wtorek, kwiecień 29, 2025
Follow Us
środa, 09 maj 2012 00:16

Dla Muzeum Jazzu

Napisane przez m.b./mat.pras.
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

I love jazz – pod tym hasłem 14 maja w Teatrze Capitol będzie miał miejsce charytatywny koncert mający wesprzeć nowe warszawskie muzeum.

 Muzeum Jazzu powstało przy „Ognisku Miłośników Polskiego Jazzu” w historycznym miejscu: Związku Młodzieży Chrześcijańskiej YMCA w Warszawie przy ul. M. Konopnickiej 6 - w budynku, w którym przez 9 lat mieszkał i tworzył Leopold Tyrmand.
Miejsce i instytucja od lat związane jest z tym gatunkiem muzyki - w 1946 roku odbyło się tam pierwsze w powojennej Polsce jam session. Wystąpili na nim polscy muzycy jazzowi, którym przeżyli Okupację i II Wojnę Światową. Z swojego warszawskiego gmachu, YMCA jazz zataczał coraz większe kręgi. Tam właśnie odbywały się kolejne koncerty, to tam muzycy jazzowi mieli swoje próby, grali do tańca i do słuchania. W YMCE przy ul. M. Konopnickiej 6 w latach 1946 - 55 mieszkał i pisał animator jazzowego ruchu, organizator imprez, krytyk, znawca i pasjonat jazzu: Leopold Tyrmand. W roku 1949 gmach YMCA zaanektowało państwo, w tym samym roku jazz na kilka lat zamilkł w Polsce. Pomysłodawcy nowej placówki chcą, by Muzeum Jazzu pełniło rolę historyczną, edukacyjną i rozrywkową. Ma ono przypominać o tym, że jazz jest składową naszej historii, którą tworzyły poprzednie pokolenia i być miejscem spotkań ludzi jazzu z jego sympatykami - miejscem, które będzie promieniować na całe środowisko muzyczne i stymulować życie jazzowe w Warszawie. W planach jest stworzenie miejsca wystawienniczego, gdzie staną gabloty z nutami, gdzie będą eksponowane zdjęcia z jazzowych festiwali, plakaty, instrumenty, gdzie będą prezentowane filmy o jazzie i jazzem ilustrowane. Kolejne założenie to sceniczne spotkania muzyków grających jazz tradycyjny i nowoczesny. W Muzeum Jazzu ma powstać sala koncertowa, sale prób i oczywiście klub jazzowy.
W muzeum ma być eksponowana część prywatnego archiwum Włodzimierza Nahornego, Tomasza Szukalskiego i Marka Karewicza. Niestety nie zapadła jeszcze decyzja dotycząca stałej siedziby - wciąż trwają poszukiwania właściwego miejsca i starania o dofinansowanie.
WSPÓŁTWÓRCY W tworzenie Muzeum Jazzu zaangażowani są m.in.: Urszula Dudziak (wokalistka jazzowa), Carmen Moreno (wokalistka jazzowa), Jan Walasek (saksofonista jazzowy), sędzia Krzysztof Karpiński - prezes Sądu Apelacyjnego w Warszawie (muzyk jazzowy) , prof. Jerzy Stępień (muzyk jazzowy), Paweł Brodowski (redaktor naczelny „Jazz Forum”), Artur Dutkiewicz (pianista), Maria Sadowska (wokalistka), Piotr Cieślikowski (saksofonista), Liliana Urbańska (wokalistka), Krzysztof Boguszewski (właściciel Klubu Tygmont), Andrzej Jagodziński (pianista jazzowy), Mark Shepherd (trębacz), Piotr Sawicki (pianista), Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz oraz Magdalena Woźniak (Power of Art), Katarzyna Ewa Martin (Martin Studio).
YMCA - Young Men ’s Christian Association /Związek Chrześcijańskiej Młodzieży Męskiej/, do którego mogą należeć wszyscy, bez względu na wiek i płeć. YMCA powstała w Londynie w roku 1844, od roku 1918 działa w Polsce, istnieje w 130 krajach świata i liczy 30 milionów członków.
MUZEUM JAZZU – WIĘCEJ, NIŻ MUZEUM
KONCERT CHARYTATYWNY “I LOVE JAZZ”
TEATR CAPITOL, poniedziałek, 14 maja, godz. 21, ul. Marszałkowska 115, Warszawa
Wstęp - CEGIEŁKI w cenie 40 zł (rezerwacja do 13.05) lub 50 zł w kasie biletowej w dniu koncertu
Gwiazdy wieczoru:
Wierba - Myrczek Duo
Rainbow Trio
Olga Boczar Music Essence
Swing Line
Monika Borzym
Janusz Skowron Quartet feat. Michael Patches Stewart
Robert Majewski Quartet
Old Timers
{jumi [*7]}

a