piątek, grudzień 09, 2022
Follow Us
środa, 23 maj 2012 10:52

Juwenalia w patriotycznych barwach

Napisane przez Ewa Neked
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Jan III Sobieski podczas bitwy pod Chocimiem Jan III Sobieski podczas bitwy pod Chocimiem Andreas Stech

Studenci w ramach Juwenaliów Warszawskich nie tylko paradują czy chodzą na koncerty, ale i świętują ważne historyczne rocznice. W tym roku oblewają wybór na warszawskim polu elekcyjnym Jana III Sobieskiego na króla Rzeczpospolitej. 

Młodzi ludzie z Zarządu Samorządu Studentów Uniwersytetu Warszawskiego stwierdzili, że nie potrzeba im martyrologii, a wolą fetować radosne karty naszej historii. W zeszłym roku świętowali rocznicę uchwalenia Konstytucji III Maja, w tym roku zamierzają uczcić Jana III Sobieskiego.

W ramach Juwenaliów Warszawskich szykuje się więc patriotyczna impreza z okazji 338. rocznicy wyboru na polu elekcyjnym 21 maja 1674 roku jednego z najwspanialszych polskich monarchów, tryumfatora spod Chocimia i Wiednia. Organizatorami tej celebracji są inicjatywa Młodzi dla Polski, Zarząd Samorządu Studentów i Samorząd Studentów Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, którzy już wcześniej inicjowali patriotyczne imprezy – jak np. kwietniową debatę i koncert „Patriotyzm jutra".

Świętowanie tej rocznicy rozpocznie się we czwartek 24 maja od wykładu prof. Mirosława Nagielskiego, który nakreśli gościom sylwetkę Jana III Sobieskiego. Wykład rozpocznie się o 18.30 w Instytucie Historycznym, który znajduje się na Krakowskim Przedmieściu 26/28. Każdy uczestnik wykładu w sali A otrzyma talon na darmowy „napój studencki", który będzie można dostać na imprezie po wykładzie.

O 20 w ,,Piwnicy Pod Harendą" znajdującej się w pobliżu Kampusu Centralnego Uniwersytetu Warszawskiego rozpocznie się koncert piosenek polskich i europejskich bardów. Wykonawca piosenek Jacka Kaczmarskiego, Kamil Pawlicki, zaprezentuje szereg pieśni pod hasłem „Tango nieskończone".

Następnie szykuje się patriotyczna impreza. Organizatorzy zapowiadają karaoke z polskimi piosenkami i nagrodami dla najlepszych.

{jumi [*8]}

a