środa, czerwiec 23, 2021
Follow Us
poniedziałek, 03 wrzesień 2012 13:04

Chopin jazzowo i klasycznie

Napisane przez Tadeusz Biernacki
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Portret Chopina autorstwa Marii Wodzińskiej Portret Chopina autorstwa Marii Wodzińskiej

W weekend w Warszawie będzie można posłuchać muzyki Chopina w dwóch wersjach – klasycznej i jazzowej. Na Krakowskim Przedmieściu wystąpią tacy artyści, jak Julia Singalewicz, Andrzej Jagodziński, Włodzimierz Nahorny czy Wojciech Mazolewski. Koncerty zostały przygotowane nie tylko dla miłośników Chopina, ale i tych, którzy pragną nowości.

W sobotę 8 września na Scenie Letniej przy skwerze Hoovera będzie można posłuchać muzyki Fryderyka Chopina w interpretacji Julii Singalewicz, duetu Jagodziński i Wilczyńska, duetu Nahorny i Miśkiewicz, trójki Strzelczyk, Małys i Łukasik oraz zespołu Wojtek Mazolewski Quintet. Na małej scenie przy kolumnie Zygmunta o godz. 16 wystąpi natomiast Paweł Pawlik.

Koncerty jazzzowe rozpoczną się o godz. 18. Warto przybliżyć osiągnięcia koncertujących artystów. Julia Singalewicz swoje umiejętności muzyczne doskonaliła na kursach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez Andrzeja Jasińskiego, Wierę Gornostajewą, Wierę Nossiną, Dinę Ioffe czy Vładimira Vorobjowa. Koncertuje jako solistka i kameralistka. Można ją było usłyszeć w Polsce, Niemczech, na Ukrainie i Litwie. Współpracuje z warszawskimi domami kultury. To już jej drugi występ na letniej scenie.
Z kolei Andrzej Jagodziński znany jest z pierwszych jazzowych interpretacji Chopina na polskim rynku muzycznym. Do współpracy zaprosił Agnieszkę Wilczyńską – młodą wokalistkę jazoową, laureatkę wielu konkursów. Wspólnie występowali na koncertach z cyklu „Muzyka Polska". Podczas tych występów można było posłuchać tradycyjnych polskich kompozycji w opracowaniu na orkiestrę symfoniczną i trio jazzowe oraz solistów. Duet Jagodziński i Wilczyńska może poszczycić się wyjątkowym albumem zatytułowanym „Warownym Grodem". Znalazły się na nim jazzowe wersje pieśni protestanckich.
Inny ciekawy duet, który pojawi się w sobotę na Krakowskim Przedmieściu to duet Włodzimierza Nahornego i Doroty Miśkiewicz. Są oni związani z muzyką Chopina od 2000 roku, dzięki płycie „Chopin. Fantazja Polska". Albnum był nominowany do Fryderyków. Tym razem artyści zaprezentują program „Chopinowskie impresje".
Trójkę znakomitych muzyków jazzowych: Macieja Strzelczyka, Jarosława Małysa i Andrzeja Łukasika zawsze frapowało pytanie, co by się stało, gdyby Chopin był skrzypkiem. Tak powstał program „Skrzypce Chopina", w którym skrzypce zostały potraktowane na równi z fortepianem. Podczas koncertu możemy się też spodziewać jazzowych improwizacji.
Na skwerze Hoovera wystąpi również Wojtek Mazolewski Quintet. Mazolewski zaczynał od punk rocka, by potem skierować swoje kroki w stronę jazzu. Jego płyta „Smells Like Tape Spirit" jeszcze przed wydaniem okrzyknięta została najbardziej oczekiwaną jazzową premierą roku.
Z kolei przy Kolumnie Zygmunta będzie można posłuchać muzyki Chopina w klasycznej wersji. Utwory Chopina zaprezentuje Paweł Pawlik, który jako solista i kameralista występuje w kraju i zagranicą. Jako pianista pracuje od 2008 roku. Jest wykładowcą na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

{jumi [*8]}

a