„Polskie radio i telewizja w stanie wojennym" to książka poświęcona sytuacji tych mediów w kryzysowym momencie naszej historii. Komitet do spraw Radia i Telewizji był newralgicznym punktem dla władz komunistycznych w czasie stanu wojennego. Kontrola nad nim pozwalała w sposób systematyczny i masowy przekonywać społeczeństwo, że to NSZ „Solidarność" i jego członkowie dążyli do siłowej rozprawy, a dobrodziejstwem płynącym z decyzji Wojciecha Jaruzelskiego i jego podwładnych było uchronienie kraju przed wojną domową i zapaścią gospodarczą. Władze nie zawahały się internować niepokornych dziennikarzy i pracowników technicznych. Kilkaset osób zwolniono po upokarzających procedurach weryfikacyjnych. Prezentowany przez Ligarskiego i Majchrzaka wybór dokumentów najpełniej, jak do tej pory, oddaje sposób postępowania władz wobec mediów w stanie wojennym.
Promocja książki „Polskie radio i telewizja w stanie wojennym" Sebastiana Ligarskiego i Grzegorza Majchrzaka odbędzie się 29 lutego (środa) w Centrum Edukacyjnym IPN-u im. Janusza Kurtyki na ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17. Poprowadzi je Krystyna Mokrosińska. Najpierw będzie można zobaczyć film „Weryfikacja" w reżyserii Niny Makowieckiej i Barbary Rogalskiej. Potem o pracy nad książką opowie Grzegorz Majchrzak. Po odczytaniu fragmentów książki, o trudnościach związanych z poszukiwaniem dokumentacji będzie mówił Sebastian Ligarski.
Spotkanie organizowane jest przez Przystanek Historia Centrum Edukacyjne Instytutu Pamięci Narodowej im. Janusza Kurtyki oraz Stowarzyszenie Wolnego Słowa.
Więcej informacji o spotkaniu znajdziecie na stronie: www.przystanekhistoria.ipn.gov.pl.
{jumi [*8]}