niedziela, styczeń 29, 2023
Follow Us

Nawrocki

piątek, 06 kwiecień 2012 07:32

XII Światowy Dzień Poezji w Warszawie Wyróżniony

Napisane przez Hanna Król
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
XII Światowy Dzień Poezji w Warszawie fot. sxc.hu

Jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych stolicy. Absolutna poetycka uczta. Przez trzy dni kwietnia Warszawa będzie stolicą światowej poezji.

 

Obchody XII Światowego Dnia Poezji UNESCO w Warszawie rozpoczną się 16 kwietnia br. wieczorem autorskim Beaty Zalot poetki z Zakopanego, redaktor naczelnej "Tygodnika Podhalańskiego", w Kawiarni Literatka w Domu Literatury. Dzień później o godz. 11 w Muzeum Literatury przy Starym Rynku nastąpi uroczysta inauguracja, dokonana przez Jarosława Klejnockiego, dyrektora Muzeum Literatury i Aleksandra Nawrockiego, redaktora naczelnego "Poezji dzisiaj". A ponieważ światowy dzień poezji, powinien choć trochę być światowy, to nie zabraknie takich właśnie akcentów.

Podczas spotkania zostaną zaprezentowani poeci i wiersze z kraju i ze świata: z Bułgarii, Francji, Gruzji, Izraela, Niemiec, Polski, Rumunii, Słowacji, Węgier, Wielkiej Brytanii, Wietnamu, USA. Na poetycką ucztę zapraszają aktorzy i młodzież szkolna z Radzymina.

Po raz kolejny zostanie przyznana Nagroda Światowego Dnia Poezji UNESCO dla poety polskiego za tom wierszy w języku polskim i angielskim oraz nastąpi wręczenie Dyplomu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego poecie z Londynu „za szczególne zasługi w popularyzowaniu literatury i kultury polskiej na terenie Wielkiej Brytanii”. Uroczystość uświetni koncert poetycko-muzyczny w wykonaniu: Moniki Lidke /Londyn/, Yasmin Schancer /Polska-Izrael/, Kamili Bartkowiak i Wiktorii Ostroba /Polska/.

O godz. 16 w Muzeum Literatury odbędą się prezentacje wierszy poetów międzynarodowych oraz redakcji - „Kwartalnika Świętokrzyskiego” Kielce, „Miesięcznika” Koszalin, wydawnictwa internetowego RTC AW Warszawa. Dzień zakończy się niezwykle miłym akcentem -  w kawiarni Literatka poeci poetom przeczytają swoje wiersze w oprawie wokalno-muzycznej artystów krajowych i zagranicznych.

Trzeci dzień Światowego Dnia Poezji będzie miał charakter nieco edukacyjny. Przed południem w szkołach i placówkach kulturalnych będą miały miejsce spotkania poetyckie. O godz. 15 chętni będą mogli zwiedzać Stare Miasto z Sebastianem Łabędą. O godz. 18.00 w Klubie Mamele w Teatrze Żydowskim poeci międzynarodowi przeczytają wiersze o tematyce żydowskiej. Spotkanie uświetnią wokalistki: Kamila Bartkowiak i Yasmin Schancer. Na koniec obchodów znów "wymiana" poezji między poetami. Wystąpią wokalistki z Gruzji, Londynu i Polski.

{jumi[*7]}

 

a