środa, kwiecień 24, 2024
Follow Us
czwartek, 30 sierpień 2012 15:56

Ogród Krasińskich będzie jak nowy

Napisane przez AM
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Prace w Ogrodzie Krasińskich mają ruszyć na początku października. Zgodnie z projektem park powinien być gotowy już za dwa lata. W miejscu nieistniejących już budowli, np. Pałacu Badenich, Pasażu Simonsa, fragmentów ulicy Długiej lub Nalewki, staną szklane tablice informacyjne przedstawiające ich zdjęcia.

Jak informuje ratusz, prace obejmą pielęgnację i uzupełnienia nasadzeń oraz remonty i przekształcenia układu alejek, oświetlenia i elementów małej architektury. Pierwszym etapem ma być ogrodzenie parku oraz odrestaurowanie barokowej bramy. Zostaną też rozebrane elementy kamienne przy stawie i fontannie. Remont zakłada również wycinkę drzew od południowej strony parku. Przebudowana zostanie fontanna oraz kaskada wodna, odrestaurowany ma zostać też tzw. bunkier Stefana Starzyńskiego. Wszystkie prace powinny zostać wykonane do 2014 roku. Zmian jest niewiele. - Chodzi nam o jak najwierniejsze odtworzenie założeń kompozycyjnych i funkcjonalnych projektu Franciszka Szaniora z przełomu XIX i XX wieku oraz powiązanie go z fragmentami współczesnymi w jeden funkcjonalny organizm, przy jednoczesnym zachowaniu różnic kompozycyjnych charakterystycznych dla okresów, w których powstały te obiekty - wyjaśnia Barbara Kraus-Golińska z firmy Abies Architektura, która prowadzi modernizację. Część ogrodu przy ul. Długiej zostanie powiększona, układ zieleni przebudowany, a otoczenie miejsc pamięci narodowej zostanie powiązane z kompozycją parkową. Koszty remontu oszacowano na 15 milionów złotych.

Rewaloryzacja Ogrodu Krasińskich przebiegać będzie etapami. Wykonane zostaną nowe nasadzenia kwiatowe i zieleń, ścieżki będą miały nową nawierzchnię - dopuszczone zostało zastosowanie nowoczesnych nawierzchni mineralnych, odwzorowujących historyczne nawierzchnie żwirowo-ziemne. Planowane jest również stworzenie „ścieżki zdrowia" z urządzeniami do ćwiczeń. Ciekawostką ma być rekonstrukcja XIX-wiecznego placu zabaw, założonego na planie trójliścia, izolowanego od kompozycji parkowej żywopłotem. Po zakończeniu prac związanych z rewaloryzacją zostanie opracowany nowy regulamin dla użytkowników. Dla szukających spokoju i ciszy przewidziano wydzielone place wśród zieleni.

 

Ogród Krasińskich

Związany z pałacem Krasińskich, powstał w 1676 r. według projektu Tylmana z Gameren jako ogród przypałacowy, w stylu barokowym, na powierzchni 3,4 ha. Był największym ogrodem w Warszawie do czasu założenia Ogrodu Saskiego. Pierwszym jego właścicielem był Jan Dobrogost Krasiński. W 1766 roku ogród przekomponowano według projektu Jana Chrzciciela Knackfusa i w pełni udostępniono dla publiczności, jako drugi po Ogrodzie Saskim w Warszawie. W XIX wieku był częstym miejscem spacerów, w szczególnie pochodzenia żydowskiego z pobliskiego Muranowa. W latach 1824-1880 skraj parku zajmował także Instytut Wód Mineralnych Sztucznych, ulokowany przy pałacu pod Czterema Wiatrami. W latach 1891-1895 został przeorganizowany na park angielski według projektu Franciszka Szaniora. Zajmował wówczas powierzchnię 3,5 hektara. Podczas niemieckiej okupacji park, pomimo sąsiedztwa z gettem warszawskim, był wyłączony z jego granic. Ogród został częściowo uszkodzony podczas powstania warszawskiego. Po II wojnie światowej park został odnowiony i powiększony do prawie 12 hektarów, między innymi o tereny uwolnione przez przesuniętą ul. Świętojerską, zlikwidowaną ul. Nalewki (dziś istnieje jej dawny odcinek znany jako ul. Bohaterów Getta) oraz rozebrane ruiny zabudowy w rejonie Barokowej i Długiej. Rozebrano także ogrodzenie, choć zachowano dawną bramę wejściową od strony zachodniej. W 1965 roku park uznano za obiekt zabytkowy, a w 1994 roku za pomnik historii. 25 sierpnia 2008 roku w północno-zachodniej części parku (na linii dawnej Świętojerskiej i Nalewek) ustawiony został jeden z pomników granic getta. Najstarsze okazy znajdujące się w parku, a pochodzące z końca XIX – wieku to: miłorząb dwuklapowy, orzech czarny, leszczyna turecka i skrzydłorzech kaukaski.

 

Obiekty na terenie Ogrodu Krasińskich:

Pałac Krasińskich
Barokowa brama wejściowa z XVIII wieku (od strony ul. Bohaterów Getta)
Wzniesienie z kaskadą, będące zapewne pozostałością Wałów Zygmuntowskich (w rejonie ul. Bohaterów Getta)
Pomnik granic getta (w rejonie ul. Świętojerskiej)
Pomnik Bohaterów Monte Cassino (w rejonie ul. Andersa)
Kamień upamiętniający jedną z pierwszych potyczek podczas powstania listopadowego (w rejonie ul. Andersa)
Pozostałości fundamentów Pasażu Simonsa z kamieniem upamiętniającym walczący w ruinach tego budynku batalion "Chrobry I" (w rejonie ul. Bohaterów Getta).

 

Parki Warszawy

Parki i tereny zieleni urządzonej zajmują 8 proc. powierzchni miasta. Wśród 82 parków stolicy są te największe o powierzchni ponad 70 hektarów i małe, liczące co najmniej 2 hektary. Wstęp do wszystkich miejskich parków, oprócz Wilanowa, jest bezpłatny. Reprezentują one różne mody i style urządzania ogrodów, począwszy od ogrodów barokowych (Ogród Saski), poprzez ogrody sentymentalne (Park Arkadia Górna i Dolna), XIX-wieczne parki krajobrazowe (Park Sielecki, Park Praski), XX-wieczne parki miejskie w stylu krajobrazowym (Park Skaryszewski, Morskie Oko) i parki modernistyczne (Park Wielkopolski, Park Dreszera). ich wartość historyczna i znaczenie dla kultury narodowej potwierdzone zostały wpisaniem wielu z nich do rejestru zabytków lub objęciem ochroną konserwatorską.
www.abies.waw.pl
www.zielona.um.warszawa.pl
www.warsawtour.pl

{jumi [*8]}

a