środa, luty 08, 2023
Follow Us

Nawrocki

wtorek, 03 lipiec 2012 11:44

Pożegnanie z CK Nowy Wspaniały Świat Wyróżniony

Napisane przez Ewa Neked
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Pożegnanie z CK Nowy Wspaniały Świat www.topwszechczasow.pl

Koniec świata miał nastąpić w 2012 roku. I nastąpi! 15 lipca zamknięte zostanie Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat. Impreza pożegnalna to będzie koncert zespołu Koniec świata. Teraz Krytyka Polityczna szuka w stolicy nowego lokum.

Miejsce wielu dyskusji, spotkań, warsztatów i imprez, Nowy Wspaniały Świat, 15 lipca zniknie z kulturalnej mapy stolicy. Skończyła się umowa najmu pomieszczeń na Nowym Świecie. Choć Stowarzyszeniu im. Stanisława Brzozowskiego znanemu jako Krytyka Polityczna udało się przyciągnąć tu wiele młodych osób, to jednak nie wystarczający argument, aby przedłużyć umowę najmu.
Od początku istnienia Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat wiadomo było, że umowa najmu po trzech latach może nie być kontynuowana. Było to związane z prawdopodobnymi roszczeniami do tego miejsca spadkobierców właścicieli. Okazało się, że są one dobrze udokumentowane, więc miasto musi działkę zwrócić prawowitym właścicielom. Umowa z CK Nowy Świat wygasa pod koniec lipca 2012 roku. Wtedy lokal zostanie przekazany spadkobiercy. Stowarzyszenie im. St. Brzozowskiego może jeszcze negocjować wynajem lokum przy Nowym Świecie z nowym właścicielem. Wygląda jednak na to, że nie zamierza tego robić i żegna się z tym miejscem koncertem Koniec świata.
Na imprezę zamierzają przyjść przeciwnicy Krytyki Politycznej. Na facebooku zapraszają na wydarzenie wszystkich, którzy cieszą się z zamknięcia centrum kultury. Zachęcają, by na imprezę przyjść w patriotycznych koszulkach i przynieść ze sobą flagi narodowe. Może się więc okazać, że zakończenie działalności lokalu na Nowym Świecie wcale nie będzie spokojne.
Stowarzyszenie wynajmowało lokal po prefrencyjnej cenie 12 złotych za metr kw. Przez 3 lata zorganizowało wiele dyskusji, spotkań, wydarzeń kulturalnych i muzycznych imprez.
Krytyka Polityczna miała nadzieję przenieść się ze swoją działalnością na pl. Grzybowski 2. W miejscu, gdzie kiedyś mieściła się restauracja Menora, miał powstać „lokal z kulturą". Dzielnica Śródmieście ogłosiła, że wynajmie pomieszczenie w ramach postępowania „Lokal z kulturą". Zgłosiło się kilka organizacji – oprócz Stowarzyszenia im. Brzozowskiego były to Centrum im. Adama Smitha, Stowarzyszenie „Dobra Karma" i Fundacja Shalom - jednak nie wybrano żadnej z ofert. Okazało się, że zgłoszone programy nie wystarczająco zajmują się tematyką żdyowską. Jednak wcześniej, w regulaminie konkursu nic o kulturze żydowskiej nie wspomniano.
Stowarzyszenie im. Brzozowskiego poczuło się urażone – szczególnie, że jego pomysł na program eksperci uznali za najlepszy. Do burmistrza Śródmieścia Wojciecha Bartleskiego wpłynął apel, który poparli Jan Tomasz Gross, Janusz Głowacki, Jerzy Pilch, Tadeusz Mazowiecki, Agnieszka Holland, Zygmunt Bauman i Aleksander Kwaśniewski. Stowarzyszenie stwierdziło w nim, że jeśli miasto pragnie, aby program wydarzeń kulturalnych tego miejsca miało konkretny charakter, powinno o tym dyskutować ze zwycięzcą postępowania.
Władze dzielnicy nie odniosły się bezpośrednio do apelu. Sprawę przejął stołeczny ratusz, który zaczął rozmowy dotyczące wynajęcia lokalu z Muzeum Historii Żydów Polskich.

{jumi [*8]}

a