środa, czerwiec 07, 2023
Follow Us

Nawrocki

sobota, 06 październik 2012 13:04

Festiwal KORCZAK 2012 Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Festiwal KORCZAK 2012 www.korczak-festival.pl

Od 6. do 13. października dzieci i rodzice mają okazję zobaczyć w Warszawie najlepsze produkcje teatralne z Polski i zza granicy. W ramach Festiwalu KORCZAK 2012 zaprezentują się artyści z Włoch, Niemiec, Kanady, Belgii i Chorwacji. Na widzów czekają niezwykłe i ciekawe widowiska w formie: teatru plastycznego, teatru lalek, animacji, pantomimy, tańca i wielu innych.

„Nasz Festiwal sprzyja wymianie myśli, poglądów i doświadczeń, porusza zmysły, dostarcza wielu przeżyć. Do udziału zaprosiliśmy najlepsze spektakle z Polski i ze świata. Wybieraliśmy je przez cały rok, tak aby zagwarantować naszym widzom najwyższy poziom artystyczny. W tym roku spotkania z teatrami zagranicznymi nie wymagają znajomości danego języka – spektakle zostały dobrane tak, aby każdy, dzięki zmysłom i wrażeniom, mógł je zrozumieć. Zapraszamy od soboty 6 X do soboty 13 X dzieci, rodziców, przedszkola i szkoły na spotkanie z teatrem i na festiwalowe wydarzenia teatralne" – powiedziała Grażyna Karwowska-Winiarek, Dyrektor Festiwalu.


Pokonaliśmy barierę językową!
Wszystkie zagraniczne spektakle prezentowane na Festiwalu są przygotowane w taki sposób, aby nie było bariery językowej. „Każdy ma okazję poznać najciekawsze zagraniczne spektakle tutaj, w Warszawie. Aktorzy porozumiewają się z dziećmi za pomocą obrazów, dźwięków i gestów – przybliżając tajemniczy świat teatru i jego magię..." – wyjaśnia Wojciech Faruga, Dyrektor Artystyczny Festiwalu.


Spotkajmy się w teatrze
Z polskich propozycji festiwalowych warto zobaczyć m.in.: „Najmniejszy bal świata" w wykonaniu Teatru Baj Pomorski z Torunia. Rozgrywająca się w Najmniejszym Królestwie Świata akcja sztuki zostaje przeniesiona do studia telewizyjnego. Reżyser spektaklu – Paweł Aigner – pozwala widzom śledzić zarówno żywy plan, jak i przetworzony obraz kamery. „Najmniejszy Bal Świata" to pierwsze w Polsce przedstawienie multimedialne, które łączy techniki teatru lalkowego z technikami telewizyjnymi i filmowymi (przede wszystkim blue box). To niecodzienne połączenie nowoczesnych technik w tym blue box z przestrzenią teatralną.

Niedzielę, 7 października warto spędzić w Teatrze Powszechnym – nową wersję klasycznej bajki zaprezentuje Teatr Lalki i Aktora „Pinokio" z Łodzi. „Czarnoksiężnik Oz" jest opowieścią o tym, że to, czego pragniemy, jest bardzo blisko nas, ale często nie jesteśmy gotowi, by to dostrzec. Wówczas wędrówka, podróż wewnętrzna umożliwia zmianę perspektywy, odkrycie siebie na nowo i odnalezienie tego, czego szukamy.

„Kabaret na strunach" teatru The Fifth Wheel z Niemiec. To marionetkowy show stanowi błyskotliwe połączenie muzyki i tańca z dużą dawką humoru. Widzowie spektaklu wyruszą w podróż dookoła świata. W tym spektaklu jest miejsce dla pieśni meksykańskich i hiszpańskiego flamenco, zazdrosnego męża rodem ze Wschodu i jego wybranki, wykonującej uwodzicielski taniec brzucha, taboru cygańskiego, niespiesznych popisów w wykonaniu szkieletów...

 

Nie ma dziecka "za małego" aby pójść do teatru

W repertuarze Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK 2012 każdy - maleństwo, mały, trochę większy widz i najstarszy znajdą coś dla siebie. Tylko w ramach Festiwalu KORCZAK można obejrzeć spektakle adresowane do najmłodszych już od 1. roku życia. Wśród przedstawień z całego świata wybrano takie, aby nie było bariery językowej. Już po raz czwarty odbędzie się festiwalowy program „Ab ovo" („Zacząć od jaja"), kiedy do teatru zaproszone są... niemowlęta.

