sobota, grudzień 03, 2022
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 113.
środa, 14 marzec 2012 00:19

Post-rock z Australii i Norwegii

Napisane przez m.b./mat.pras.
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W połowie kwietnia Polskę odwiedzą dwa zespoły ze światowej czołówki post-rocka: Sleepmakeswaves i The Samuel Jackson Five.

Na ich wspólne koncerty zapraszamy na 16 kwietnia do Łodzi i 17 kwietnia do warszawskiej Hydrozagadki. Sleepmakeswaves to australijski kwartet z Sydney, założony w 2006 roku. Debiutancka EPka zatytułowana po prostu "Sleepmakeswaves" oraz kolejne wydawnictwo "In Today Already Walks Tomorrow" (2008) sprawiły, że zespół stał się jednym z ciekawszych towarów eksportowych australijskiej sceny post-rockowej.

Przestrzenne brzmienia, delay'e, monumentalne riffy, odrobina syntezatorów i długie tytuły utworów - to właśnie Sleepmakeswaves! W muzyce australijczyków słychać inspiracje Mogwai, Sigur Rós, Explosions in the Sky, Mono, czy Boards of Canada. Razem z zespołami jak Laura, Jakob i Meniscus stanowią obecnie o muzycznej sile post-rocka na Antypodach.

Norweski kwintet The Samuel Jackson Five powstał w 2003 roku w Oslo. Muzycy zaczynali jako projekt drum’n’bass’owy, żeby po wielu zmianach stylistyki, instrumentów muzycznych wizji oraz składu zespołu postawić na instrumentalny rock i dołączyć do czołówki skandynawskiej sceny post-rockowej. To, co wyróżnia SJ5 spośród innych zespołów w gatunku, to łatwość z jaką mieszają różne style muzyczne - ich brzmienie to post-rock z elementami jazzu, folku i progresywnego rocka. Twórczość grupy powinna przypaść do gustu fanom Jaga Jazzist, pg.lost, Saxon Shore i Grails. The Samuel Jackson Five wydał jak dotąd trzy płyty: Same Same, But Different (2004), Easily Misunderstood (2005) i Goodbye Melody Mountain (2008).

Obecny skład zespołu wykrystalizował się w 2009 roku i obecnie kończy czwarty album, który ukaże się na wiosnę 2012 roku. W kwietniu grupa rusza w kolejną europejską trasę.

http://sleepmakeswaves.com/
http://www.sj5.no/
17.04.2012 (wtorek)
Sleepmakeswaves + The Samuel Jackson Five
Klub Hydrozagadka (Warszawa, ul. 11 listopada 22)
Bilety: 30 PLN (35 PLN w dniu koncertu), dostępne w TicketClub Polska w Traffic Clubie (ul. Bracka 25), Klubie Hydrozagadka (ul. 11 listopada 22) oraz na stronie bilety24.pl

{jumi [*7]}

a