sobota, grudzień 03, 2022
Follow Us
piątek, 16 marzec 2012 00:14

Koncertowe nieme kino

Napisane przez m.b./mat.pras.
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Oprócz festiwalowych i premierowych propozycji na filmowy weekend w Warszawie mamy też coś dla miłośników klasyki i muzyki na żywo.

To „Generał” Bustera Keatona. Filmowi z 1926 roku, prezentowanemu w sobotę 17 marca, w kinie Alchemia towarzyszyć będzie muzyka w wykonaniu Marcina Pukaluka. "Generał" to jedno z największych osiągnięć artystycznych i produkcyjnych kina niemego. Tuż przed dźwiękiem i na długo przed rozwojem komputerowych efektów specjalnych Keaton stworzył wspaniałe widowisko pełne zwrotów akcji i efektownych rozwiązań inscenizacyjnych. Do tego oczywiście zadziwiające popisy kaskaderskie samego Bustera! Akcja rogrywa się podczas wojny secesyjnej. Bohater - Johnnie Gray jest mieszkańcem Południa i maszynistą kolejowym. Prowadzi lokomotywę "Generał". Chce wziąć udział w wojnie, ale nie zostaje przyjęty do wojska, gdyż jego zawód jest przydatny dla zaplecza armii. Jego narzeczona Annabelle, traktuje go jak tchórza, gdyż Johnnie nie walczy na froncie. Pewnego dnia lokomotywę, w której znajduje się Annabelle, porywają dywersanci z Północy. Bohater rzuca się w pogoń za skradzionym "Generałem". Taką historię muzycznie zilustruje muzykolog i performer – Marcin Pukalak. Jest muzykiem multiinstrumentalistą (gra na fortepianie, organach, syntezatorze, akordeonie, cymbałach, instrumentach perkusyjnych). Od szerokich zainteresowań muzycznych płynnie przeszedł do kina i połączył obie pasje w jedną: granie muzyki na żywo do projekcji filmowych. Jako twórca projektów Ekran w Mroku i Ekran i Rewolucja, jeździ po kraju wykonując swoją muzykę do arcydzieł niemieckich ekspresjonistów (Gabinet Doktora Caligari, reż. R. Wiene, Metropolis, reż. F. Lang, Nosferatu - Symfonia Grozy, reż. F.W. Murnau) oraz klasyki radzieckiego kina niemego (Ziemia, reż. A. Dowżenko, Aelita, reż. J. Protazanow, Strajk, reż. S. Eisenstein).
Seans 17.03.2012 godz. 19:00
Zwiastun muzyczny: http://www.youtube.com/watch?v=zg7vyu6q58Q
Bilety:
15 zł w przedsprzedaży (od 1.03 do 16.03 w kinie Alchemia lub online przez EKObilet)
20 zł w dniu projekcji
Rezerwacje: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.filmowawarszawa.org
{jumi [*7]}

Artykuły powiązane

a