wtorek, styczeń 31, 2023
Follow Us

Nawrocki

poniedziałek, 30 kwiecień 2012 15:25

Święto Flagi i Dzień Polonii

Napisane przez Ewa Neked
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Tak się bawi Polonia Tak się bawi Polonia wolnasobota.pl

Już 2 maja Polonia z całego świata przyjedzie do Warszawy, aby razem z mieszkańcami stolicy świętować Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Szykuje się patriotyczna zabawa bez granic. 

2 maja przypada nie tylko Święto Flagi, ale i Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Dlatego od godz. 14 do 18 na Krakowskim Przedmieściu będzie można posłuchać artystów i zespołów polonijnych z kilku krajów. Na scenie przed Kościołem seminaryjnym, obok Pałacu Prezydenckiego wystąpi litewska piosenkarka jazzowa i popowa polskiej narodowości Ewelina Saszenko, reprezentująca w ubiegłym roku Litwę na konkursie Eurowizji.

Spotkanie Polonii rozpocznie się 2 maja o 9.00 Mszą Świętą Koncelebrowaną pod przewodnictwem Jego Eminencji Ks. Prymasa Józefa Kowalczyka w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście. Natomiast o 14 w Domu Polonii na Krakowskim Przedmieściu 64 odbędzie się uroczyste Spotkanie Polonii Świata z Prezydentem Polski. Podczas spotkania nastąpi wręczenie odznaczeń państwowych.

Z kolei przed Pałacem Prezydenckim o 12 rozpoczną się obchody Dnia Polonii i Święta Flagi. Najpierw nastąpi wciągnięcie Wielkoformatowej Flagi Narodowej, a potem wspólne odśpiewanie Hymnu Narodowego.

Oprócz występów scenicznych w Dniu Polonii szykują się też konkursy, prezentacje i promocje poszczególnych krajów zaproszonych do obchodów. Z okazji Dnia Polonii planowane są również tematyczne wystawy na Skwerze Adama Mickiewicza.

Światowe Spotkanie Polonii to także okazja, by wesprzeć tegoroczną Akcję Zułów. Chodzi o zebranie środków na odbudowę w Zułowie na Litwie historycznego Centrum Józefa Piłsudskiego. Do akcji będzie mógł włączyć się każdy poprzez zakup symbolicznej cegiełki.

Swój przyjazd do stolicy na Spotkanie Polonii Świata zapowiedzieli reprezentanci kilkudziesięciu środowisk polonijnych z całego świata, młodzież polonijna studiująca w Polsce, reprezentanci polonijnych środowisk artystycznych oraz przedstawiciele mediów polonijnych. Honorowy patronat nad Światowym Spotkaniem Polonii objął Prezydent Polski Bronisław Komorowski. Głównym organizatorem obchodów Dnia Polonii i Polaków za Granicą jest Stowarzyszenie „Wspólnota Polska".

{jumi [*8]}

a