego życia na rynku. Oznacza to, że możemy zacząć budować pozytywną historię płatniczą.

{jumi [*9]}

a