niedziela, grudzień 04, 2022
Follow Us
środa, 12 wrzesień 2012 13:09

Filmy w 48 godzin Wyróżniony

Napisane przez Tadeusz Biernacki
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Filmy w 48 godzin fot. 48 HFP Warsaw

Nakręcić film w dwa dni – dla wielu zdanie to brzmi absurdalnie. Okazuje się jednak, że jest to możliwe – udowadniają to organizatorzy 48 Hour Film Project, zapraszając wszystkich do wzięcia udziału w tej niezwykłej rywalizacji. To już druga warszawska edycja imprezy.

Ten niecodzienny konkurs ma zachęcić filmowców do wyjścia w przestrzeń miejską i zmobilizowania swojej twórczej energii, by w ciągu ekstremalnie krótkiego czasu zrealizować film. Krótki termin sprawia, że liczą się takie umiejętności, jak praca zespołowa czy kreatywne myślenie. Pozwala też skupić się na działaniu – tak, by w pełni wykorzystać dany przez organizatorów czas. A przy okazji zapewnia odpowiednią dawkę adrenaliny.
Tegoroczny konkurs zacznie się w piątek 21 września. Tego dnia ekipy filmowe otrzymają informacje, jaki rekwizyt, bohater i tekst dialogu musi się pojawić w filmie i w jakim gatunku obraz powinien być utrzymany. W ciągu weekendu film musi zostać nakręcony i zmontowany. Kolejny tydzień to czas projekcji nakręconych filmów.
Filmy oceni profesjonalne jury, w skład którego w tym roku wejdą: Tomasz Raczek jako przewodniczący – krytyk filmowy, autor programów radiowych i telewizyjnych, Arkadiusz Jakubik – aktor, reżyser, muzyk i scenarzysta, Katarzyna Orysiak – selekcjonerka i organizatorka festiwalu Filmy Świata Ale Kino+ oraz Tygodnia Kina Hiszpańskiego, Mitja Okorn – słoweński reżyser, autor reklam i teledysków. Najlepszy film weźmie udział w konkursie międzynarodowym i będzie mieć szansę na prezentację podczas Festiwalu w Cannes.

 

48 HFP chce promować twórców filmowych – zarówno profesjonalistów, jak i amatorów. W 2010 roku blisko 40 000 filmowców zrobiło 3000 filmów w 80 miastach na 5 kontynentach. Impreza rozrasta się z roku na rok.
A wszystko zaczęło się w maju 2001 roku, kiedy Mark Ruppert wpadł na szaleńczy pomysł, żeby spróbować zrobić film w ciągu 48 godzin. Do projektu zaprosił swoją filmową partnerkę Liz Langston i filmowców z Waszyngtonu, którzy stworzyli własne zespoły i dołączyli do eksperymentu. Udało się – od tego czasu co roku w różnych miastach organizuje się konkurs 48 HFP. Drużyny są różne – okazuje się, że film można stworzyć samemu i wystąpić w roli scenarzysty, operatora kamery, reżysera, aktora i montażysty. Największa dotychczasowa ekipa konkursowa składała się natomiast ze 116 osób i 30 koni.
Do konkursu można przystąpić, zgłaszając się przez stronę 48hfpwarsaw.pl. Konieczne jest wpłacenie opłaty konkursowej.

A oprócz kręcenia filmów w ramach festiwalu odbędą się warsztaty filmowe dla uczestników konkursu. W kinie Praha w Warszawie 15 i 16 września odbędą się warsztaty, które poprowadzą Katarzyna Siniarska, Jacek Szymczak i Robert Wichrowski. Katarzyna Siniarska podzieli się swoją wiedzą o pisaniu scenariuszy i budowaniu dramaturgii. Siniarska jest producentem i script doctorem. Jest także absolwentką Programu dla Producentów w Szkole Wajdy i warsztatów Profession Script Doctor prowadzonych przez światowej klasy script doctorów. Jacek Szymczak będzie mówił o pracy operatora kamery. Ten reżyser, oprator obrazu i fotograf warsztat filmowy zdobywał u Juliusza Machulskiego i Filipa Bajona. Reżyserii będzie z kolei uczył Robert Wichrowski – reżyser i realizator reklam i teledysków. Wichrowski wyreżyserował wiele polskich seriali – m.in. „Szpilki na Giewoncie", „Brzydulę" i „Komisarza Alexa" oraz film fabularny „Francuski numer". Przed szalonym weekendem filmowym kino Praha zaprasza na seanse w środy i weekendowe południe w promocyjnej cenie – 5 zł.

{jumi [*8]}

a