 

Wybrane propozycje Festiwalu KORCZAK 2012 dla maleństw:

„Grajkółko" Teatru Atofri/Poznańskiej Fundacji Artystycznej (reż. Beata Bąblińska, Monika Kabacińska) przenosi maluszki w magiczny świat, gdzie aktorki snują opowieść o dźwiękach tworzonych przez żywioły i naturę. Po spektaklu mali widzowie są zaproszeni do odkrywania na własną ręką teatralnego świata: mają możliwość swobodnej zabawy naturalnymi materiałami, takimi jak drewno czy kamień. Spektakl dedykowany jest dzieciom od 1 do 5 lat, czas trwania: 30 + 15 minut.

„Podłogowo" – przedstawienie grupy LALE.Teatr z Wrocławia – to interaktywny spektakl dla najmłodszych, w których scenografia i muzyka tworzona jest na oczach dzieci i z ich aktywnym udziałem. W rękach aktorów i małych widzów folia staje się wodą, groch – zawartością grzechotki, mąka – pudrem, a papier – tworzywem absolutnie uniwersalnym. Na przedstawienie zapraszamy dzieci od 1 do 5 lat, czas trwania: 30 + 15 minut.

Theater o.N. z Niemiec dla dzieci od 2 lat przygotował przedstawienie „Brzdęk, stuk, puk". Spektakl ma udzielić odpowiedzi na pytania: czy kamienie są naszymi milczącymi towarzyszami, czy mogą zmienić się w instrumenty muzyczne i kompanów do zabawy? W kamiennym pejzażu spotykają się trzy osoby. Jedna z nich słyszy dźwięki wydawane przez kamienie. Bohaterowie, początkowo ostrożni i milczący, z czasem rozpoczynają bawić się tymi dźwiękami. Spektakl co i rusz zaskakuje: z przypadku rodzi się pomysł,
a z pomysłu – koncepcja, która staje się rzeczywistością. Niewielkie, wypełnione muzyką, kamienne królestwo opowiada o swoich zasadach. Po spektaklu dzieci zaproszone są do wspólnej zabawy, w trakcie której mogą poszukiwać swoich dróg, wsłuchać się w siebie. Całość trwania 30 + 15 minut.
Wszystkie tegoroczne zagraniczne spektakle prezentowane na Festiwalu są przygotowane w taki sposób, aby nie było bariery językowej, duży nacisk położony jest na plastyczną stronę widowiska, na pobudzenie zmysłów oraz wyobraźni widzów. Aktorzy porozumiewają się z dziećmi za pomocą gestów, obrazów i dźwięków – przybliżając tajemniczy świat teatru i jego magię...


Od kilku lat wzwyż...
Dla nieco starszych widzów polecamy „Picablo – w hołdzie Pablo Picasso" grupy TAM Teatromusica z Włoch. Spektakl to swobodna gra z dziełami wybitnego współczesnego artysty. Bawiąc się wspólnie w pracowni artysty, aktorzy tworzą na scenie dzieła Picassa poprzez dekomponowanie i ponowne układanie fragmentów obrazów malarza. Artyści zapraszają widzów do zabawy, w której obrazy umyślnie pozostawia się niedokończone, tak aby można było puścić wodze fantazji. „Picablo" proponuje treści nie tyle do zrozumienia, ile do odczucia. Spektakl korzysta z technik multimedialnych stosowanych w grach komputerowych. Artyści przekształcili technologię tak, by umożliwiała jedyną w swoim rodzaju grę ze sztuką. Dla dzieci od 6 do 10 lat, czas trwania: 50 minut.
„Emil i detektywi" – spektakl w wykonaniu Teatru Dziecięcego z Osijeku (Chorwacja) – adresowany jest do dzieci od 7 lat. Emil Tischbein to chłopiec mieszkający w niedużej miejscowości. Po raz pierwszy jedzie na ferie do Berlina. Ma ze sobą sporo pieniędzy. W pociągu Emil ucina sobie drzemkę i pada ofiarą złodzieja. Chłopiec rozważa zgłoszenie sprawy na policję, jednak obawia się kontaktu z funkcjonariuszami wymiaru sprawiedliwości, bo sam nie jest bez winy – swojego czasu pomalował na czerwono nos pomnikowi w swojej rodzinnej miejscowości. Zatem Emil wraz nowo poznanymi berlińskimi kolegami rozpoczyna śledztwo na „własną rękę", a tym samym uruchamia serię niewiarygodnych przygód. Dzięki nim rozwiąże skomplikowaną zagadkę kryminalną i stanie się bohaterem. Czas trwania: 50 minut

