sobota, grudzień 09, 2023
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 98.
piątek, 28 wrzesień 2012 09:45

Obalamy mity o seksie Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Początek zeszłorocznej gry miejskiej "Let's talk about sex" Początek zeszłorocznej gry miejskiej "Let's talk about sex" fot. Program Stacja

Z koordynatorką gry miejskiej „Let's talk about sex" Zuzanną Włodarczyk ze stowarzyszenia Program Stacja rozmawiamy o tym, jaka jest wiedza młodych ludzi o seksie i po co organizuje się gry edukacyjne na ten temat. 

Kurier365.pl: Jak udała się zeszłoroczna edycja gry "Let's talk about sex"? Czy w tym roku stowarzyszenie zamierza w jakiś inny sposób poprowadzić grę miejską "Let's talk about sex"?

Zuzanna Włodarczyk: Pomysł gry pojawił się w ubiegłym roku podczas planowania działań w ramach VI Ogólnopolskiego Forum Inicjatyw Pozarządowych (OFIP). Zeszłoroczna edycja gry realizowana była właśnie w ramach Forum. Pomysł został przyjęty entuzjastycznie. Na jego realizację nie było dużo czasu, ale i tak wyszło ciekawie. Dostaliśmy bardzo pozytywną informację zwrotną od uczestników i uczestniczek gry, więc postanowiliśmy, że gra stanie się inicjatywą cykliczną, coroczną.
Ubiegłoroczna edycja odbyła się także pod koniec września, oczywiście w centrum Warszawy. Podobnie jak w tym roku, kolejne zadania gry przeprowadzane były m.in. w Pubie Ferment oraz siedzibie naszego Stowarzyszenia. W zeszłym roku uczestnicy za wykonane zadanie otrzymywali czerwoną wstążeczkę – symbol solidarności z osobami żyjącymi z HIV/AIDS. W tym toku będą to "pieczątki" na specjalnej legitymacji. Za zebranie wstążeczek z każdego punktu otrzymywali na koniec drobne upominki. Szacujemy, że w zeszłorocznej edycji gry udział wzięło około 80 osób Uczestnikami gry byli przede wszystkim młodzi ludzie.
W tym roku postawiliśmy na współpracę z warszawskimi lokalami - pubami i kawiarniami. Wśród naszych partnerów znalazły się m.in. Pub Ferment, Kawiarnia Śródmiejska, Kawiarnia Fraza. W organizację gry włączyły się także inne organizacje pozarządowe: Społeczny Komitet ds. AIDS (SKA), Stowarzyszenie Pacjentów Substytucyjnych JUMP'93 oraz Stowarzyszenie Lambda Warszawa.
W tym roku dodaliśmy fabułę gry - kolejne punkty łączą się ze sobą. Uczestnicy wcielą się w rolę młodych nastolatków, którzy krok po kroku coraz więcej się dowiadują, stają się coraz bardziej świadomi.

- Skąd pomysł na taką formę edukacji seksualnej dla młodych ludzi?

- Młodzi ludzie mają dużo pytań i wątpliwości dotyczących seksu oraz dojrzewania. Z reguły sami do nich wychodzimy, prowadząc warsztaty profilaktyczne, pracując metodą streetworkingu, partyworkingu w warszawskich klubach czy udzielając porad na czatach internetowych. Pracujemy głównie metodą outreachu, poza siedzibą Stowarzyszenia.
Młodzi mają wiele pytań i wątpliwości, ale bardzo często wstydzą się zapytać eksperta, pedagoga czy rodzica. Sięgają do młodzieżowych gazet, słuchają "dobrych rad" koleżanek i kolegów. Coraz częściej także zgubnie polegają na informacjach z Internetu.
Edukacja seksualna w formie przyjaznej i atrakcyjnej gry miejskiej jest dla młodych czymś ciekawym, innym.

- Jakiego rodzaju problemy i stereotypy dotyczące sfery seksualnej mają młodzi ludzie?

- Młodych ludzi często nurtują pytania z zakresu bezpieczniejszych zachowań seksualnych, antykoncepcji, infekcji przenoszonych drogą płciową itp. Niejednokrotnie nie wiedzą, jak prawidłowo używać prezerwatyw oraz wierzą w powszechne i powielane wciąż mity, takie jak np. mikropory w prezerwatywach przepuszczające HIV, czy gwarancja nie zajścia w ciążę podczas pierwszego stosunku płciowego lub tzw. stosunku przerywanego. Młodzi pytają o ryzyko zakażenia HIV podczas konkretnych technik seksualnych, o to jak to ryzyko zmniejszyć oraz jak sprawdzić, czy nie jest się zakażonym.
W ramach podejmowanych przez nas działań staramy się przekazać młodzieży rzetelną wiedzę, rozwiewamy ich wątpliwości oraz obalamy mity - niestety wciąż funkcjonujące w naszym społeczeństwie.

Gra miejska "Let's talk about sex" rozpocznie się 28 września o godz. 16 na patelni przy stacji Metro Centrum w Warszawie.

{jumi [*8]}

a