środa, marzec 29, 2023
Follow Us

Nawrocki

środa, 11 lipiec 2012 14:00

Letnia scena Jandy

Napisane przez mb/mat.pras.
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Wystartowała plenerowa scena Teatru Polonia.

W tym roku przedstawienia grane będą przez całe wakacje, w lipcu na pl. Konstytucji, a w sierpniu na nowej scenie plenerowej – przed budynkiem Och-teatru. Powrócają znane już z poprzednich lat tytuły, takie jak „Lament na pl. Konstytucji” i „JangaJan – Hej Joe”. W planach również kolejne premiery. W sobotę 14 lipca po raz pierwszy zobaczymy nową propozycję teatru dla najmłodszych. Będzie to „Kopciuszek” w reżyserii Marii Ciunelis. W poniedziałek, 16 lipca – premiera „Związku Otwartego”. Tekst autorstwa Dario Fo i jego żony, którą jest franca Rame, przeniosły na scenę Krystyna Janda i Maria Seweryn.
Opisy spektakli
Witold Gombrowicz
ZBRODNIA Z PREMEDYTACJĄ
Reżyseria: Izabella Cywińska
Występują Elżbieta Kępińska, Magdalena Warzecha (aktorka Teatru Narodowego), Bartłomiej Firlet, Piotr Grabowski, Wojciech Malajkat, Rafał Mohr.
TRAGIKOMEDIA. Historia śledztwa w sprawie… nieistniejącej zbrodni pokazuje, że Gombrowicz miał niezwykły dar operowania ironią, humorem, absurdem. W wydaniu scenicznym Gombrowicz urzeka - jest i śmieszny, i straszny. Widzowie mają okazję podążać krętymi ścieżkami, które prowadzą do miejsc nieoczywistych.
Adaptacja słynnego opowiadania Gombrowicza, dokonana przez Izabelę Cywińską rymuje się dziwnie z naszym czasem, miejscem, chwilą. Atmosfera podejrzliwości i bezpodstawnych oskarżeń, atmosfera paranoi, jakże jest nam bliska. W głównej roli Sędziego Śledczego Wojciech Malajkat.
Graham Linehan
TRZEBA ZABIĆ STARSZĄ PANIĄ
Tytuł oryginalny: The Ladykillers
Przekład: Elżbieta Woźniak
Reżyseria: Cezary Żak
Scenografia: Maciej Preyer
Asystent scenografa: Małgorzata Domańska
Kostiumy: Tomasz Ossoliński
OBSADA: Barbara Krafftówna, Kiksa Kołodziejczyk-Syszko, Andrzej Konopka, Michał Piela, Wojciech Pokora, Adam Serowaniec, Marcin Troński, Rafał Zawierucha, Cezary Żak, Michał Żurawski
Prapremiera polska spektaklu powstałego na podstawie historii sfilmowanej dwukrotnie: najpierw w 1955 roku przez Alexandra Mackendricka, potem zaś przez braci Cohen (w ich filmie "The Ladykillers czyli zabójczy kwintet" wystąpił m.in. Tom Hanks).
Nobliwa dama kontra grupa mężczyzn, którzy planują napad na bank - wydaje się, że kobieta nie ma w takiej konfrontacji szans. Chyba że jest zupełnie wyjątkową damą, a to właśnie cecha bohaterki granej przez Barbarę Krafftównę... Czarna komedia pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji.
Jan Brzechwa
KOPCIUSZEK
Reżyseria: Maria Ciunelis
Asystent reżysera: Ewa Ratkowska
Producent: IMPULSIVE ART Cynthia Kaszyńska
Obsada: Matylda Damięcka, Cynthia Kuźniak, Agata Sasinowska, Sebastian Cybulski, Dariusz Błażejewski/Józef Mika
Dobrze znana i bardzo lubiana opowieść Jana Brzechwy o skromności i pyszałkowatości, o nagrodzie i karze. Mądrość młodej i skromnej dziewczyny naprzeciw wyrachowania innych ludzi. Szczerość i odwaga przeciw tchórzostwu… Oryginalny zamysł reżyserski, piękne piosenki, pomysłowa scenografia i kostiumy oraz świetna obsada, to atuty tego przedstawienia, które jednocześnie bawi i wzrusza. To spektakl nie tylko dla najmłodszych, lecz dla całych rodzin; poruszający najgłębsze ludzkie emocje. Pierwsze pokazy spektaklu odbyły się w siedzibie Teatru Polonia i spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem najmłodszej publiczności.
PREMIERA NA PL. KONSTYTUCJI: 14 LIPCA
Dario Fo i Franca Rame
ZWIĄZEK OTWARTY
Reżyseria: Krystyna Janda i Maria Seweryn
Występują: Weronika Nockowska, Otar Saralidze
FARSA. KOMEDIA DELL’ARTE. Tekst o małżeństwie napisany przez… małżeństwo, w sensie jak najbardziej dosłownym: Dario Fo, laureat Literackiej Nagrody Nobla z 1997 roku, stworzył „Związek otwarty” wraz z żoną, Francą Rame. Był on pisany „na ulicę”, dla tzw. Teatru Ulicznego. Jego osią jest kpina i zabawa instytucją małżeństwa, żonglowanie stereotypami odnoszącymi się do natury kobiet i mężczyzn. Tytułowy „nowoczesny” związek otwarty to związek wolnych - tzn. niewiernych sobie - małżonków. Trzeba to raz powiedzieć. Związek otwarty ma swoje wady! Główna zasada brzmi: Jeśli otwarty związek dwóch osób ma funkcjonować, może być otwarty tylko z jednej strony: Po stronie mężczyzny! Bo jak się związek otworzy z obu stron, to powstaje przeciąg!
PREMIERA 16 LIPCA NA PLACU KONSTYTUCJI
Spektakl prezentowany: 16 - 20 lipca
www.teatrpolonia.pl
www.ochteatr.com.pl.
Na zdjęciu: scena ze spektaklu „Kopciuszek”
{jumi [*7]} - kultura

a