„XL" Compagnie Irène K. z Belgii to innowacyjny spektakl teatru tańca dla młodego widza. W swoich ciałach w rozmiarze XL, a nawet XXL, troje nastolatków przeżywa skrajne emocje. Bo w końcu dla nich wszystko jest ekstremalne, i ekstremalnie śmieszne! Ich ciała ulegają transformacji, ciało się budzi. Emocje nagle przechodzą z radości w gniew, ogarniające ich młodzieńcze uczucia są gwałtowne
i intensywne. Motywem łączącym poszczególne sceny jest jabłko – symbol grzechu, pokusy, miłości i erotyki, ale także zabawy i radości życia. To w końcu słowa-klucze w życiu młodych ludzi, czyż nie? Przedstawienie dedykowane jest dla dzieci od 7 lat, czas trwania: 40 minut.

„Cyrk sierot" grupy Les Sages Fous z Kanady. Wśród zużytych kanistrów po benzynie, zardzewiałej blachy i całego mnóstwa zagubionych przedmiotów pojawia się dwóch handlarzy złomem, którzy tworzą pokaz cyrkowy z włóczęgami i odmieńcami w roli głównej. Spomiędzy starych puszek wyłania się magia. Pod brudem i rdzą kryją się nie lada skarby. To cyrkowe przedsięwzięcie stanowi zwycięstwo ubogich i maluczkich. To miejsce, w którym makabra staje się pięknem, to, co stare i zardzewiałe, staje się gibkie i sprawne. Od 9 lat (dla grup szkolnych od 12 lat), czas trwania: 60 minut.

„Kabaret na strunach" teatru The Fifth Wheel z Niemiec to marionetkowy show, stanowiący błyskotliwe połączenie muzyki i tańca z dużą dawką humoru. Widzowie spektaklu wyruszą w podróż dookoła świata. W tym spektaklu jest miejsce dla pieśni meksykańskich i hiszpańskiego flamenco, zazdrosnego męża rodem ze Wschodu i jego wybranki, wykonującej uwodzicielski taniec brzucha, taboru cygańskiego, niespiesznych popisów szansonistki i akompaniującego jej pianisty, pokazu rock and rolla w wykonaniu szkieletów oraz wielu innych zabawnych, a czasem wzruszających, scen. Oryginalny pomysł, nietypowa konwencja, doskonałe pod względem artystycznym oraz warsztatowym lalki oraz szalone tempo akcji zadowolą najbardziej wymagających i wyrafinowanych widzów – zarówno tych młodszych (od 5 lat) i tych starszych (do 99 lat). Czas trwania: 45 minut.


Od 1996 roku organizatorem  festiwalu jest niezmiennie Polski Ośrodek Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ. Festiwal prowadzi Grażyna Karwowska-Winiarek, Dyrektor Festiwalu. Dyrektorem Artystycznym tegorocznego Festiwalu jest Wojciech Stefaniak – pseudonim artystyczny Faruga. Podobnie jak w latach ubiegłych Festiwal otrzymał wsparcie finansowe Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy – Biura Kultury. Patronat honorowy objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Bogdan Zdrojewski, Rzecznik Praw Dziecka – Marek Michalak oraz Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy – Hanna Gronkiewicz-Waltz. Partnerem Strategicznym jest: Teatr Powszechny im. Z. Hübnera w Warszawie w którym powstanie centrum festiwalowe. Partnerami wspierającymi tegoroczny Festiwal są: Teatr Rampa, Teatr Lalka, Dom Spotkań
z Historią, Instytut im. A. Mickiewicza, PEDAGOGIUM Wyższa Szkoła Nauk Społecznych oraz agencja Public Relations – ComPress.

Organizatorzy festiwalu serdecznie zapraszają do udziału w ciekawych happeningach teatralnych 20 minut przed każdym spektaklem w foyer lub przed teatrem. Spotkania z twórcami spektaklu po każdym przedstawieniu w sali teatralnej (ok. 30 minut). Bilety na spektakle do nabycia w teatrach w których odbywają się przedstawienia.

www.korczak-festival.pl

{jumi [*7]}

 

a