piątek, grudzień 02, 2022
Follow Us
piątek, 11 maj 2012 10:30

Muzeum Sztuki Nowoczesnej od nowa Wyróżniony

Napisane przez Tadeusz Biernacki
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Muzeum Sztuki Nowoczesnej od nowa fot. Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Stołeczny ratusz nie będzie już współpracował z dotychczasowym architektem Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Christianem Kerezem. Muzeum jednak powstanie, zostanie rozpisany nowy konkurs na jego projekt – twierdzą władze miasta. Na razie kolekcje dzieł sztuki można oglądać w pawilonie Emilia na ul. E. Platter. 

Projekt Muzeum Sztuki Nowoczesnej wraz z siedzibą TR Warszawa nadal pozostaje jednym z najważniejszych przedsięwzięć stołecznego ratusza. Jednak opóźnienia w projektowaniu sięgają prawie dwóch lat. Wielokrotne zmiany terminu zakończenia prac nad projektem budynku Muzeum oraz niezgodne z prawem rozwiązania proponowane przez Kereza to przyczyny rozwiązania współpracy z nim. Architekt siedem razy przesuwał termin oddania projektu. Miasto wykazało się więc dużą cierpliwością, jednak 25 kwietnia otrzymało pismo, że Kerez wycofuje się z dotychczasowych ustaleń. W związku z tym 9 maja ratusz nie tylko wypowiedział architektowi umowę, ale pozwał go jeszcze do sądu.

Według miasta Christian Kerez nie trzymał się ani polskiego prawa budowlanego ani zapisów zawartych w kontrakcie z ratuszem. Twierdził, że nie uregulowano stanu prawnego własności gruntu, przez co nie mógł pracować nad swoim projektem. Ratusz zaprzecza jego wypowiedziom. Miasto posiada oświadczenie do prawa dysponowania gruntem, na którym planowana jest budowa muzeum. Aktualnie trwają negocjacje z właścicielami gruntu o wykupienie terenu pod budowę Muzeum Sztuki Nowoczesnej. W najbliższym czasie miasto rozpisze kolejny konkurs architektoniczny na nowy projekt siedziby Muzeum i Teatru Rozmaitości.

- 25 kwietnia 2012 r. otrzymaliśmy pismo od projektanta Christiana Kereza, w którym wycofuje się ze wszystkich poczynionych przez te dodatkowe dwadzieścia jeden miesięcy uzgodnień. Po otrzymaniu tego pisma, które zanegowało nasze ustalenia i nie dawało żadnych nadziei, że architekt będzie chciał kontynuować swoją pracę, podjęliśmy decyzję o złożeniu pozwu do Sądu Okręgowego w Warszawie o zapłatę kar umownych naliczonych z tytułu zwłoki w dostarczeniu dokumentacji wraz z odsetkami o łącznej wysokości 1,6 miliona złotych. I jednocześnie złożyliśmy oświadczenie o odstąpieniu od umowy z winy architekta wraz z wezwaniem do zapłaty kar z tego tytułu na kwotę 5,4 milionów złotych – powiedział zastępca Prezydenta Warszawy Jacek Wojciechowicz.

Christian Kerez twierdzi, że dokumenty dostarczał, ale Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta nie sygnował ich odbioru. Nie rozumie też, dlaczego do tej pory miasto nie kupiło działki pod budowę Muzeum. Jest oburzony decyzją stołecznego ratusza.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej wraz z powiększającą się kolekcją dzieł sztuki, na czas trwania budowy, zajmie tymczasowo specjalnie zaadaptowany na ten cel pawilon Emilia przy ul. Emilii Platter.

{jumi [*8]}

a