wtorek, marzec 19, 2024
Follow Us
czwartek, 05 lipiec 2012 11:26

Z Chin, przez Polskę, na rynek unijny

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Song Ruilin Song Ruilin www.phirda.com

Przedstawiciel chińskiego przemysłu farmaceutycznego uważa, że droga chińskich leków na rynek unijny może prowadzić przez Polskę. Celem wizyty delegacji w Polsce było nawiązanie kontaktów handlowych.

Chińska delegacja wcześniej odwiedziła Szwajcarię i Danię. Wśród jej członków są: prezes firmy Shenyang Sunshine Pharmaceutical Co Ltd Lou Jing, dyrektor w Sino-PhiRDA Wang Xin oraz przedstawiciel Investment Service Bureau of Chengdu High-Tech Jiang Bin.

- Chcemy zyskownej współpracy. Jeśli macie dobre projekty i produkty, to z znajdziemy wam partnera w Chinach, wasze inwestycje w Chinach będą mieć ogromną przyszłość - powiedział szef delegacji Song Ruilin podsumowując spotkanie w Krajowej Izbie Gospodarczej z przedstawicielami polskich firm z branży medyczno-farmaceutycznej. Ruilin jest również prezesem Sino-PhiRDA (China Pharmaceutical Industry Research and Development Association), chińskiego stowarzyszenia badań i rozwoju przemysłu farmaceutycznego.
- Naszym wspólnym celem jest badanie nowych leków, w medycynie musimy działać wspólnie. Cieszy mnie, że możemy porozmawiać o kwestiach prawnych i systemowych. Chcemy współpracy zyskownej, ale odpowiedzialnej wobec pacjentów - powiedział szef chińskiej delegacji. - W Polsce istnieją bardzo nowoczesne ośrodki badawcze i chociaż oba rynki nie są współmierne wielkością, to problemy, z jakimi się zmagają są podobne - brak technologii i możliwości produkcji. Poinformował, że Sino-PhiRDA ma wsparcie chińskiego rządu i może dawać ulgi firmom uruchamiającym badania i produkcję w Chinach.Dodał również, że są zainteresowani m.in. lekami onkologicznymi.
- Chiny to olbrzymi rynek, możemy spróbować sprzedawać tam nasze dobre leki. Chińczycy mają też swoje doskonałe naturalne leki ziołowe, których ofertę w Europie powinni uzupełnić. Wprawdzie u nas trudno rejestruje się leki, ale jeśli są tak dobre, powinni spróbować to zrobić, aby uzyskać dostęp na cały rynek unijny - powiedziała Irena Rej, Prezes Izby Gospodarczej "Farmacja Polska", która zrzesza 115 polskich firm, w tym największych hurtowników oraz producentów leków zarówno nowatorskich, jak i odtwórczych (generycznych). Dyrektor generalny Infarmy - związku pracodawców 32 innowacyjnych firm farmaceutycznych - Paweł Sztwiertnia poinformował podczas spotkania, że w całej Europie jest to branża wydająca najwięcej - bo 16 proc. swoich przychodów - na badania i rozwój. Według danych Infarmy innowacyjne firmy farmaceutyczne w Polsce wydają rocznie 900 mln zł na badania kliniczne.

www.rynekzdrowia.pl

{jumi [*9]}

 

a