sobota, lipiec 20, 2024
Follow Us
sobota, 18 luty 2012 14:24

Wielodzietni do Konstancina i Piaseczna Wyróżniony

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Wielodzietni do Konstancina i Piaseczna fot. sxc.hu

Władze Konstancin-Jeziornej i Piaseczna wprowadziły Program Wsparcia Rodzin Wielodzietnych, który uprawnia mieszkańców z trojgiem bądź większą liczbą dzieci do szeregu korzystnych zniżek.

Samorząd chce w ten sposób pomóc wszystkim rodzinom wielodzietnym, które mieszkają na terenie gmin. Program ma również wpłynąć na ogólnokrajowy niski wskaźnik demograficzny, który w przyszłości może doprowadzić do poważnych konsekwencji finansowych w całym kraju. Urzędnicy liczą również, że oferta przyczyni się do zwiększenia wpływów z podatków, ponieważ preferencyjne warunki będą dotyczyły tylko rodzin ze stałym lub czasowym meldunkiem w tych miejscowościach i rozliczających się ze swoich dochodów w miejscu zamieszkania.

Z Programu Wsparcia Rodzin Wielodzietnych będą mogły skorzystać wszystkie rodziny, które spełnią powyższe kryteria i dobrowolnie wyrobią sobie w urzędzie Kartę Dużej Rodziny. Dzięki niej rodziny wielodzietne będą mogły skorzystać z preferencyjnych warunków naboru do gminnych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach. Ponadto rodzice będą mogli liczyć na zniżki opłat za opiekę przekraczającą czas realizacji podstawy programowej w gminnych przedszkolach i oddziałach przedszkolnych w publicznych szkołach. Za drugie dziecko przewidziany jest 50-procentowy rabat. Natomiast za trzecie i kolejne aż 75-procentowy. Rodziny wielodzietne zapłacą połowę również za odpłatne zajęcia prowadzone w domach kultury. Na podobny rabat mogą liczyć także przy zakupie biletów na wszystkie imprezy kulturalne organizowane przez gminne placówki. Dzieci i młodzież ucząca się poza granicami gminy (na terenie powiatu piaseczyńskiego lub w Warszawie) w przyszłości, w miarę możliwości finansowych samorządu, uzyskają także 25-procentowe zniżki na zakup okresowych ulgowych biletów komunikacji publicznej.

Do wszystkich zniżek będzie uprawniała Karta Dużej Rodziny, która przysługuje rodzinom z minimum trojgiem dzieci. Ze zniżek będzie mogła korzystać również młodzież do 18. roku życia lub studenci do 24 lat, pod warunkiem, że wszyscy zamieszkują razem i są na wspólnym utrzymaniu. Karty będą wydawane przez urzędników przez cały rok - 14 dni po złożeniu wniosku. Karta będzie ważna tylko przez rok kalendarzowy, po którym trzeba będzie ponownie złożyć wniosek. W przyszłości program ma przyczynić się również do polityki prorodzinnej gminy. Samorząd jest także otwarty na współpracę z innymi placówkami bądź firmami, które chciałyby wspierać rodziny wielodzietne i liczy, że inicjatywa nabierze tempa, a oferta poszerzy się o kolejne udogodnienia.

Zdaniem radnych i urzędników z Konstancina pozytywnym skutkiem programu ma być również zmiana społecznego nastawienia do rodzin wielodzietnych. Niestety obecnie takie rodziny bardzo często kojarzą się z patologią. W zdecydowanej większości przypadków jest to krzywdzący stereotyp. Znaczna część konstancińskich rodzin wielodzietnych nie korzysta z pomocy opieki społecznej z powodu bardzo niskich kryteriów zarobkowych. Mimo tego, że nieznacznie przekraczają wymagany do pomocy próg, sami podejmują finansowy trud utrzymania rodziny i wychowania dzieci. Dlatego też samorząd Konstancina-Jeziorny postanowił nieco pomóc najliczniejszym rodzinom. Takich rodzin w Konstancinie-Jeziornej jest 300.

Kartę już wprowadziły: Wrocław, Grodzisk Mazowiecki, Tychy, Gdańsk, Sandomierz, Łowicz, Bielsko – Biała, Żabia Wola, Skierniewice, Rawa Mazowiecka, Przemyśl. Rozważają wprowadzenie karty m.in. Giżycko, Gołdap, Lublin, Rybnik, Tarnów, Warszawa (z informacji ze strony internetowej ZDR 3+). W Warszawie rodziny z 4 i więcej dzieci korzystają z bezpłatnych przejazdów.

{jumi[*8]}

a