piątek, kwiecień 19, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 103.
poniedziałek, 16 kwiecień 2012 14:56

Tajemniczy świat grafiki

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Ewa Urniaż – Szymańska, artysta plastyk i nauczyciel.

Z natury jest indywidualistką i najchętniej pracuje w zaciszu w własnej pracowni pod Warszawą. Absolwentka Instytutu Wychowania Artystycznego w warszawskich Łazienkach.

W związku z 28 rocznicą solidarności została przygotowana wystawa grafiki Ewy Urniaż – Szymańskiej. Otworzono ją uroczyście w Muzeum  Niepodległości 11 grudnia 2008.

Sztuka zawsze towarzyszyła działalności patriotycznej i niepodległościowej licznych pokoleń Polaków.

Artystyczne wyobrażenia Ewy Urniaż – Szymańskiej przedstawione w skrótowej i symbolicznej nieraz formie przyciągały zainteresowanie, stawały się przyczyną wielu poważnych refleksji. Nie tylko wspomnieniowych. Grafiki i rysunki te są bowiem egzemplifikacją przeżyć współczesnych pokoleń artystów, żywych jeszcze w pamięci wielu Polaków, choć odchodzących coraz bardziej w niepamięć.

Przypomnienie tamtejszej atmosfery językiem sztuki współczesnej jest więc potrzebą nie tylko artystyczną, ale też edukacyjną.

Podstawową częścią misji Muzeum Niepodległości jest popularyzowanie wiedzy o dziejach i historii Polski, szczególnie związaną z walką o niepodległość i niezależność.

Prace Ewy Urniaż – Szymańskiej znane są też za granicą. Wystawa miała swoją odsłonę w Galerii Beletage w Berlinie, 12 grudnia 2010 roku. Stowarzyszenie Wolnego Słowa i Ambasada RP w Niemczech w ten sposób zaakcentowała obchody 30 rocznicy powstania NSZZ Solidarność.

Ewa Urniaż – Szymańska jest też pedagogiem i działaczem kultury, organizatorem wielu imprez kulturalnych, szczególnie w podwarszawskim Izabelinie.

Wiele wystaw krajowych i zagranicznych ugruntowało jej pozycję w środowisku i utorowało drogę do prestiżowych kolekcji oraz zbiorów polskich i zagranicznych.

{jumi [*8]}

a