piątek, marzec 31, 2023
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 98.

Nawrocki

piątek, 20 kwiecień 2012 16:14

Książka ma wiele twarzy Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Juliusz Erazm Bolek Juliusz Erazm Bolek

Światowy Dzień Książki przypada 23 kwietnia. Z tej okazji Ośrodek Kultury Ochoty wydał oryginalny dwupłytowy album poświęcony literaturze. Nie jest to zwykłe wydawnictwo, ale połączenie audycji radiowej z koncertowym nagraniem książki Juliusza Erazma Bolka. 

Światowy Dzień Książki ustanowiony przez UNESCO to dobra okazja, by promować czytanie. Choć dziś książki niekoniecznie się czyta. Oprócz klasycznych papierowych wydań mamy przecież także książki elektroniczne, czyli e-booki i książki dźwiękowe - audiobooki. Niektóre tytuły dostępne są we wszystkich możliwych formach. Tak jest też w przypadku książki „Skróty szaleństwa" Juliusza Erazma Bolka, laureata nagrody Światowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNESCO.

Ośrodek Kultury Ochoty postanowił uczcić Światowy Dzień Książki wydaniem niecodziennego albumu. - Celem projektu jest promocja literatury współczesnej. Chcemy pokazać różne formy prezentacji i dystrybucji utworów literackich z wykorzystaniem nowych, dostępnych nam mediów - powiedziała dyrektor Ośrodka Kultury Ochota, Bożena Majewska.

Koncertowe nagranie słuchowiska na podstawie książki „Skróty szaleństwa" odbyło się 15 kwietnia. W projekcie wzięli udział aktorzy Aleksandra Mikołajczyk i Wojciech Żołądkowicz oraz heavy-metalowy zespół Scream Maker. Właśnie to koncertowe wydanie znalazło się na jednej z płyt wydanych przez OKO.

- Audiobooki wydają mi się bardzo monotonne, może nawet nużące. – wyjaśnia pomysłodawca projektu poeta Juliusz Erazm Bolek. – W przypadku poezji, która wymaga większego zaangażowania odbiorcy, słuchanie audiobooka wydaje się jeszcze trudniejsze. Stąd koncepcja realizacji nagrania, które będzie bardziej rodzajem słuchowiska.

Na drugiej płycie wydanej przez Ośrodek Kultury Ochoty znalazła się audycja literacka „Szkiełko i Oko na żywo". W tym projekcie udział wzięli: Piotr Matywiecki – poeta, eseista, dwukrotny laureat Nagrody Gdynia, finalista Nagrody Nike, Andrzej Ferenc jako lektor oraz zespół „Szkiełka i Oka": Agnieszka Goszczycka, Katarzyna Plichta-Szwarc, Ewa Zadykowicz, Michał Dąbrowski i Marek Ławrynowicz. Audycja powstała jako warsztaty radiowe w Ośrodku Kultury Ochoty w Warszawie. Jest to niezależna, prezentowana raz na miesiąc trzydziestominutowa audycja literacka, która udostępniana jest zainteresowanym radiostacjom.

{jumi [*8]}

a