piątek, marzec 29, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 98.
piątek, 05 październik 2012 11:35

Kuchnia warszawska i jej słodkości Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Wuzetka Wuzetka

W każdym kraju stolica i jej okolice asymilują potrawy z innych regionów. Dlatego też kuchnia warszawska tak bardzo przypomina kuchnię ogólnopolską. Nie ma jednak wątpliwości, że istnieją prawdziwie warszawskie słodkości – jak choćby wuzetka, zygmuntówka czy pańska skórka.

O ile co do dań głównych można się spierać, czy są warszawskie czy też nie, to już w przypadku niektórych deserów możemy mieć pewność, że mamy do czynienia z typowo stołecznymi specjałami. Świadczą o tym już same nazwy oraz historie ciastek. Wuzetka to słodkie ciasto składające się z czekoladowego biszkoptu przekładanego śmietankowym kremem. Ciastko powstało w latach 50. ubiegłego wieku – wtedy, kiedy budowano trasę W-Z. To przy niej znajdowała się kawiarnia, w której można było dostać wuzetki. Są tacy, którzy twierdzą, że deser ten powstał właśnie dla uczczenia budowy trasy W-Z. Znajdziecie jednak i takie osoby, dla których nazwa ciastka to skrót od słów „wypiek z kremem". Dziś już raczej nie dowiemy się, jaka jest prawda.

 

Najstarszy warszawski deser to pańska skórka. Bardzo słodkie, biało-różowe cukierki znane są głównie w Warszawie. W innych regionach kraju przysmak ten jest praktycznie nieznany. W Krakowie przy cmentarzach sprzedawany jest nieco podobny „turecki miodek", przez niektórych nazywany „trupim miodkiem".

Pańska skórka znana była już przed 1908 rokiem. Wzmiankę o niej można przeczytać w Słowniku Języka Polskiego z tego właśnie roku. Początkowo zwana była „panieńską skórką". Nie wiadomo, kiedy zmieniła swoją nazwę. Wiadomo natomiast, że kiedyś miała inną rolę – służyła jako lekarstwo na kaszel. Potem stała się tylko przysmakiem. Ale jakim! Zajadano się nią wszędzie – kosze z cukierkami można było spotkać na rogach większych ulic, w parkach, na bazarach, przed kinami i kościołami.

Dziś pańską skórkę można dostać tylko na cmentarzach w Dniu Wszystkich Świętych. Nie wiemy, dlaczego popularny przysmak stał się słodkością dostępną tylko raz do roku w określonych miejscach. Przepis na pańską skórkę jest pilnie strzeżoną tajemnicą. W internecie znaleźć można wiele różnego rodzaju przepisów na ten przysmak – nie wiadomo jednak, który z nich najbardziej przypomina smak „cmentarnego" słodycza.

Innym warszawskim deserem jest zygmuntówka. Jako ciastko Warszawy zadebiutowało w 2009 roku, po konkursie ogłoszonym przez stołeczny ratusz. Nazwa została wybrana przez internautów. Nadesłano wiele ciekawych propozycji, a „zygmuntówka" pokonała m.in. „pałacynkę" i „placek kultury". Ciastko przygotowuje się z kruchego migdałowego ciasta, do którego nakłada się odrobinę czekolady, konfiturę z żurawin, a następnie przykrywa się je bitą śmietaną i bezą. Po paru latach od konkursu okazało się, że ciastko nie nadaje się do masowej produkcji, bo jego przygotowanie jest drogie. Dlatego też należy uważać w kawiarniach na małe, niestarannie przygotowane i drogie zygmuntówki.

Przepis na wuzetkę
Składniki
Biszkopt na wuzetkę:
6-7 jajek
ponad 1/2 szklanki cukru
1/2 szklanki mąki pszennej
1/2 szklanki mąki kukurydzianej
3-4 łyżki kakao
2 łyżki oleju
1 łyżeczka cukru z wanilią
1 łyżeczka proszku do pieczenia
Krem:
800 g śmietany kremówki
3-4 łyżki cukru pudru
1 łyżka żelatyny
1/4 szklanki wrzątku
Polewa:
50 g masła
200 g czekolady
3 łyżki śmietany kremówki
Poncz:
1 szklanka wrzątku
2 łyżki kakao
1 łyżka spirytusu/wiśniówki

Białka należy oddzielić od żółtek. Białka razem z cukrem ubić na sztywno. Dodać mąkę, do tego kakao, proszek do pieczenia, olej, żółtka, cukier waniliowy i wymieszać. Ciasto przełożyć do formy wyłożonej papierem do pieczenia. Piec w nagrzanym do 180°C piekarniku przez 20-25 minut w zależności od formy. Kremówkę wlać do miski, dodać cukier puder i ubić niemal na sztywno, potem dodać rozpuszczoną we wrzątku i przestudzoną żelatynę i wymieszać. Biszkopt podzielić na dwie części, jedną wyłożyć do formy, nasączyć ponczem, na to położyć krem i przykryć drugim biszkoptem, nasączyć go ponczem i potem nałożyć polewę. Ciasto schować do lodówki na noc.

{jumi [*8]}

a